סובב תמרת

חוג משוטטי הושעיה והגליל –
דף פרטים לטיול ראשון, שנה שלישית בחוג משוטטי הושעיה והגליל:
מפת יער כפר החורש קקל

טיול ראשון בחוג המשוטטים, בשבילי הגליל יתקיים כמתוכנן ביום שישי, 1.9 (ג אלול). בשביל סובב תמרת.

בין תמרת במערב לכפר החורש במזרח שוכן לו יער שראשיתו מימי ראשית ההתיישבות, עת שמרנו על כפר החורש, ועם השנים נוספו לו פינות חמד נוספות. הנוף הוא הררי גבעי, הגולש אט אט מרום הרי נצרת אל עמק יזרעאל מציע תצפיות ומפגש תרבויות, נופים וצומח. הגענו לכאן בזכות תגלית מעניינת, מציאתה של "אבן שבת" חדשה. התגלית שופכת אור על אבן השבת בה ביקרנו בטיול פתיחת השנה הקודם ומחזירה אותנו לימי התום של האמונה באבני שבת. חצבים החלו להרים ראשם, רוח סתיו ראשונה, תצפית לעמק ומזג האוויר שמאיר לנו פנים – כל אלו הם סיבה טובה להתנתק מהכורסה ולסובב תמרת סביב סביב.

תיאור הטיול: ניפגש בכניסה לשמורת השיטה המלבינה, על כביש הגישה לתמרת, סמוך למפגשה עם הכביש הראשי. לאחר הסדרת עניין הרכבים והשמטת רכבי חירום בחנייה שבתל שמרון (תירוץ לקפה…) ניסע לנקודה הגבוהה בתמרת משם נתחיל את ההליכה הרגלית. נדבר על היישוב תמרת, על היווסדו ועל היישובים תימורים, נהלל, מעלול, ונהלל שהיו כאן לפניו. נטפס מקצה היישוב עד לנקודת תצפית מעל ראשו של נחל צבי (!), והנה אנחנו בשביל שקראנו לו סובב תמרת. נתקרב לתמרת אך מכיוון אחר להיכרות מקרוב עם "אבן השבת" שנתגלתה לאחרונה. נלמד על האבן, על דרך גילויה ועל הדרך שבה אני גיליתי אותה. בהמשך הירידה נפגוש חצבים (או שלא – נדבר על זה בכל מקרה). בחורשה המנדטורית נטפס אל עבר שרידי כפר סימוניה ונלמד להכירו ואת המדרשים אודותיו. נבקר בקברים הפזורים בבקעת הכפר ומשם נטפס אל מגדל התצפית שעל תל שמרון נכיר מעברה שהייתה כאן ונבקר בבית הקברות של נהלל בו קבורים בין היתר אילן ואסף רמון ומשה דיין. לסיום נהלך בשמורת השיטה המלבינה, בין השיטים.

אופי הטיול: הליכה, לא קשה במיוחד, מעט עליות אך קצרות. 4-6 ק"מ.
שעות, נקודות מפגש, והסבר הגעה: נפגשים ב07:45 בשמורת השיטה המלבינה שעל כביש הגישה לתמרת. מצומת נהלל נוסעים לצומת הכניסה לתמרת. פונים לתמרת, ולפני כביש הכניסה לתל שמרון (פנייה שמאלה) מוצאים חנייה על דרך עפר המתפצלת מהכביש שמאלה, ליד שלט ירוק של השמורה. סיום באותה נקודה ב12:15. קיימת אפשרות הרחבה או קיצור למעוניינים (משתלמי תו תקן מחויבים בהרחבה – סיום 13:00 בשמשית). יש לצומת נהלל (מרחק הליכה מנקודת ההתחלה) תחבורה ציבורית מרחבי הארץ. לא לאחר(!).
שעה משוערת לסיום: 12:15 באלונים. הרחבה חוזרים במסלול מעניין דרך עין שרקרק ויער השומרים – סיום ב 14:00 (מותנה בנרשמים מראש – אני לא אלך את זה לבד…)

ציוד:3 ל' מים (!), כובע ונעליים טובות (קרוקס ושורש הם סנדלים, ואסור להגיע איתם), תתכן כניסה למים למרחיבים.

סדרי הרשמה ותשלום: לשלוח לכתובת המייל של מתניה הודעה שבשורת הנושא שלה מופיעות המילים: "משוטטים". matanesy@gmail.com.

השאר תגובה

דילוג לתוכן