סובב ציפורי

הצעה לטיול רגלי באזור הושעיה

נקודת התחלה: צומת כביש אלי סיני והכביש הישן (ליד איזור התעשיה) מהושעיה למושב ציפורי.

 • תושבי שלב ה', ו', ז' של הושעיה יכולים גם להתחיל השער האחורי של הושעיה לכיוון מושב ציפורי, לחבור לשביל ישראל (כחול-לבן-כתום) לכיוון צפון ולעלות את שביל הנחש

נקודת סיום: כנ"ל- צומת כביש אלי סיני והכביש הישן (ליד איזור התעשיה) מהושעיה למושב ציפורי

 • ניתן גם לסיים את הטיול בשער יציאה של הושעיה לכיוון מושב ציפורי ולחזור ליישוב דרך העליה התלולה ברחובות שלב ו' ושלב ה' של הושעיה עד למרכז הישוב.

יתרונות טיול ב סובב ציפורי

 • חניה: יש חניה בשפע בכבישים הפנימיים של הושעיה
 • התאמה לילדים: טיול משפחתי עם עליות (לא מתאים לעגלות בחלק הראשון)
 • משך הטיול: כשעתיים
 • אורך המסלול:   כשעתיים
 • כניסה: חינם
 • רמת קושי: קלה- בינונית
 • עונות השנה: אביב, קיץ וסתו
 • איזור: הגליל התחתון
 • תחומי ענין: עתיקות, התיישבות, חקלאות, נוף, צמחיה פרפרים ובעלי חיים
 • ציוד נדרש: כובע, מים, משקפי שמש, שמן שיזוף לפי הצורך, נעלי הליכה/ספורט
 • מסלול: מעגלי
 • סימון: אין
 • מקורות מים: מכולת מושב ציפורי

העליה מהר הושעיה להר ידעיה

מנקודת ההתחלה חוצים את החלק הלא מפותח של איזור התעשיה ומתקדמים לעבר בית הקברות של הושעיה. ליד הכניסה לבית הקברות עומד שלט ישן של הקק"ל המצהיר "העתקת עצים בוגרים". (גיחי גיחי!)

פונים ימינה (דרומה) ליד השלט ויורדים לוואדי בין חלקות המגודרות של זיתים אורגניים בדרך עפר שנשאר בעקבות הנחת קו מים.  סובבים מעט ימינה (מערבה) וממשיכים ועולים עם אותו דרך עפר בשיפוע מתון עד שנפגשים בשביל הנחש. איזה נוף!

קטע זה של שביל הנחש שייך לשביל ישראל ונראה סימון כתום-כחול-לבן (משמאל לימין) כשהפס הלבן גבוה במעט כדי שנדע שזה שביל ישראל בכיוון דרום. מצומת תחילת שביל הנחש ממשיכים ישר (מערבה), עוזבים את סימוני שביל ישראל, ועולים בעליה מתונה עד הפסגה להר ידעיה.

נוף משביל ישראל בהר ידעיה לכיוון הושעיה
נוף משביל ישראל בהר ידעיה לכיוון הושעיה

קצת לפני שרואים את הקופות של עתיקות ציפורי מבין עצי היער נראה בצורה ברורה את שרידי אמת המים הרומי לעיר ציפורי העתיקה.

 

אמת המים ביער ציפורי
אמת המים ביער ציפורי
גם כאן נפגוש הולכי רגל ורוכבי אופניים. כדי לעצור ולשוחח איתם וללמוד את הסיבות המגוונות שהניעו אותם לטייל.
קבוצת רוכבי אופניים בפתח הבולען
קבוצת רוכבי אופניים בפתח הבולען

ליד ה- (אמת המים) aquaduct נחפש את פתחו של הבולען. זהירות! אין להיכנס פנימה ללא מדריך, חבלים ותאורה.

כביש הגישה לעתיקות

נוף רכס נצרת מציפורי
נוף רכס נצרת מציפורי
בסוף העליה מתגלית הכניסה לעתיקות ציפורי – גן לאומי ציפורי. היום לא נעמוד בקופה לכניסה לאתר, זה טיול ליום אחר. אגב, הכניסה לתושבי מצפה הושעיה ומושב ציפורי בחינם. אנו נבחר להמשיך רגלית בקצב מהיר בכביש האספלט הסובב את הגן הלאומי מצד דרום-מזרח. ההליכה נעימה עם עליות וירידות מתונות. מאחורינו ניפרד מיער האורנים היפה. משמאלנו נשקיף למרחק על יישובי רכס נצרת: נצרת עלית, נצרת, ועילוט.

בדרך אולי תפגשו תייר שאיבד את דרכו בשדות בדרכו מנצרת ל-Sefforis – היא ציפורי הרומית.

תייר שאיבד את דרכו בשדות
תייר שאיבד את דרכו בשדות

 מעינות ציפורי

ההצטלבות של כביש הגישה של העתיקות וכביש הגישה של מושב ציפורי מהווה סימן למחצית הדרך. כמאתיים מטר דרומה מהצומת בצד שמאל של הכביש ניתן לבקר בעינות ציפורי – ראש נחל ציפורי – ומוקד מריבה בין תושבי המושב היהודים של היום ובין תושביה הערביים של 1948 .

מושב ציפורי

שער כניסה

שער כניסה של מושב ציפורי
שער כניסה של מושב ציפורי

כאן יש שילוט לכל המפעלים ועסקים במושב: מסג', ספא, קוסמטיקה, דבש, תבלינים, צימרים ועוד. מטעמים אסתטיים וקהילתיים הוחלט שכל השלטים יהיו אחידים.לא תראו שלט כזה בהושעיה, כי מטעמים אסתטיים וקהילתיים הוחלט שם שלא יהיה כלל שילוט עסקים. אפשר לבחור לנוח בצל  אחד העצים וליהנות מספל קפה או להמתין להפסקה ליד הצרכניה של המושב. בעבר הן כביש הגישה לעתיקות והן כביש הגישה למצפה הושעיה חצה את המושב מקצה אל קצה. כעת כביש הגישה החדש של הגן הלאומי בו טיילנו עוקף את מושב ציפורי.

מרכז שדה ציפורי

כעת מתחיל לצעוד לכיוון המושב (צפונה). לאחר כמה מאות מטר בצד שמאל נזהה את מרכז הנוער של הקק"ל בקן לאומי ציפורי. לא באתם לבקר את הילדים כאן בפעילות של תנועת הנוער?

בתי המושב מטופחים ומעוצבים להפליא. אך, ריחות משק ובעיקר הרפתות מורגש באוויר. בנחלות רבות צצו מפעלי אירוח כפרי המכונים "צימרים".

מחנה הנוער
מחנה הנוער

מצד ימין של הכביש יוצא כביש העולה למנזר סט' אנה ומוסד סנטה אנה לטיפול בנוער בעל צרכים מיוחדים. אפשר לבקר במנזר, אך היום אנו מנשיך ישר.

 אנדרטה לרצח משפחת פדר

מיד לאחר שחולפים על פני הכביש למנזר עומד לצד ימין של הכביש אנדרטה לרצח משפחת פדר. מצבה צנועה זו מגלה טפח של דרמה שהתהוללה כאן בין ניצולי שואה ובין מזוהים כ-"קאפו".[תודה למתניה מיה שהביא לתשומת לבי משמעות המצבה.]

חזרה להושעיה

אם שער יציאה מהמושב סגור, אל דאגה, כי יש פשפש בצד שמאל. אנו נבחר לטייל בכביש האספלט לכיוון הושעיה.

מצד שמאל לכביש עומד לול שומם – אנדרטה למזכרת (או אולי דיראון) לתעשיית כבד האווז שהיה במקום. תושבי הושעיה שמחים שמטרד הריח נעלם. לא בגלל זה נעצור כאן, אלא זאת נקודת תצפית מדהימה (!) על הושעיה.

משמאלינו קצת למטה נמצא קבר ר' יהודה נשיאה – לא זה אינו ר' יהודה הנשיא אלא אחר. כדאי לבקר ולנוח בספסלים ושולחנות בצל. זהו אחד מתחנות המנוחה של שביל ישראל ואולי נפגש שביליסטים. מר' יהודה נשיאה נחזור לכביש האספלט ונחבור לשביל ישראל עד השער האחורי של הושעיה.

נרד לעמק עם שפע עצי זית עתיקים ונלך עד השער אחורי של הושעיה. גם כאן יש פשפש ליד השער המאפשר לנו לעבור. נתחיל לטפס מעלה בעליה בכביש אספלט מאד משובש לאיזור התעשייה של הושעיה.

בצד שמאל נשאר גן זכרון לשלשה אחים של ותיקי הישוב.

לקראת סוף הכביש, נגיד שלום לתוכית אהרון ריין, יופי למשתלת יהושע טסלר,  הידד לדבש ברקן ובתאבון לפלפל החריף של הררית מזון.

השאר תגובה

דילוג לתוכן