נשיקת שביל ישראל

חסד עשתה עם הושעיה הועדה לקביעת תוואי שביל ישראל בהחלטתה למשוך את המרקר צמוד למצפה הושעיה. הסיבות שדחפו את תושבי הושעיה להקים את ביתם בצפון הירוק הן אותן הסיבות שהניעו את קובעי תוואי שביל ישראל לשרטט את הדרך ליד הושעיה. פשוט, המקום מקסים. כל מי שמסיים את ביקורו בקבר יונה הנביא בכפר משהד וצועד בקטע לכיוון צפון-מערב לצומת המוביל עובר בגן לאומי יער ציפורי ופתאום מתגלית לפניו פנורמה מרהיבה של הישוב קהילתי לתפארת, הושעיה. ראה את תמונת הנוף בכותרת הבלוג. הושעיה מגשימה את מדינות ייהוד הגליל. יש מי שמכנה אותה "התנחלות של הקונסנזוס". אמנם הקרבה לעתיקות ציפורי בודאי סייעה לתכנון התוואי ומזלה של היאחזות ציפורי ב' (לימים מצפה הושעיה) למשוך אליה את שביל ישראל.

האנרגיות של שביל ישראל משפיעות גם על השביליסטים וגם על תושבי הישובים לאורך הטרק הארצי בדרכים שונות.

מעורבות בני היישוב בביצוע הסימון של שביל ישראל

לפחות בן הושעיה אחד היו פעילים בצוותי הסימון ושינויי הסימון של שביל ישראל – אותם בחורים בריאים שסחבו על גבם מברשות ודליי צבע בגוונים כתום, כחול ולבן מבית אוסישקין בצפון עד מעבר טאבה בדרום. הם השתתפו בהיסטוריה ב- real time.

טיולים לאורך שביל ישראל

לא מעט תושבי הושעיה, בוגרים ונוער, בנים ובנות, הורים וילדיהם ואפילו סבים צעדו כל אורך השביל כבודדים בזוגות, בחבורות מצומצמות וכחברים בקבוצות מאורגנות. מדוע הלכו בשביל? הסיבות רבות ושונות. רבים קיימו טקס התבגרות לפני או אחרי צבא. אחדים עשו גיבוש משפחתי לרגל בר או בת מצוה. אחרים חגגו את יציאתם לפנסיה. כל אחד ונשיקת השביל שלו. אגלה לכם סוד, שבזמן שאני עולה לדוכן לברכת כהנים אני סוקר את הקטע המקסים של השביל הנשקף מחלון בית הכנסת לבדוק אם איזה שביליסט עולה או יורד בשביל הנחש.

לינת שביליסטים

מדי פעם עוברת שמועה בישוב "שביליסטים ישנים בגן סבא " או "מי זה הקים אוהל בפארק?" אלה הם בדרך כלל שביליסטים שניצלו את ההזדמנות של קרבת השביל לנקודה מיושבת כדי לטעום מעט גלידה קרה, למלא מי שתיה, להתפלל במנין, לקפוץ לדודה או מה שלא יהיה –  והחליטו להעביר את הלילה במקום. שביליסטים הרוצים עוד מידע יכולים לשגר פניה דרך הבלוג.

הזמנה מסודרת לשביליסטים ללון בהושעיה

משפחות רבות בהושעיה נדבקו בחי-דק של שביל ישראל ותומכים בשביליסטים הצעירים בדרכם. הן מפרסמות מודעות ומזמינות שביליסטים ללינה מסודרת אצלם בבית. נוער, מלח הארץ, שומרי מצוות ושאינם שומרי מצות, מתארח בביתיהן וזוכה לשתיה קרה בקיץ מרק חם בחורף, מקלחת חמה וחבישה לשלפוחיות לא עלינו בכפות הרגלים.

מה הקשר שלי לשביל ישראל?

מי שמעוניין לראות את הטרק הפרטי שלי השביל ישראל מוזמן להיכנס לגלריה הנהדרת שאסף חברי ברוך גלבשטיין – http://www.mytravels.co.il/ShowTravels.aspx

הנה צילום של "קידוש" שביליסטים בהושעיה:

"קידוש" שביליסטים בהושעיה

שביל ישראל (כתום) משיק להושעיה
שביל ישראל (כתום) משיק להושעיה

מקורות על שביל ישראל

שביל ישראל מאת צבי גילת (המכונה ציקי בפי השביליסטים), מדריך מפה

מפות טיולים וסימון שבילים, אורי דביר, הועדה לשביל ישראל

3 comments

 1. צבי, איזה יופי של בלוג יש לך!
  המשך כך, עם השמחה ואהבת האדם והטבע שלך והיצירתיות המיוחדת
  ותדביק בזה את סובביך!

 2. איזו השקעה! תודה על ההסברים. כל אזור הושעיה לצערי קצת לא מוכר, אולי בגלל הקרבה לשומרון, ואולי סתם כי ככה יצא. בכל אופן מדובר על יישוב ציוני ומקסים עם אנשים מקסימים ששווה לראות, ולו אפילו לשעה או שעתיים. הנוף מהמם ואפשר לבוא לטייל, להסתכל או אפילו לרכב באופניים.

  • שלום רב,
   תודה רבה עבור הערתך. אז מוזמן לבקר כאשר תהיה באיזור. הרבה אנשים לא יודעים בדיוק היכן נמצא הישוב הושעיה. הרבה פעמים אני צריך לאיית למענה האנושי בטלפון.
   שמעתי שאומרים גם "או שהיה או שלא היה" (תודה ליבגניה)
   צבי

השאר תגובה

דילוג לתוכן