"נצרת: בשורה, הבטחה שלא קוימה ואחת שכן" – מאת מתניה מיה

בס"ד, 14.07.10, קיץ תשע.

"נצרת: בשורה, הבטחה שלא קוימה ואחת שכן"

סיכום טיול משוטטי הושעיה לנצרת

מאת: מתניה מיה, בית רימון

 כבר הכותרת סקרנה אותנו וגרמה לנו לרצות ולקרוא את ההמשך. הבשורה – זו כמובן קשורה לנצרות. אך הבטחה שלא קוימה? הרי הבטחות צריך לקיים ולמה התכוון כותב המאמר בכותבו זאת?? מכיוון שכותב המאמר זה אני ואת ההתפלספויות אני משאיר בדרך כלל לימי הטיול עצמם, אקצר ואספר שכוונתי הייתה לאותה ההבטחה שהבטחתי שנעשה את הסיור הרגיל הקלאסי בנצרת כמו שביקשתם. ברם, רגלי הוליכוכם למקומות שהם הרבה מעבר לסיור הקלאסי, ועל כך נרחיב בסיכום להלן.

פתחנו את היום בתצפית מטיילת "ארמון הנציב הנצרתית", הלא היא טיילת נבי סעין. הנוף היה יפה צפונה אך זו הייתה רק ההתחלה שכן מעבר למסגד, מרחבת התצפית של מלון סנט גבריאל, נשקף נוף נאה לא פחות לדרום. אם מחברים את שתי הנקודות יחד, יוצא שרואים מלמעלה את הגליל העליון, חוף הים התיכון, מרחבי הגליל התחתון, עמק יזרעאל, בקעת נצרת, שומרון, גלבוע, כרמל, גלעד, גולן, חרמון. ניחמנו את עצמנו בכך שלהם יש נוף יפה ולנו יש את אלוקים המקורי, ולא חלופה מאוחרת… הספקנו אחר כך לחזות בכנסיית סנט גבריאל שבעקבות נהירת הנוצרים לארצות זרות הפכה לאולם קונצרטים משובח, לעבור בשכונה מתוכננת היטב שהפתיעה את חלקכם, ולרדת אל אכסניית סנט. מרגרט היפה (האכסניה). ואז ברגע שחשבנו שזה עוד סיור עירוני גלשנו אל סבך הסמטאות בבת אחת – היה שווה לחכות.

התחנה הבאה הייתה אצל אום מנואר והתקרה המצוירת, ולאחר מכן כנסיית המנזה קריסטי שהייתה על פי המסורת השולחן בו סעדו ישו ותלמידיו (פלא שרציתם לאכול גם אתם על מדרגות הבית שממול). אגב הדבר הכי מרהיב בכנסייה, שאיננה פעילה הוא המפתח העתיק אותו קיבלה רות לידיה, מהשכנים. כשרות חשבה שהיא לא מצליחה לפתוח את המנעול הסתבר שהדלת נפתחת לכיוון ההפוך…

בהמשך הסמטאות הגענו למתחם המגורים והחצר של משפחת בטחיש ומשם במורד הרחוב לשוק ואתריו: חצר כנסיית בית הכנסת, חנויות, ריחות, קיבלנו קפה מפאהום (המקורי…), שוק הירקות, שוק הכלות והמסגד. למדנו על חוחה (הפשפש שבדלת הגדולה), על סיבאט (הסמטה שמעליה בית), על תיירות ממוקדת עניין בעיר העתיקה ועל שינויים שחלים בה.

מבית פאוזי עזר הלכנו לאורך דרך הצליינים אל המוסקוביה, בית הסופר וכנסיית הבשורה היוונית אורתודוקסית.

אם בהבטחות עסקינן הרי שחסרה לנו אחת – והיא זו שקיומה. תודו שהרמתם גבה באשר לריאליות הטענה שלי שעכשיו 12:10 ועד 12:45 (לכל היותר 12:50) אנחנו בהושעיה. אבל מה לעשות נצרת קרובה, ולכן: עלינו לרכבים שהושארו למטה, חזרנו לרכבים בטיילת נבי סעין ומשם בדרך מפתיעה לאורך הרכס גלשנו לעילוט ולצומת ציפורי, בדרכנו חזרה הביתה.

ולמה זה שאמרתי שיהיה טיול סיכום מוצלח, ואכן כך היה בסיכומו של דבר, ואפילו מחאתם לי כפיים, איננו נכנס אצלי בגדר הבטחה שקוימה בכותרת הטיול? כי טיולים מוצלחים אצלנו הם עובדה מוכחת!

 משוב והארות לשנה הבאה –

2010-2011 – יום שישי ראשון של חודש לועזי – לגיוון נכלול גם טיולי רכב וגם טיול אחד שניסע בו רחוק יותר. תכנית מפורטת תשלח בקרוב.

 בברכה,             מתניה –

0544569795

matanesy@gmail.com

המדריך מתניה מיה מקיים הבטחה
המדריך מתניה מיה מקיים הבטחה

השאר תגובה

דילוג לתוכן