נצרות סובב כנרת

בשנת  2013  כ- 53% מהתיירות הנכנסת היתה תיירות נוצרית, כמחציתם קתולים. לכן מורה דרך ישראלי חייב להכיר היטב את האתרים הקדושים של נצרות. מסלולנו היום מציע הכרה עם האתרים הקדושים לנצרות סביב הכנרת.

מסלול:

הר האושר, טבחה, כפר נחום, הכנסייה היוונית אורתודוכסית, כורסי, ירדנית

הר האושר

Mount of the Beatitudes

הר האושר נמצאת על הר נחום, הכתף הדרומית של רמת כורזים מצפון לכנרת. כאן, לפי המסורת, נשא ישו את דרשת ההר (פרה-פיגורצייה למעמד הר סיני). במקום מנזר/כנסייה/אכסניה של נזירות פרנציסקאניות. נבנתה ע"י ברלוצ'י ב-1938 בצורת מתומן – אוקטגון, לסמל את 8 הפסוקים מהדרשה המתחילים ב"אשרי". הכנסייה המקורית במורד ההר.

מה רואים בהר האושר?

חצר יפה ורחבת ידיים עם גן. ברחבה המרוצפת שלפני הכניסה היה תבליט פסיפס, שהוסר, עם כתובת הקדשה של מוסליני שתרם כספים לבנייתה. הכנסייה בנויה על הפסגה וממנה נשקפת הכנרת (הכנסיות הביזנטית והצלבנית נבנו על צלע ההר). הכנסייה מתומנת, כיפה כחולה המסמלת את מלכות השמים. החלונות הפנוראמיים המעוטרים בפסוקי הדרשה חובקים את הנוף. במרכז הכנסייה מזבח – על המזבח יש קופסה גדולה, הקופסה הזו מכונה משכן. TABERNACLE, בדיוק כמו המשכן שהיה ליהודים במדבר. בתוך המשכן שומרים על הלחם המקודש. כאשר רואים על מזבח או ליד המזבח נר אדום, זה סימן שהלחם המקודש נמצא שם. ועבור קתולי זוהי נוכחות אלוהית. במשכן הזה כתובה מלה ביוונית – ICXOS, זו מילה ביוונית לדג, אך הנוצרים הקדומים, מאחר שיש חשיבות גדולה לדגים ולדייגים בנצרות, אמרו שאיכסוס זה ראשי תיבות. ראשי תיבות של ישוע, המשיח, בן, האל, גואל. ולמרגלותיו אריחים מעוטרים המציינים את שבע התכונות הנעלות שבהן ראוי להתברך: צדק, חסד, זהירות, אמונה, עוז, תקווה וכיבוש היצר. מבנה אמבולטורי המאפשר להסתובב סביב המזבח. על הקירות 14 התחנות של הויה דולורוזה. אין מקום למיסות בכנסייה, מבצעים בחצר.

טבחה

Tabgha – Primacy of Peter

כנסיית הבכורה / מנזה כריסטי – בקרבת המעיינות הזורמים לכנרת. לפי המסורת ישו התגלה לתלמידיו, ממלא את רשתם בדגים ומכין להם סעודה על חוף הים. כאן נותן ישו לפטרוס את מטה הרועים כסמל להעברת היכולות שלו אליו.(המקום מקודש לקתולים כי פה הועברה הבכורה לפטרוס, באמצעות מטה הרועים", וממנו לאפיפיורים, (2 אפיפיורים ביקרו, 1964 ו-2000. מכאן אפיפיורים שואבים את סמכותם) לפרוטסטנטים כי פה התגלה ישו לתלמידיו לאחר התחייה). את המפתח ל"מלכות השמיים" נתן ישו לפטרוס בבניאס – קיסריה פיליפי. שרידים ביזאנטיים וכנסייה מודרנית, פרנציסקאנית מהמאה ה -20, בנוי באבני בזלת.

מה רואים בטבחה?

אמפי יפה בחוץ, סביב שולחן אבן ענק, גן יפה, ניתן לערוך מיסה. הכנסייה נראית כמו סירה על המים. בימים טובים מפלס הכנרת מגיע עד למדרגות. זוהי בערך הנקודה היחידה שבה הצליין יכול להגיע עד המים. על שפת האגם פסל מתכת של ישו מעביר את מטה הרועים לפטרוס. בתוך הכנסייה לפני המזבח חתיכת סלע טבעי = מנזה כריסטי, שולחן המשיח. לפי המסורת, סביב לסלע הזה ישבו ישוע והתלמידים ואכלו.

בקר כאן ב 1964 האפיפיור פאלוס השישי הוא דאג לבקר במקום הזה ובקפלה הקטנה נראה שני דברים: פסיפס גדול המראה את פאלוס השישי מנשק אבן ועליה פטרוס וישוע, וצילום של פאלוס השישי עומד מאחורי הסלע הזה.

Tabgha

 

טבחה – כנסיית הלחם והדגים

Tabgha – The Church of the Multiplication of Loaves and Fishes

בצד המערבי על שפת הכנרת. כנסייה בנדיקטית גרמנית. מנציחה את הנס שבו האכיל ישו 5 אלף איש ב–5 ככרות לחם ו–2 דגים. במקום התגלתה בזיליקה ביזנטית ובה רצפת פסיפס מרשימה. בשנת 1982 בנו כאן שחזור של הכנסייה מהמאה ה- 5 שנחרבה.

מה רואים?

בכנסייה ביזאנטית יש תמיד חצר, אטריום, (מאחר ורק נוצרים שכבר נטבלו הורשו להיכנס תמיד יש אגן טבילה בחוץ). רואים את אגן הטבילה, שבע כדים כנגד שבע המעיינות של טבחה. נרטקס, שלוש דלתות (כנגד השילוש הקדוש, אך גם קשת הניצחון הרומית הייתה קשת משולשת – ניצחון הכנסייה). אולם עם שני טורים של עמודים, פסיפסים מסביב, אפסיס חצי עגול וחדר מכל צד. מתחת למזבח יש אבן שחורה – שם הניח ישו את הלחמים והדגים, ברך עליהם, כלומר אמר עליהם ה"מוציא" והתחיל לחלק אותם בין האנשים. ליד המקום הזה נמצא הפסיפס המפורסם ביותר בארץ, הפסיפס של סל הלחמים ושני הדגים (רואים רק 4 כיכרות, החמישי על המזבח).

בפסיפס יש ציפורים (קורמורנים), חיות וצמחים (כולם מאזור הדלתא של הנילוס. ההסבר המקובל הוא שהאומן היה מצרי ועשה את מה שהוא הכיר. אפשר לקבל את ההסבר הזה, אך יתכן שיש קצת יותר. הביזאנטיים היו מאד ערים לבעיות תיאולוגיה. יש כאן השוואה עם המן של המדבר ויציאת מצרים ולכן הובא אמן מצרי). נילומטר, עמוד למדוד את עלייתו של היאור, עם אותיות ביוונית שכמו בעברית האותיות שימשו כמספרים.

Loaves and Fishes

כפר נחום

 

 

הכנסייה היוונית אורתודוכסית

Greek Orthodox Church of the Twelve Apostles, Capernaum, Israel

כנסיית 12 השליחיםיוונית אורתודוכסית, מצפון מערב הכנרת. כנסייה יוונית אורתודוכסית מ-1921. בנויה בצורת צלב ועליה כיפות ורודות הנראות למרחוק.

מה רואים בכנסייה היוונית אורתודוקסית?

כנסייה יפה מלאה איקונות ונברשות מזרחיות. הגינה מסביב פורחת ויפה – שושן צחור.

-כפר נחום – כנסיית ביתו של פטרוס – צפון מערב הכנרת. מוחזק ע"י הפרנציסקאנים.    

בתחום הישוב היהודי כפר נחום, ליד שרידי היישוב, ושרידי בית הכנסת הגדול. הישוב מהמאה ה -1 בנוי בצורת אינסולות/רובע, מתחם בית גדול למשפחה מורחבת. בית פטרוס הוא השני מבית הכנסת. נמצא בו חדר יחיד מכל המתחם שהוא מטויח והיו עליו גרפיטי. במאה ה – 5 נבנתה כנסייה ביזנטית מתומנת. לפני מס' שנים כנסייה חדשה.

מנורה מסותתת על כותרת, פסל פטרוס עם דג מקל רועים ו-2 מפתחות, ארון הברית על גלגלים.

בית הכנסת "הלבן" מסוף מאה 4. בצמוד בית מדרש. עמודי פינה בצורת לב. 30,000 מטבעות.

מערכת של 4 מבנים:

* בית פרטי המשויך לפטרוס.

* דומוס אקלסיס שהחל לפעול ע"י הנוצרים הראשונים במאה ה-1.

* כנסייה ביזנטית מתומנתאוקטגון, מהמאה ה–4.

* כנסייה מודרנית, 1960, העומדת על עמודים, מבנה מתומן עם רצפת זכוכית וקירות זכוכית.

כורסי

הכנסייה היחידה בצד המזרחי של הכנרת מצפון לעין גב. נחשב לארץ גדרה / ארץ נכרית / ארץ הגירגשים. מציין את מקום הנס שעשה ישו כאשר הוציא משני אנשים דיבוק והעביר אותו לעדר חזירים שרץ וטבע בכנרת.

ידוע כי היה במקום מנזר ביזנטי הגדול בישראל ובדרומו כנסייה ששופצה ושוב נהרסה במאה ה -8.

מה רואים בכורסי? 

רצפת פסיפס שחלקה הושחת עם דמויות בעלי חיים ובעלי כנף ודגים, עיטורי צמחים, אתרוגים, רימונים, ענבים. חדר טבילה עם כתובת יוונית ושרידי קשתות.

במעלה הגבעה, קפלה קטנה שהאפסיס שלה משולב בתוך מערה. לפי המסורת במקום זה ישו ריפא את האנשים אחוזי הדיבוק. שימש את הנזירים להתבודדות.

Domus Galilaeae

 

Domus Galilaeae
Domus Galilaeae

Jesus Boat

Jesus Boat
Jesus Boat

ירדנית

Israel’s Christian Biblical North

ציוד:              נעלי הליכה, ביגוד מתאים, אוכל ושתייה לכל היום.

ביבליוגרפיה:

1. מדריך לאתרים נוצריים בא"י – אריאל 87-85.

2. הנצרות וארץ הקודש – אהרון לירון, הוצ' צריקובר.

3. אייל מירון, הכנרת וכל נתיבותיה, יד בן צבי, 2010.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: