נס פרוכת ארבעת המלכים

באיזה שם נכנה את התופעה שהחלה לפעום בפרוכת הנפלאה שלנו? פרוכת התמרים? פרוכת הדמויות? ארבעה שנכנסו לפרדס? או שמא נס ארבעת המלכים? אתם תחליטו. הסברים ממני והלאה. אציין רק שלאחרונה משהו קורה בפרוכת זו שלכאורה אין לו הסבר הגיוני.

כך נראים התמרים שבפרוכת:

סנסיני תמרים רקומים על הפרוכת
סנסיני תמרים רקומים על הפרוכת

תתפלל תפילת שמונה עשרה כרגיל בכוונה, בעיניים סגורות ותסיים את התפילה בפסוק "וערבה לה' מנחת יהודה וירושלים כימי עולם וכשנים קדמוניות." כאשר עינייך נפקחות מופיעות בפרוכת ארבע דמויות גבריות חמורי סבר, בעלי זקן, חובשי תרבוש וכתר. הדמויות תופשות את מקומם של ארבעת ענפי התמרים הרקומים בצדי הפרוכת.

כך נראות ארבע הדמויות בפרוכת:

דמויות גבריות חמורי סבר, בעלי זקן, חובשי תרבוש וכתר
דמויות גבריות חמורי סבר, בעלי זקן, חובשי תרבוש וכתר

הפרוכת הנפלאה, הרקומה בסגנון אתיופי, תלויה על ארון הקודש בבית הכנסת יונה מנחם, המנין המרכזי של הושעיה. שנים רבות מקשטת הפרוכת את הארון המכיל ספרי התורה של הקהילה, ואף שופצה וחודשה השנה.

סביב הפרוכת רקומים שבעת המינים שארץ ישראל השתבחה בהם ועוד סמלי יודאיקה קדושים כגון מנורה, שופר, גביע, נבל, לוחות הברית, מגן דוד וכתר. בתורה התמר של שבעת המינים מכונה דבש על שם המיץ המתוק (סילאן) המופק ממנו. חז"ל הקפידו להבהיר שהדבש בתורה אינו דבש דבורים.

לענייננו, שבעת המינים מסודרים כך שבכל פינה יש סנסיני תמרים, שנים מכל צד:

  • למטה: חיטה, שעורה, תאנה, רימון וזית (ירוק)
  • למעלה: רימון וזית (ירוק)
  • לשני צדי הפרוכת רקומים: גפן, תמר וזית (שחור).
    הפרוכת הרקומה במנין המרכזי של הושעיה - בית כנסת יונה מנחם
    הפרוכת הרקומה במנין המרכזי של הושעיה – בית כנסת יונה מנחם

מה המשמעות?

כידוע דקל התמר או התומר הוא מקורו של הלולב שאנו מנענעים בחג הסוכות כאחד מארבעת המינים. אם כן עץ מזין זה מאד משמעותי במסורת ישראל הן בשבעת המינים והן בארבעת המינים.

לדעת הרצפ"ה, המילה "תמר" מורכבת משתי מילים: ת=4 (מאות) + מר (המילה הארמית לאנשים מכובדים). מדרש זה יכול להסביר מדוע התמרים הופכים לארבעה מלכים.

דעה קבלית מפרשת את המילה "תמר" כמילים הארמיות "תא מר", כלומר בוא אדוני. האם חזיון ארבעת הדמויות מסמל בואו של אדון (המשיח?). אם כן, העובדה שהדמויות חובשות כתרים מובילה להבין שמדובר במשיח בן דוד.

בין כך ובין כך, צפוי שהעולים לרגל לקבר רבי אסי, יפנו גם להביט על הפלא של נס פרוכת ארבעת המלכים.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: