נס הפרג של כפר נין

צפון אדום – נס הפרג בכפר נין

ברגע שקראתי באינטרנט על אוצר פרחי הפרג בכפר נין, אחזתי במצלמתי וטסטתי לגבעת המורה לראות את נס הפרג של כפר נין וליהנות מ״צפון אדום״. חשבתי לעצמי, האם זה יכול להיות כל כך יפה כמו שתיארו בפוסט שקראתי? עצרתי בכניסה לכפר נין, ולמרבה הפלא במו עיני צפיתי במחזה של פרגים אדומים על רקע שדות ירוקים. זה מה שראיתי:-

אבל זה לא הכל. שוחחתי עם אחמד, חקלאי מכפר נין, והוא הסביר לי שקרה נס. לפני שנה בשגות הללו זרעו חיטה ולא צמח פרג אחד. השנה זרעו תלתן למאכל פרות וכל השדות לבשו אדום – ממש נס.  אחמד הסביר לי שכדאי לי לנסוע הלאה בשביל עפר עד למטע זיתים ושם אמצא את מקבץ הפרג המרשים ביותר. נהגתי בזהירות רבה בין הקוליסים עד שהגעתי לפלנטה אחרת: ארץ הפרג! רקדתי עם מצלמתי כמו דרוויש מסתובב -נס הפרג בכפר נין. מסביבי ראיתי רק פרגים אדומים. תראו את הנס! אני ממליץ לכל אחד מכם לעזוב כל תעסוקה אחרת ומיד לנסוע לכפר נין של תופעת טבע יחודי.

 

בדרך הביתה פגשתי ידיד ממצפה בגליל שהסביר לי מדוע תלתן ופרג מסתדרים כל כך טוב ביחד. אז זה לא – אבל זה פלא!

פרג (poppy – papaver)

בניגוד למקובל לחשוב, הפרג אינו צמח מוגן. פריחתו היא מחודש מרץ ועד יוני.

הפרג נזכר במשנה כצמח מזון: "הָאֹרֶז וְהַדֹּחַן וְהַפְּרָגִין וְהַשֻּׁמְשְׁמִין" (שביעית ב ז).

מהפרג התרבותי מפיקים (לא עלינו) את הסמים אופיום, מורפין והרואין. למזלנו מפיקים ממנו גם תרופות. הזרעים של פרג משמשים כתבלין, בין השאר לאפיית עוגת פרג ומילוי לאוזני המן.

נין

בלי הרחבה אי אפשר. איזה סוג כפר זה נין?

נין (نين) הוא כפר ערבי-ישראלי הנמצא צפונית-מזרחית לעיר עפולה. רוב תושביו משתייכים לשבט א-זועבייה. מורי דרך תמיד שואלים, ״למה כפר בגליל שקוראים לו דג (נין בארמית)?

אפשר להירגע, השם "נין" מקורו ביישוב הקדום נעין, ששכן, ככל הנראה, באותו המקום. הכפר נזכר בתלמוד ובברית החדשה. המסורת הנוצרית מספרת, שבכפר "נעים" או "נעין", הקים ישו בנס את בנה היחיד של אלמנה מקומית לתחייה.

כנסיית בן האלמנה

בתןך הכפר אין ממש שילוט לכנסיית בן האלמנה. אבל הכנסייה צמודה למסגד ואת המסגד רואים ושומעים מרחוק. בכל זאת שאלתי שני צעירים כיצד לנסוע וכאשר ראו את הכיפה לראשי הקפידו להגיד שזה של נוצרים. הכנסייה  שוקמה בשנת 1880 על ידי המסדר הפרנציסקני על יסודות הכנסייה הביזנטית (מאה ה-4) והצלבנית. הכנסייה היא קתולית.

"ויהי ממחרת וילך אל עיר ושמה נעין (Ναΐν), ורבים מתלמידיו הולכים אתו והמון עם רב. ויקרב אל שער העיר, והנה מוציאים מת, בן יחיד לאימו, והיא אלמנה; ועמה רבים מעם העיר. וכראות אותה האדון, נכמרו רחמיו עליה ויאמר לה: אל תבכי. ויגש ויגע במיטה,ויעמדו הנושאים. ויאמר: עלם, אומר אני אליך, קומה! ויתעורר המת ויחל לדבר, ונתנהו לאימו."  לוקס 7, 11-15            

שני ציורים המתארים את הנס: אחד לפני הנס ואחד מיד לאחר הנס.

השאר תגובה

דילוג לתוכן