נסיעה לחו"ל ב- 21 ₪ בלבד

 

הצעה לטיול  

מי לא רוצה לנסוע לחו"ל ב- 21 ₪?

 

זה מסקרן אתכם? מוכנים להרפתקה? במסלול הזה לא תזדקקו למטבע זר ולא צריך לארגן ביטוח כבודה. 

 

פשוט, צאו בטרמפ מהטרמפיאדה של הושעיה – או תבקשו מאחד החברים להסיע אתכם – עד לצומת של כביש מספר 77. חצו בזהירות ורק באור ירוק את הרמזורים לצד השני של הכביש ותלכו לתחנת האוטובוסים. אבל איפה ביקורת הגבולות? היכן הדיוטי פרי?

 

כאן חו"ל מתחיל באוטובוס צהוב-חום קו מספר 333 א' (ריינהטכניוןאוניברסיטת חיפה) של חברת הנסיעות והתיירות נצרת בע"מ.מתייצב כל יום  בשעה 06:50, 08:30,ו- 10:30.

 

ברגע שעולים על האוטובוס אתם נכנסים לישראל שאולי לא הכרתם. אך כדי שהוא יעצור כדאי שתכינו שלט למשוך את תשומת לבו של הנהג כגון: – 333 א' .

 

מרחבה! כיף אל חל?

 

קודם כל, אל תכוונו את השעון. חוקי הפיזיקה בארץ הזאת משתנים והשעון ואינו קבוע. אם בהושעיה השעה היתה, נגיד- 06:50 – בקו 333 א' השעה יכולה להיות 07:30 או אפילו 07:45 . אני מזהיר אתכם מראש שלוח הזמנים הקיים הוא אופטימי ורק המלצה. אינו תמיד מתקיים –  בעיקר בחופשות הקיץ באוניברסיטה ובטכנין.

 

הגיאוגרפיה גם משתנית בחו"ל הזה. הושעיה פתאום נהייתה "הושעיהו". במקום צומת המוביל או צומת רמת ישי תעברו בתחנות צומת מנדא, שפרעםוערב אל חוואלד. בתחנות של יישובים יהודיים כמעט אין עולים ואין יורדים.

 

בקו 333 א' לא תמצאו את הסטריאוטיפ המקובל של הרצף או הצבעי שהכרתם, אלא כאן כולם צעירים מאד ומשכילים מאד. הנהג הוא אולי המבוגר ביותר ואולי הנוסע שעלה בהושעיהו.  

 

חפשו לכם מקום ישיבה נוח. אזהרה לגברים: לא על יד הצעירה המוסלמית שמחדשת את המסורת של לבוש צנוע במיוחד מראש ועד קרסול. הן לבושות בצבעים מרהיבים, בדים מגוונים ומקושטים ברקמה עבודת יד. גם לא על יד חברתה הנוצרייה בלבוש מודרני ומתירני שרק צלב זהב גדול מבחין בינה ובין תלמידה יהודיה. הסטודנטים הבנים לבושים בג'ינס וחולצת-טי במיטב הסגנון הסטודנטיאלי. כמובן שלכולם דמות מזרח תיכוני. כל הבלונדיניים נשארו בבית. רבים מהסטודנטים נושאים תיקי בית ספר על הגב וצ'ימידן כביסה נקייה מהבית.

 

ברקע מתנגנת מוזיקה ערבית שקטה ברדיו של הנהג. רוב הסטודנטים מחוברים לאוזניות האי-פוד ורבים שולפים את ה-לאפ-טופ שלהם לחזרה אחרונה לפני השיעור.

 

השפה השלטת בחו"ל הזה היא כמובן ערבית. תקשיבו היטב לשיחות המתנהלות בספסלים לידכם. מיד תזהו את תהליך הישראליזציה של ערביי ארץ ישראל. כ- 25% של אוצר המילים של המשכילים הערביים הצעירים הוא עברית! ועוד איזו עברית – עברית טובה מאד עם שלל מושגים  מדעיים וכן מונחי סלנג.  אל דאגה. הנהג מדבר עברית מצוינת ואין צורך במתורגמן.

Logo

 

גם מעשי חסד מתגלים בקו האקזוטי הזה. ליד צומת מנדא (צומת המוביל) יעצור הנהג קרוב-קרוב לתחנה כדי להעלות סטודנט ערבי צעיר עיוור עם מלווה מהכפר. גם בירידת הצעיר מן האוטובוס, הנהג יתאמץ להקל על הנוסע המוגבל והמלווה שלו.

 

מאידך ישנם גם מקרים של כמעט אלימות. פעם אני הייתי עד לריב קולני בין נהג ערבי ונוסע, חיל במדים בדואי מביר אל מכסור. ניגשתי לנהג לאחר מכן  ושלאתי את הנהג מה פשר המריבה. הוא ענה שהחיל היה צריך להתנהג יותר טוב כי הוא מייצג את המדינה.

 

כאשר מגיעים לטכניון, היעד המרכזי הראשון של הקו, יורדות קבוצות גדולות בכל התחנות בקמפוס. נשיקות, מחוות פרידה, ברכות ואיחולים נשמעות – כפי שנוהגים בחברה מסורתית .  אפשר רק לתהות באלו תעשיות ייקלטו המהנדסים-לעתיד הללו.

 

הנה בנסיעה קצרה לחו"ל אתם יכולים להשקיף מהצד על כל האתגרים של החברה הערבית בישראל של היום: זהות, לאומיות, קיצוניות דתית, שילוב ופרנסה.

 

אך נסיעה שלכם עוד מעט נוחתת בארץ. כדאי שתמשיכו לתחנה האחרונה באוניברסיטת חיפה ליהנות מהנוף ומביקור במוזיאון הכט בקמפוס.

 

תודה שנסעתם עם חברת הנסיעות והתיירות נצרת בע"מ.

 

מע-סלאם!

השאר תגובה

דילוג לתוכן