נחל סעדיה – עין סעדיה *

נחל סעדיה מיובלי נחל הקישון שמאבק פעילי סביבה מתקיים להצילו Arik Drobot (אריק דרובוט)

היום קיבלתי פניה מגב׳ תמי יהושע בקשר לנחל סעדיה. הנושא מאד מענין. מבלי לציין את דעתי בנידון אני מפרסם את מכתבה ואשמח לקבל את הערותיכם.

״ שלום ושנה טובה וחתימה טובה,

עכשיו יותר מתמיד אנחנו זקוקים לעזרת חברים ותומכים. מזמינה אתכם להיצטרף אלינו, אפילו רק לתמוך בנו, גם זו עזרה. אנחנו החברים-המתנדבים שביחד מנסים להציל את נחל סעדיה והטבע הנדיר שסביבו, מפני הרס על ידי הרשויות האחראיות עליו. ביחד מצילים את נחל סעדיה. זוהי פנינת טבע. 5 נקודות נביעה של מים נקיים. בית גידול לבעלי חיים כמו: דגים, צבי מים, ברווזים ועוד מגוון רחב מאוד של ציפורים, חרקים וצמחים נדירים. מי יציל יעזור לנו להציל את פינת הטבע הנהדרת שהרשויות המקומיות נטשו אותה ולא מתקצבות אותה. אז אם יש לכם קשרים במקומות הנכונים, אולי תוכלו להירתם ולעזור לנו בסבך הבירוקטיה. הנציג שלנו אריק דרובוט. האתר בפייסבוק נקרא "מצילים את נחל סעדיה".

תודה, תמי ״

נחל סעדיה ושפך הקישון בשנת 1926. ניתן לראות את דיונות החול, צמחיית הגדות וחורשות התמרים העוטרות את הנחל והמוזכרות גם בדו"ח ה PEF. ברקע הכרמל
צלם ארצישראלי – ספריית אוניברסיטת חיפה

נחל סעדיה הוא נחל איתן הזורם למרגלות הכרמל. נחל סעדיה הוא אחד מיובליו של נחל הקישון ומקורו במעיין סעדיה (עין סעדיה) וממעיינות קטנים יותר לאורכו של העתק יגור, בין צומת הקריות לבית חרושת "הזרע" עד שנהרס ב-2010 ושפכו במלחת הקישון. הנחל, גדותיו ושטחי אחו לחים סביבו, מקיימים מערכת אקולוגית ייחודית עתירת מיני חי וצומח. תוואי הנחל עובר במרכזו של צומת מסחר ואזור תעשייה מפרץ חיפה ומהווה פינת חמד בלב האזור הסואן אך גם המחשה למערכת אקולוגית ייחודית שנקברה תחת פיתוח שאינו בר קיימא. 

נחל סעדיה במפת PEF סביבות 1880 ולפני הפיתוח העירוני של חיפה. עין סעדיה (עיון אל סעדה) בתחתית התמונה, תל אבו הואם במרכזה, וואדי סלמן מצפון לו. הנחל המזרחי הוא הקישון.
PEF – Palestine Exploration Fund 1880 – Self-scanned
הזרם החופי ונדידת החול הביאו להסטת שפך נחל הקישון צפונה (I עד III) ויצרו את גופי המים שסביב תל אבו הואם שואדי סלמן ונחל סעדיה היו חלק מהם.
Ori~ – נוצר על ידי מעלה היצירה after File:Tell Abu Hawam 011.jpg

השאר תגובה

דילוג לתוכן