נחל יבנאל

משוטטים הושעיה טיילו בנחל יבנאל הזורם עם מעט קוצים והרבה מים – לקראת החג בו נדונים על המים, ומרובה הערבות. נחל יבנאל בלב אזור מופלא – הגליל המזרחי שנפתח לביקורים בעקבות סלילתה של "דרך נוף יבנאל" מנחמיה והמשוטטים בעקבותיו.

אום ג'וני
באום ג'וני ביקרנו באנדרטה לזכר אום ג'וני. הצטלמנו ליד קיר אבן שעליו חקוקים שמות כל הקיבוצים על פי סדר תאריכי הקמתם כשכל אחד מצביע על הקובוץ שלו.

גם הצטלמנו ליד הצריף המשוחזר באום-ג'וני 1910 – 2010 – מאה שנים לדגניה

בבית זרע סמוך הנפתול הגדול של הירדן ותל עובדיה השארנו רכבים לסיום ליד הגשר על הירדן. מבית זרע המשכנו על כביש 90 למנחמיה ולדרך הנוף יער מנחמיה מספר 3221 מסומן אדום. אחרי שעה קלה השארנו את הרכבים על דרך הנוף יער מנחמיה בצומת עם שביל 3222 מסומן שחור ושביל ישראל. דרך נוף יער מנחמיה יפה מאד ומומלצת גם לסיור רכוב ופיקניק. יצאנו לסיור רגלי בנחל יבנאל, בתחילה לאורך תוואי שביל ישראל ולאחר מכן לאורך השביל השחור היפה יותר וגם מעט בוצי וקוצני (אבל בעונה זו הפרות אכלו את רוב הקוצים ולכן באנו). מיד פגשנו שביליסטיות המטיילות בשביל ישראל. איחלנו להן הצלחה.

התחנה הראשונה היתה עין יעלה על שם יעל של סיסרא, שם נמצא השיזף המצוי. כפי שניתן לראות בתמונות עין יעלה כמעט יבשה השנה, אך בהמשך שכשכנו רגלינו במעיינות ובנחל. יש חוקרים שמזהים את נחל יבנאל כנחל קישון התנכ"י.  נחנו בצל עצי שיזף ענקיים. יש שמזהים את השיזף כ"אטד" התנכ"י.

בקרנו בטחנת הקמח ובאתר עובדיה הפרהיסטורי, ובנפתול בית זרע. צריף ארכיולוגים וקיר הממצאים שלהם נטושים לגמרי. כל אחד יכול להיכנס. ישבנו בצל גגון שהגן על החופרים ובקלות מצאנו עצמות. של מי? של מה? לא מביאים תיירים לכאן. בשטח קיימים משטחי סלע שעליהם חי בעבר האדם הקדמון בתקופת הפליסטוקן. כתוצאה מפעיליות שבירה וקימוט גאולוגיים, המשטחים נטויים כיום בזווית של כ-70 מעלות. הסברה היא כי באזור היה אגם קדמוני וכי ההומו ארקטוס (האדם הזקוף) שיצא מאפריקה חנה בארץ ישראל בנדודיו.

נקודת התחלה: מפגש דרך הנוף יער מנחמיה מספר 3221 מסומן אדום עם צומת עם שביל 3222 מסומן שחור ושביל ישראל
נקודת סיום: בית זרע
התאמה לילדים: לא לעגלות
משך הטיול: שעתיים
אורך המסלול: 5 ק"מ
כניסה: חינם
רמת קושי: קלה
עונות השנה: סתו, חורף, אביב
איזור: עמק הירדן, הגליל התחתון
תחומי ענין: נוף, ארכיולוגיה
ציוד נדרש: כובע, מים, משקפי שמש, שמן שיזוף לפי הצורך, נעלי הליכה/ספורט מתאימים למים
מקורות מים: להביא מי שתיה

המדריך: מתניה מיה Matania Maya
בין השיטים Between the Limes
בית רימון Beit Rimon
054-4569795
matanesy@gmail.com

השאר תגובה

דילוג לתוכן