מתת – מאיפה השם הזה? *

Sasa Tegart fort, Matat, Upper Galile, Israel צילום: Ranbar

איך קובעים שם של ישוב. אומרים Abra Kadabra ושולפים שפן מן הכובע. ככה בערך המציאו את שמו של הישוב ״מתת״.

מתת הוקם כיישוב קהילתי כפרי בשנת 1979, הישוב הראשון ב"תוכנית המצפים" של שנות השמונים. המתישבים הראשונים היו חברי קבוצה של עובדי נריה (בית-ספר שדה הר מירון). קרקעות הישוב אדמות נקנו מתושבי ח'ורפיש. הערך בויקיפדיה באנגלית על הישוב מתת נכתב על ידי פלסטיני שטוען שהאדמות הן אדמות (Deir el-Qasi دير القاسي)‎ ו- (Al-Mansura ( المنصورة שנעזבו במלחמת השחרור. מתת ממוקם בגליל העליון, בין קיבוץ סאסא לבירנית, ליד הגבול בין ישראל ללבנון – רק 500 מ׳ מגבול לבנון. בערך בויקיפדיה באנגלית מתת ממוקם בין Tarshiha and Safed. רוב התושבים עוסקים בחקלאות, תעשייה איזורית, ותיירות (צימרים).

בית ספר שדה הר מירון

בית הספר נמצא בסמוך לעתיקות הכפר נריה, בין נחל נריה ומורן (יובלי נחל כזיב), בלב שמורת הטבע הר מירון. הקמתו של בית ספר שדה הר מירון היוותה חלק ממאבקיה של החברה להגנת הטבע למניעת הקמת יישוב בלב הר מירון. כמה אירוני שעובדי בית הספר הם שהקימו את הישוב ממת. בשנת 2002, לאחר שהופשט כליל מפעילותו החינוכית, נמסר המקום לקבלן משנה (קיבוץ סאסא) לצורך הפעלתו כאכסניה.

מקור שם הישוב

שם היישוב כשם ההר עליו נבנה – הר מתת. עד כאן זה הגיוני. למען האמת, מסתבר ששם הישוב נובע מגמטריה. אולי זאב וילנאי ידע למה. ערכו של אותיות השם מתת בגימטריה (400+400+-40) = 840, וזהו גובהו של ההר מעל פני הים. באותה מידה השם היה יכול להיות ראשי תיבות:  מציון תצא תורה או מפעל תומכי תורה. טוב שלא חשבו על ״מוטט״. לעומת זאת, חבל שלא ייחסו את שם הישוב ל-״ממת יד״ כלומר צדקה.

וּמִנְחָה אֵיפָה לָאַיִל וְלַכְּבָשִׂים מִנְחָה מַתַּת יָדוֹ וְשֶׁמֶן הִין לָאֵיפָה.  (יחזקאל מ״ו ה׳)

יש בארץ ישראל עוד הר בגובה 840 מעל פני הים שהיה אפשר לקרוא לו ״מתת״: זהו הר חזקיהו, הר ברכס הרי אילת, בגובה 840 מטרים מעל פני הים. ד״ר ויקיפדיה מציין שיש ויכוח לגבי הגובה של הר חזקיהו בין מודדי 833 ובין מודדי 838 מ׳ מעל פני הים.

מזג אויר במתת = 840

מזג האוויר במתת נוח יחסית. לעתים רחוקות עולה הטמפרטורה מעל 25°, מידת הלחות נמוכה בדרך כלל והלילות קרירים. ממוצע הגשמים הוא מעל 800 מ”מ. לעתים יורד שלג.

גימטריה של מתת

יש אישים, ביטויים, שמות עצם, ופעלים רבים שהגימטריה שלהם 840. למטה רשימה חלקית. תארו לכם ישוב בשם ״הנס כריסטיאן אנדרסן״!

  • אישיות עם גימטריה של מתת – הנס כריסטיאן אנדרסן
  • ביטויים עם גימטריה של מתת – אחה את הקרעים, בילתי נישכח, במרוצת הזמן, הבעיה הדמוגרפית, הכניס פיל בקוף של מחט, זרק אותו למים, חריקת בלמים
  • שמות עצם ותארים עם גימטריה של מתת –  דלתות, חגיגתיות, חויתיות,חותכות, חישוקיות, חתוכות
  • פעלים עם גימטריה של מתת – השתכפלה, השתסעה, השתפנה, התנפשה, התנשפה

ישובים ששמותיהם מבוססים על ראשי תיבות (ר"ת)

נתיב הל"ה, בני עי"ש, גבעת כ"ח, ניר ח"ן, גבעת ח"ן, ייט"ב, בני רא"ם, דוב"ב, מצפה אבי"ב, כפר אז"ר, כפר הרא"ה, כפר חב"ד, כפר הרי"ף, כפר ביל"ו, תלמי ביל"ו, יד רמב"ם, כפר מל"ל, עין הנצי"ב, כרם מהר"ל, קלי"ה, פעמי תש"ז, ניל"י, בסמ"ה

מוצדת טגארט

על הר מתת מצויה מצודת טגארט גלילית מדגם "מצדית", מהמצודות שנבנו על ידי שלטון המנדט על ציר כביש הצפון. למצודה זו קוראים "מצודת סאסא". בשנת 1938 הוקמה  גדר הצפון, שנועדה לחסום את הגבול הצפוני. על תוואי הגדר הוקמו 5 מצדיות, על פי דגם סטנדרטי שכלל מבנה מרובע ובראשו צריח מצולע הצופה לכל הכיוונים, ובו חרכי ירי. הראשונה הוקמה בנבי יושע (כיום מצודת כ"ח), השנייה בסאלחה (כיום מושב אביבים), השלישית באזור הכפר סעסע (מצודת סאסא – כיום היישוב מתת), הרביעית בכפר תרביחא (כיום מושב שומרה), והחמישית באזור היישוב באסה (כיום בשטח מושב יערה). בבסיסו של מצודת סאסא נמצאת המפקדה הגדודית של גדוד 869 של חיל האיסוף הקרבי (לשעבר חיל מודיעין השדה). בשנת 2014 הוחלט לפרק את מבנה הפלדה המתומן שבראש המצודה מחמת סכנת התמוטטות.

[צילום כותרת: Sasa Tegart fort, Matat, Upper Galile, Israel – צילום: Ranbar]

השאר תגובה

דילוג לתוכן