משכן לאמנות

משכן לאמנות עין חרוד

משכן לאמנות

ביקור משכן לאמנות עין חרוד מבטיח לכם חוויה אמנותית איכותית. מי פילל כי על הרקע הכפרי של עמק חרוד יצמח מרכז תרבות בינלאומי? כדאי לבקר בפינה יפה זו של ארץ ישראל.

ראשיתו של המשכן לאמנות ב- 1937 ב"פינת אמנות" בצריף עץ קטן בפאתיו הצפוניים של היישוב באטלייה של האמן תושב הישוב, חיים אתר (1902-1953), יוזם המוזאון ומייסדו. בשנת 1948 נפתח חלקו הראשון של מבנה הקבע שכונה מעתה: משכן לאמנות. האדריכל שמואל ביקלס (1909-1975) תכנן יצירה ארכיטקטונית מופלאה בפשטותה, שאיכותה ביחסי המידות של האולמות ובניצול המקורי והיחודי של האור הטבעי. המשכן לאמנות עין חרוד מוכר כיום בעולם כיצירת מופת אדריכלית, מודרניסטית של מוזיאון המבוסס על אור טבעי.

יוזמי הפרויקט כינו את המוזיאון במונח ״משכן״ שבדרך כלל מיצג קדושה דתית. מרכזיותם ומיקומם של מוסדות התרבות בתכנון הכפרי של אדריכל ריכארד קאופמן, ניתן להסיק שהמוזיאון מהוה מונומנט חילוני לתרבות החדשה המתפתחת בארץ. משכן לאמנות הוכרז אתר מורשת ישראל לשימור.

קו מחשבה מרכזי בפעילות המוזאון הוא טיפול בהיבטים שלא כוסו בהיסטוריה הרשמית של האמנות הישראלית.

למזלנו גליה בר אור האוצרת האגדתית של משכן לאמנות היתה פנויה לשוחח עם הקבוצה על התערוכה הנוכחית לפני פרישתה המתוכננת בעוד כמה חדשים.

גליה בר אור
גליה בר אור

 

מתווים לחצר: נחום טבת, אולף הולצאפפל

דור וים מפרידים בין אולף הולצאפפל ( Olaf Holzapfel יליד 1969, גרמניה) ובין נחום טבת (יליד 1946, ישראל) ובכל זאת שניהם מתמודדים בתחושת המבוי הסתום של האמנות המודרניסטית – המתח בין ״אמנות״ ו״עולם״. הולצאפפל הגיע לארץ עם תוכנית לצלם בדואים בנגב. לאחר ביקור בקיבות שדה אליהו החליט הולצאפפל לצלם את חצרות הגרוטאות בגני ילדים של מלכה האס בקיבוץ שדה אליהו. לתערוכה יצר עבודות וידיאו-ארט של האופן שבו ילדים בונים ומפרקים.

היצירתו של נחום טבת מורגשת ההפשטה של האמנות המודרניסטית והדים של הביוגרפיה שלו בקיבוץ. לתערוכה יצר גריד מודרניסטי. בתהליך ממשוך של אלתורים ומשחק עיצב התרחשויות חידתיות ומורכבות.

 

אמנות עכשיווית מגרמניה

תערוכה רב-מימדית זו מקנה לקהל מבט מעמיק בהתפתחות האמנות בגרמניה. נבחרו יותר מ-400 פריטי מבוזרים ופלורליסטים של למעלה ממאה יוצרים. שתי הגרמניות מוצגות כיחידה אחת כדי להדגיש שהאמנות אינה תלויה בפוליטיקה. הנושאים המרכזיים שמוצגים כוללים: אמנות בתר מלחמתית, ריאליזם, הפשטה, פופ, פלוקסוס וצילום. תערוכה זו מוצגת במקביל בעין חרוד ובגלריה לאמנות באום אל-פחם.

רבקה הורן, ילידת מיכלשטט 1944 גלגל נוצות הגדול 1997

אמנות יהודית עכשווית מניו יורק

הארצות הברית קיימת שדה מוגדר ומפותח של אמנות יהודית. בישראל אין ״אמנות יהודית״.  התערוכה הנוכחית מציגה עבודות של אמניות ואמנים חברי הקבוצה The Jewish Art Salon – JAS – אחת הקבוצות החשובות בתחום אמנות יהודית והגדולה ביותר בו. רבות מן העבודות המוצגות בתערוכה יוצאות מתוך המקרא, המדרש והמיתוס היהודי, תוך שהן מבקשות לדבר דרכם את הכאן ועכשיו. זה יכול לאתגר את ההפרדה המקובלת בין אמנות לדת;  ובין אמנות יהודית לאמנות ישראלית.

תערוכת אמנות יהודית עכשווית מניו יורק אכזבה אותי. לפי דעתי אינה מגיעה לרמה המקובלת במשכן האמנות. למשל, פריטי היודאיקה מציצים מויטרינות מיושנות ונראים כמו ״מציאות״ מבית סבא. למבקר הדתי אין להם משמעות. חסרים לפריטי היודאיקה הסבר והדרכה המתאים למבקר ה״חופשי״. יתכן שמקומם של הפריטים הללו במוסד מסוג אחר.

לעומת זאת, היצירות מניו יורק מבטאות רמה אמנותית גבוהה ותודעה יהודית ברמה של גן ילדים.

  • כתובת: משכן לאמנות ע"ש חיים אתרעין חרוד 18965
  • טלפון: 04-6485701      04-6531670
  • דוא״ל: museum@einharodm.co.il
  • שעות פתיחה: ימי ראשון-חמישי, 09:00-16:30, ימי שישי 09:00-13:30
  • כיצד להגיע: לנסוע מזרחה בכביש 71 (עפולה – בית שאן). 12 ק"מ מעפולה בצומת עין חרוד מאוחד (תחנת דלק, רמזור) פונים שמאלה וממשיכים במעלה הדרך בעקבות השילוט למשכן לאמנות.
  • נגישות: במשכן לאמנות קיימת נגישות לנכים בכסא גלגלים באמצעות זחליל ובתאום מראש.

תולדות עין חרוד

ב- 1920 גאל יהושע חנקין את אדמות העמק. בשנים 1922-1921 הוקמו בעמק שישה יישובים בשלושה גושים: גוש נוריס (ששינה שמו לגוש חרוד) גוש מע`לול וגוש גניגר. בעמק חרוד התיישב קיבוץ עין חרוד, הקיבוץ הראשון, ב- 1921. הישוב האירעי היה בפתח מעיין חרוד. מתישבי עין חרוד היו אנשי העלייה השנייה והעלייה השלישית, חלוצים וחלוצות חברי גדוד העבודה ואנשי "השומר". בשנת 1926 עברו לישוב הקבע ב״גבעת קומי״.

עין חרוד הוקם מלכתחילה על פי תוכנית "הקבוצה הגדולה". בתקופת העליה השלישית נבחן דגם חדש של התיישבות שיתופית, 'הקבוצה הגדולה', שהיוותה פיתוח והרחבה של דגם 'הקבוצה הקטנה', שהתפתח בתקופת העליה השניה בדגניה.

בשנת 1952 הקיבוץ התחלק לשני קיבוצים: עין חרוד מאוחד ועין חרוד איחוד. עברה הקבוצה המזוהה עם מפא"י ואשר פרשה מן הקיבוץ המאוחד, לאתר סמוך על גבעת קומי.

ביקור למשכן לאמנולת בעין חרוד אוגוסט 2016

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן