משוטטי הושעיה והגליל – מתניה מיה

תכנית שנתית לשנת תשע"ד הבעל"ט – משוטטי הושעיה והגליל 

חלום שנרקם לפני חמש שנים הפך למסורת – הצטרפו אלינו לשנה החמישית!

חוג משוטטי הגליל הוא חוג טיולים למבוגרים תאבי ידע, המתמקד בגליל התחתון, עם גיחות לפה ולשם. ההתמקדות של קבוצת איכות מקומית, באזור גיאוגרפי מצומצם מאפשרת הגעה למקומות ייחודיים, והעמקה בנושאים גליליים רלבנטיים. בהגדרה טיולי החוג אינם מתמקדים דווקא במסלולים מוכרים אלא מתבצעת סטייה לשולי הדרך, שם תמיד מעניין יותר. לצד ההתמקדות בטבע, היסטוריה ומורשת, הסיור מנוצל גם פעמים רבות להיכרות ולמפגש בלתי אמצעי עם סוגיות ומציאות גיאו-פוליטית עכשווית בגליל התחתון בו אנו חיים.

התכנית השנתית בנויה כך שיהיה גיוון אזורי, נושאי ובאופי הטיול. התכנית נבנתה על פי בקשותיכם ותוך המשך ההתמקדות בסדרות של סיורים אזוריים – בשנתיים  הקרובות נהיה הראשונים ללכת לאורכו של שביל יזרעאל אותו מתכננת המועצה האזורית עמק יזרעאל (על שביל יזרעאל נרחיב בהמשך בקישור נפרד)

מדריך החוג מתניה מיה – matanesy@gmail.com – להרשמה למתניה ישירות או לנעמי רומיאנק. מנויים נא לציין זאת במפורש(!) להצטרפות לרשימת התפוצה (ללא עלות), או לשאלות. הטלפון של מתניה הוא -054-4569795.

לו"ז

Friday, Oct 4, 2013

מבירכת אל וואדי לחרבת רומה (map)

מקטע ראשון בסדרת סיורים לאורך תוואי שביל יזרעאל

Friday, Nov 1, 2013

מחרבת רומה לחנתון (map)

מקטע שני בסדרת סיורים לאורך תוואי שביל יזרעאל – כולל מאגר אשכול, תל חנתון, בור אל בדוויה, מרכז חינוכי חנתון – תלוי הרשמה נפגוש את אנשי המרכז החינוכי חנתון

Friday, Dec 6, 2013

מחרבת רומה לגן לאומי ציפורי ושיחין (map)

מקטע שלישי בסדרת סיורים לאורך תוואי שביל יזרעאל – כולל תצפית בקעת בית רימון, הדרך הרומית, סובב הושעיה ואתריו וחפירות שיחין

Friday, Jan 3, 2014

גן לאומי ציפורי (map)

מקטע שלישי בסדרת סיורים בשביל יזרעאל – חוצים את הגן הלאומי משביל הבשורה עד לקבר רבי יהודה הנשיא – למיטיבי קשב – מומלץ – הכניסה לגן הלאומי בתשלום אישי ונוסף – חינם לתושבי הושעיה וציפורי, הנחות למחזיקי תעודת תושב עמק יזרעאל.

Friday, Feb 7, 2014

יזרעאל מרבי יהודה הנשיא עד לנחל ציפורי (map)

מקטע חמישי בסדרת סיורים לאורך תוואי שביל יזרעאל. כולל התלבטות משותפת על תוואי ההליכה – הליכה רצופה בין אלוני תבור מלבלבים ופריחה חורפית

Friday, Mar 7, 2014

לאורך נחל ציפורי (map)

מקטע שישי של סדרת סיורים לאורך שביל יזרעאל – מקטע נחל ציפורי כולל הכפר כעביה, מעין הסוסים, טחנת הנזירים ומרכז ההדרכה של רשות נחל קישון, נפתול רס עלי

Friday, Apr 4, 2014

מנפתול עליל למגדל המים בסובב טבעון (map)

מקטע שביעי בסדרת סיורים לאורך שביל יזרעאל – מנפתול עליל עד למגדל המים של טבעון – בדרך יער אלוני אבא, אלוני אבא, אלונים, אלון התבור והאלה הגדולים ומגדל המים של טבעון

Friday, May 2, 2014

גן לאומי בית שערים (map)

מקטע שמיני בשביל יזרעאל יתעמק בטבעון-אלונים הישנה-גן אלכסנדר זיד וקברות השומרים-בית זיד-אנדרטת שיח אבריק-מערות המנורה וגן לאומי בית שערים (ללא סיור מקיף). הכניסה לאתר בתשלום נוסף (למי שאין הסדרי הנחה) – ניתן להישאר אחרי הסיור לביקור הרחבה בגן הלאומי.

Friday, Jun 6, 2014

שביל מעיינות העמק המערבי (map)

מקטע תשיעי בסדרת סיורים לאורך שביל יזרעאל – שביל המעיינות בעמק המערבי – יער לנדוי, עין שרקרק, עין חזין (אלונים), באר אבא, ונחל לחם.

 Google Calendar

כפי שראיתם יש תאריכים לטיולים בשנה הבאה, ויש אפילו לוח השנה מעודכן בזמן אמת – לכל טיול יש פרטים נוספים אם לוחצים עליו – שם יופיעו גם מקום המפגש וכד'.

אתם מוזמנים להוריד את לוח השנה ליומניכם האישיים, הוסיפו את הכתובת הבאה כיומן נוסף ליומנכם:

https://www.google.com/calendar/ical/er63hajs922v2cqalvn7q8ebdg%40group.calendar.google.com/public/basic.ics

 

לוח השנה לא מחליף את רשימת התפוצה – להצטרפות לרשימת התפוצה יש לפנות במייל אישי למתניה (ללא התחייבות ואו תשלום!!!)

הטיול הראשון

הטיול הראשון יתקיים ביום שישי 4.10, ערש"ק נח – לגי יפתחאל ולחרבת רומה – נפגשים בתחנת הדלק החדשה בכניסה לרומת היב (ערב אל הייב) בשעה 07:40) – להביא פנסים – נבקר במחילת המסתור גם בחודש זה וגם באוקטובר (באוקטובר מדובר בהגעה מוקדמת).

שביל יזרעאל – בשנה האחרונה זכיתי להיות בין מתכנני טרק ביוזמת מחלקת נוער במועצה האזורית ובשיתוף גופים רבים אחרים, בהם – חמ"ת, משרד החינוך, קק"ל, חלה"ט, רשויות הניקוז קישון וירדן דרומי ורט"ג. הרעיון של שילבו בין תיירות כפרית-סביבה-קהילה ומורשת קרם עור וגידים. אני למעשה לוקח את מטיילי החוג לעבודה שלי ומבצע איתם את הטרק – מפורק לחלקים – יחד אתכם נגמע את השביל, ונתלבט בסוגיות תוכן ותוואי של השביל העומד לקום. במקביל אנחנו מתכננים במרץ לסמנו, לשווקו ולעבוד על השביל – כולי תקווה שתוך שנתיים: א. נוכל לומר שהיינו הראשונים שעשו את שביל יזרעאל; ב. שכולם כבר ידעו מה זה שביל יזרעאל ועל מה אנחנו מדברים…

יאללה לדרך!

פרטים נוספים

 

החוג מחדש פניו – לרגל הליכה לאורך שביל יזרעאל עשינו כמה שינויים שמאפשרים ואף מזמינים פנים חדשות להצטרף –

1. השנה נלך יותר מהר ונדבר פחות כ-7-8 ק"מ לסיור של כחמש שעות (פרט לפעמיים בהם נלך מעט ונדבר בגן לאומי ציפורי ובית שערים)

2. לרגל הליכתו של שביל יזרעאל כטרק רצוף – ישנם מקטעים שכבר החוג היה בהם – הזדמנות נהדרת לחדשים להצטרף ולישנים להיזכר!

חוג משוטטי הגליל הוא חוג טיולים למבוגרים תאבי ידע, המתמקד בגליל התחתון, עם גיחות לפה ולשם. ההתמקדות של קבוצת איכות מקומית, באזור גיאוגרפי מצומצם מאפשרת הגעה למקומות ייחודיים, והעמקה בנושאים גליליים רלבנטיים. בהגדרה טיולי החוג אינם מתמקדים דווקא במסלולים מוכרים אלא מתבצעת סטייה לשולי הדרך, שם תמיד מעניין יותר. לצד ההתמקדות בטבע, היסטוריה ומורשת, הסיור מנוצל גם פעמים רבות להיכרות ולמפגש בלתי אמצעי עם סוגיות ומציאות גיאו-פוליטית עכשווית בגליל התחתון בו אנו חיים.

התכנית השנתית בנויה כך שיהיה גיוון אזורי, נושאי ובאופי הטיול. התכנית נבנתה על פי בקשותיכם ותוך המשך ההתמקדות בסדרות של סיורים אזוריים. כל שנה אנו בוחרים נושא ורצים איתו (בדרך כלל משהו שהמדריך עושה במסגרת אחרת..) – השנה ושנה הבאה אנחנו נהיה חוליית הסקר, הראשונה לבצע את שביל הטיולים שמסמנת המועצה האזורית עמק יזרעאל הלא הוא שביל יזרעאל – אחרי שנתיים נוכל להסתכל אחורה בסיפוק ולומר "עשינו זאת".

פרטים, חוקים, תקנות ומסורת:
מתי מטיילים: אנחנו מטיילים ביום שישי, הראשון של חודש לועזי, פעם בחודש. 10 מפגשים מספטמבר עד יוני (השנה תשעה). בשעות 07:30 עד 13-14, תלוי בעונה (אפשר לשים את הילדים בגן ולפרוש באמצע בתיאום יומיים מראש).

גיל: החוג לא מייעד עצמו לקבוצת גיל מסוימת. נחשפנו לטווח הגילאים – 14-75. מותר ורצוי להביא ילדים על מנשא או נוער תאב ידע – ילד עם ההורים מצטרף חינם, כל עוד אינו מפריע(!)
מזג אוויר: אנו מטיילים בכל מזג אוויר, אבל מזג אוויר יכול להוות סיבה לשינוי במסלול ובאופיו. צריך להיות ערוכים בכל טיול למזג האוויר החזוי ולדעת שייתכן וניסע קצת יותר ונלך קצת פחות, או ההיפך. יש להירשם לטיול מראש (גם משתתפים קבועים), מכיוון שיש אפשרות קלושה שהטיול יידחה עקב מזג אוויר קיצוני או יהיו שינויים במסלול של הרגע האחרון. ההודעה תשלח בכל מקרה בבוקר הטיול לפלאפון, ולמייל של הנרשמים.
רמת קושי ואופי: מדברים הרבה, משתדלים ללכת אבל ככלי ולא כיעד – רמת הקושי איננה מיטיבי לכת! אם יש זמן, משתדלים ליהנות מקפה טוב, ואחר כך מגלים שאין זמן אפילו לארוחת עשר… ההשתתפות על בסיס רכבים פרטיים, ויש מקום למי שאין. יש נסיעה בדרכי עפר שהמשותף לכולן שנסעתי בהן לפניכם ברכבי הרך…
ציוד: יש להביא לכל טיול כובע, נעלי הליכה סגורות, 1.5 ל' מיים והכול בתיק סגור ונוח. אין ביטוח על ציוד יקר ערך.
פעילות: הפעילות נעשית דרך מתנ"ס הושעיה. חלק מההשתלמויות מוכרות לצורך חידוש תעודת תו-תקן להדרכת טיולים.
עלות: הוזלתי עלויות – תשלום על עשרה טיולים ראשונים (בכל שנות החוג) – 80 ש"ח. מהטיול האחד עשר ומעלה אתה הופך חבר מועדון ומשלם 50 ש"ח ליום טיול בלבד. ניתן לבצע מנוי ולשלם מראש על עשר טיולים רצופים וכך לשלם  500 ₪ לא משנה לכמה טיולים תבוא (מחולק לעשר תשלומים). אפשר להצטרף לכל טיול גם בנקודת המפגש – ברגע האחרון. אבל כך לא תקבלו הודעות על שינויים או ביטולים של הרגע האחרון ויש כאלה.

דף לקראת טיול: כשבוע לפני כל טיול יוצאת הודעה מסודרת,  לנרשמים לרשימת התפוצה (ההצטרפות היא במייל למתניה וללא עלות או התחייבות).

שינויי של מזג אוויר ואישורים מגורמי חוץ הם גם לא צפויים וגם יכולים להוות הזדמנות נהדרת לשנות את מסלול הטיול ולהתאימו במידת הצורך. לכן אני מבקש ממי שרוצה להגיע לטיול להרשם, הרשמה לא מחייבת – ההתקשרות בשעות שלפני הטיול נעשית באמצעות סמסים למספר הטלפון שהשארתם בזמן ההרשמה.

אתם בטח חבורה מגובשת אז אין לי מה להגיע ובטח רמת הקושי גבוהה – זהו, שלא. כל פעם יש משתתפים אחרים וגרעין החוג משתנה ממפגש למפגש ומשנה לשנה (חוץ מכמה קבועים – זה בזכות הקפה של הבוקר, ועוד כמה תופינים, ברוך ה')

לא לדאוג – יש גם תכנית לשנה הבאה…
מדריך החוג מתניה מיה – matanesy@gmail.com – להרשמה למתניה ישירות או לנעמי רומיאנק. מנויים נא לציין זאת במפורש(!) להצטרפות לרשימת התפוצה (ללא עלות), או לשאלות. הטלפון של מתניה הוא -054-4569795.

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן