משוטטי הגליל – חוג בהדרכת מתניה מיה

משוטטי הגליל – חוג בהדרכת מתניה מיה
תכנית שנתית לשנת תשע"ב הבעל"ט.
חלום שנרקם לפני שלוש שנים הפך למסורת – הצטרפו אלינו לשנה השלישית!

חוג משוטטי הגליל הוא חוג טיולים למבוגרים תאבי ידע, המתמקד בגליל התחתון, עם גיחות לפה ולשם. ההתמקדות של קבוצת איכות מקומית, באזור גיאוגרפי מצומצם מאפשרת הגעה למקומות ייחודיים, והעמקה בנושאים גליליים רלבנטיים. בהגדרה טיולי החוג אינם מתמקדים דווקא במסלולים מוכרים אלא מתבצעת סטייה לשולי הדרך, שם תמיד מעניין יותר. לצד ההתמקדות בטבע, היסטוריה ומורשת, הסיור מנוצל גם פעמים רבות להיכרות ולמפגש בלתי אמצעי עם סוגיות ומציאות גיאו-פוליטית עכשווית בגליל התחתון בו אנו חיים.

התכנית השנתית בנויה כך שיהיה גיוון אזורי, נושאי ובאופי הטיול. התכנית נבנתה על פי בקשותיכם ותוך המשך ההתמקדות בסדרות של סיורים אזוריים:
1. 2.9 (ג אלול) – "תגליות חדשות וישוב חדש-ישן – סובב תמרת". נבקר בשרידי היישוב תימורים, שהוקם כאן בשנות ה-50, נמשיך לסובב תמרת ולכתובת השבת שנתגלתה במקום לאחרונה. בבקעת סימוניה נשמע ונכיר את היישוב שישב כאן בתקופת המשנה ואת אגדותיו. נטפס לתל שמרון ונבקר בבית הקברות של נהלל. נסיים בביקור אצל עצי השיטה המלבינה ובשרידי מעברה שהייתה כאן.
2. 23.9 – מוקדם בגלל ראש השנה (כ"ד אלול) – "ימי ראשית – מחווה ל100שנה לעמק – ממגדל העמק למגדל ולעמק" – נבקר בגן הארכיאולוגי במגדל העמק, נשמע על ימי ראשית העיירה. נחצה את העיירה אל יער בלפור, דרכו נרד לגניגר. נסייר בקיבוץ שידע לשמור על עברו, ובשביל חמשת הרוחות, עליו עמלים ילדי ביה"ס בגניגר. אם יוותר זמן (הרחבה), ניכנס אל תוך העמק לביקור מרענן במעיין גדעון.
3. 4.11 (ז חשוון) – "סובב כנרת א' ממגדל לרקת"– בסדרת סיורים שתלווה אותנו בשנים הקרובות נכיר את שביל סובב כנרת המפתיע. רגע לפני שיורדים הגשמים והמפלס עולה, נצא לסיור קצר וחוויתי שמתחיל במושבה מגדל ומסתיים בחוף הדקל. תתכן הליכה במים רדודים.
4. 2.12 (ו כסלו) – "נצרת למתקדמים" – בעקבות הצלחת הסיור הקודם לנצרת ובעקבות בקשת הקהל. סיור לעיר המעניינת, ולאתרים מוכרים ופחות, בעיר העתיקה ובסביבתה – חצר כנסיית הבשורה, הסארייה, גגות מצוירים שעוד לא הכרנו, מוסקוביה וחצר המשטרה, בית המרחץ קקטוס, ותצפית הקישלה. המרחיבים נלך לבקר ב"גבירתנו אחות הפחד" ששופץ לאחרונה, ואולי גם בשביל הירידה מהר הקפיצה, שעבר מתיחת פנים מאז ביקרנו בו לפני שנתיים. כרוך בתשלום נוסף לאתרים.
5. 6.1 (י"א טבת) – "סובב טבעון ב' – מהאלון הגדול לאלוני אבא" – עונת הכלניות היא סיבה טובה להגיע לסיור השני באזור (ישונה אם הפריחה תתאחר). במקביל לתוואי שהלכנו בו בקיץ נתחיל ממקום העלייה לקרקע של קיבוץ אלונים, נבקר במגדל המים ששופץ לאחרונה, נרד אל האלון הגדול בדרך אחרת, ובדרך שלא הלכנו בה נבקר באלה הגדולה. דרך קיבוץ אלונים נגיע אל שמורת אלוני אבא. שם נסיים בניווט ספורטיבי בזוגות.
6. 3.2 (י שבט) – "גבולות א' – מצמח לירמוך" – את סדרת הסיורים לאורך גבולות הגליל התחתון נפתח בהיכרות עם הגבול הטבעי שלנו עם ארץ הגלעד וממלכת ירדן. קיום הסיור תלוי בתיאום בטחוני, ויש בו קטעי נסיעה משולבים בהליכה. נבקר בגבעת מג"ב, באנדרטת מג"ב, נלמד על מפעלי הירמוך הנסתרים מהעין, על ממצאים פריהיסטוריים, ושבילים מוכרים יותר או פחות באזור נהריים. ייתכן תשלום נוסף לאתרים.
7. 2.3 (ח אדר) – "כמון א'" – נבקר בגבוה שבהרי הגליל התחתון, משם נצא למסלול לא מוכר בהר כמון, ולאחריו נרד בנחל כמון – מסלול מוכר ומהיפים שבגליל התחתון. עם יהיה זמן נקיף את ההר ברכב "ל".
8. 30.3 מוקדם בגלל פסח (ז ניסן) – "גבולות ב', צלמון ב' – פרוד וחנניה" – נמשיך את סדרת הסיורים בנחל צלמון משנה שעברה, ואת סדרת סיורי גבולות הגליל התחתון במקום שקבעה בו המשנה את גבולו של הגליל התחתון – נתחיל בגליל העליון – במפלי פרוד הזורמים, נמשיך אל מפלים נוספים קברי צדיקים ושרידי עתיקות ומדרשים מרשימים. נסיים בגליל התחתון אצל אבא חלפתא ובקעת חנניה.
9. 4.5 (י"ב אייר) – "סובב טבעון ג'" – מהנקודה בה סיימנו נמשיך לסייר ביער אלוני התבור שסיימו ללבלב. נרד אל עמק נחל ציפורי, לביקור בעין יבקע, דרך נקודת שבעת המינים אל טחנת הנזירים, תחנת המסלול הסופית.
10. 1.6 (י"א סיוון) – "כל מה שרצית לדעת על צומת גולני ולא העזת לשאול" – עם סיום סלילתו של מחלף המוביל עוברים הדיווחים אל צומת גולני, ואנחנו פה לסיור אחרון לפני המחלף. נקיף את הצומת ונלמד – מה יהיה ומה היה – עיר הרפתות, ברכת משכנה והחורבה, הדרך הרומית המרשימה. לסיום נטפס אל יער לביא לתצפית וביקור באתר הגתות המרשים.

פרטים, חוקים, תקנות ומסורת:
מתי מטיילים: אנחנו מטיילים ביום שישי, הראשון של חודש לועזי, פעם בחודש. 10 מפגשים מספטמבר עד יוני. בשעות 07:30 עד 12:45 (אפשר לשים את הילדים בגן ולחזור, אם גרים בגליל התחתון).
הרחבה: לכל טיול יש גם הרחבה, המאפשרת למעוניינים בכך מסלול ארוך יותר. המרחיבים נפגשים מוקדם בחורף, ובקיץ נשארים מאוחר יותר. קיומה של ההרחבה מותנה בהרשמה לכך מראש, ואיננו כרוך בתשלום נוסף.
גיל: החוג לא מייעד עצמו לקבוצת גיל מסוימת. נחשפנו לטווח הגילאים – 18-75. מותר ורצוי להביא ילדים על מנשא או נוער תאב ידע – ילד עם ההורים מצטרף חינם, כל עוד אינו מפריע(!)
מזג אוויר: אנו מטיילים בכל מזג אוויר, אבל מזג אוויר יכול להוות סיבה לשינוי במסלול ובאופיו. צריך להיות ערוכים בכל טיול למזג האוויר החזוי ולדעת שייתכן וניסע קצת יותר ונלך קצת פחות, או ההיפך. יש להירשם לטיול מראש (גם משתתפים קבועים), מכיוון שיש אפשרות קלושה שהטיול יידחה עקב מזג אוויר קיצוני או יהיו שינויים במסלול של הרגע האחרון. ההודעה תשלח בכל מקרה בבוקר הטיול לפלאפון, ולמייל של הנרשמים.
רמת קושי ואופי: מדברים הרבה, משתדלים ללכת אבל ככלי ולא כיעד – רמת הקושי איננה מיטיבי לכת! אם יש זמן, משתדלים ליהנות מקפה טוב, ואחר כך מגלים שאין זמן אפילו לארוחת עשר… ההשתתפות על בסיס רכבים פרטיים, ויש מקום למי שאין. יש נסיעה בדרכי עפר שהמשותף לכולן שנסעתי בהן לפניכם ברכבי הרך…
ציוד: יש להביא לכל טיול כובע, נעלי הליכה סגורות, 1.5 ל' מיים והכול בתיק סגור ונוח. אין ביטוח על ציוד יקר ערך.
פעילות: הפעילות נעשית דרך מתנ"ס הושעיה ומדרשת אלי"ה של איגוד המדרשות. ההשתלמויות מוכרות לצורך חידוש תעודת תו-תקן להדרכת טיולים.
עלות: ללא שינוי. ישנם שני מסלולי תשלום. תשלום שנתי של 500 ₪ לא משנה לכמה טיולים תבוא (התשלום השנתי מחולק לעשר תשלומים). והצטרפות לטיול בודד – 80 ₪ לאדם. אפשר להצטרף לכל טיול גם בנקודת המפגש – ברגע האחרון. אבל כך לא תקבלו הודעות על שינויים או ביטולים של הרגע האחרון ויש כאלה. החידוש השנה הוא הסדר להשלמת טיולים במקרה של מנויים שייבצר מהם להשתתף במספר רב של סיורים. פרטים על כך יימסרו למתעניינים.
דף לקראת טיול: כשבוע לפני כל טיול, ייצא דף מסודר, ויהיה זמין באתר האינטרנט של הושעיה. הנרשמים לרשימת התפוצה מקבלים גם הם את דף הטיול ויכולים להחליט על הצטרפות לטיול ספציפי.

לא לדאוג – יש גם תכנית לשנה הבאה…
מדריך החוג מתניה מיה – matanesy@gmail.com – להרשמה למתניה ישירות או לנעמי רומיאנק. מנויים נא לציין זאת במפורש(!) להצטרפות לרשימת התפוצה (ללא עלות), או לשאלות. הטלפון של מתניה הוא -054-4569795.

השאר תגובה

דילוג לתוכן