מקורות לישו סביב הכנרת *

The Yardenit Baptismal Site in the Galilee, Israel Star Mississippi

ההתיישבות הנוצרית בשולי הכנרת התחילה כבר לפני אלפי שנים. אתרים נוצרים רבים נמצאים סביבה, ואפשר לבקר בחלק משלל האתרים הרבים סביב הכנרת, כולל כנסיות נוצריות בטבחה ובכפר נחום, דומוס גליליי ומנזר כורסי.

עבור צליינים נוצרים, הביקור באתרים הקדושים סביב הכנרת הוא חוויה מזככת. עצם ההימצאות במקום היא בגדר התקרבות יתירה למושא הזדהותם – ישו הנוצרי. הכנרת היא אחד המקומות שישו (ישוע במקור) מזוהה איתם יותר מכל. בברית החדשה מסופר כי לאחר הריגתו של יוחנן המטביל, מקורבו של ישו, ולאחר שהעניק בבית כנסת פרשנות חדשנית ובלתי מקובלת לקטע מספר ישעיהו (לוקס ד', 30-28), עזב ישו את עיר מגוריו, נצרת, ועבר לאזור הכנרת.

כפר נחום

מרכז פעילותו של ישו היה בכפר נחום, כפר דייגים קטן על גדתו הצפונית של האגם. כיום נמצא האתר בידי המסדר הפרנציסקני (שרכש את הקרקע בשנת 1894), ואנשיו הם שערכו במקום חפירות ארכיאולוגיות. בית כנסת מפואר, מהמאות הרביעית-חמישית לספירה, הוא אחד הממצאים החשובים במקום.

אתר העתיקות והכנסייה הקתולית (Capernaum – Franciscan Church)

הגעה: מכביש 90 פונים בצומת כפר נחום לכביש 87, וכעבור כשלושה קילומטרים פונים ימינה בעקבות השילוט לכפר נחום.

הכנסייה היוונית-אורתודוכסית (Capernaum – Greek-Orthodox Church)

לכביש 87 ופונים לעבר הגן הלאומי כפר נחום, שממגרש החניה שלו יוצא שביל ברור אל הכנסייה

הר האושר

"אשרי עניי הרוח כי להם מלכות השמים", כך פותח ישו את "דרשת ההר" המפורסמת שלו, שאותה נשא, כך מאמינים, על "הר האושר", השלוחה הגולשת מרמת כורזים לעבר פינתו הצפון-מערבית של האגם.

כנסיית הביאטיטודים (Beatitude Church)

באתר טבח'ה, שלמרגלות הר האושר, שתי כנסיות סמוכות זו לזו (שתיהן מהמחצית הראשונה של המאה העשרים). הכנסייה המזרחית מבין השתיים נקראת "כנסיית הבכורה על שם פטרוס" ונמצאת אף היא בבעלות הפרנציסקנים. הכנסייה המערבית מכונה "כנסיית הלחם והדגים".

כורסי

אחד מהאתרים הנוצריים החשובים נמצא בגן הלאומי כורסי, מעברו המזרחי של הירדן, בתחומי מה שהיה אז אזור נוכרי, שכונה "ארץ גירגשיים". במקום שבו נשפך נחל סמך ("דג" בערבית) לכנרת נמצאים שרידי מנזר ביזנטי, וזהו המתחם הכנסייתי הביזנטי השני בגודלו בארץ (אחרי חאן אל-אחמר שבמישור אדומים).

ירדנית: טבילה בצפון

אתר הטבילה הנוצרי "ירדנית" נמצא סמוך לסכר דגניה, במוצא הירדן מהכנרת. הוא נועד להנציח את אחד האירועים החשובים ביותר בחיי ישו: מעמד הטבילה. לפי המסורת התרחשה ההטבלה במקום אחר: מזרחית ליריחו, במקום הנקרא "קצר אל-יהוד".

דומוס גליליי

זהו בעצם בית ספר לכמרים שנמצא על הר האושר ונוסד כתוצאה מחלומו של האפיפיור פאולוס השישי, שראה בחזונו מקום גדול על ההרים סביב הכנרת שבו יוכשרו כמרים. המקום נבנה בראש הר האושר ומכיל שלושה מפלסים מרהיבים ובהם תצפית מדהימה על הכנרת.

השאר תגובה

דילוג לתוכן