מצפור הר אדיר *

הר אדיר

מיקום הר אדיר – Mount Adir

הר אדיר (ג'בל עדתיר) הוא הר בגליל העליון אשר נמצא בשטח שמורת הר מירון, בסמוך ליישובים סאסא, מתת וחורפיש. הוא אחד מן ההרים הגבוהים בישראל. הר אדיר מתנשא לגובה של 1008 מטרים מעל פני הים. קל לזהותו על פי האנטנות הרבות. פסגת ההר סגורה למבקרים ועליה בסיס צה"לי.

חורש טבעי סבוך בהר אדיר
חורש טבעי סבוך בהר אדיר

הצמחיה בהר אדיר

הר אדיר מכוסה בחורש ים תיכוני עבות של אלון מצוי, אלון התולע, אלה, עוזרר וקטלב. מלווים אחרים של החורש כגון אלה ארצישראלית, עוזרר קוצני וקטלב מצוי.

מצפור הר אדיר

ממרפסת המצפור יש תצפית מצוינת לעבר רוב אתרי הקרבות במלחמת לבנון השנייה. הוא נחנך בטקס ממלכתי ב-3 ביולי 2012 ומורכב ממרפסת עץ היכולה לשאת 180 מבקרים.

מרפסת המצפור
מרפסת המצפור

על המעקה יש הסברים על מהלך המלחמה, לוחות מתכת עליהם חקוקים שמות 121 הלוחמים שנפלו בה ומפות התמצאות בשטח. המצפור הוקם על ההר בסיוע קק"ל רשות הטבע והגנים ותרומה של הקהילות היהודיות באמריקה הלטינית.

הכביש המשותף לבסיס הצבאי בפסגת ההר ולמצפה צר, ללא שוליים עם הרבה בורות בדרך. הכביש מגיע למחנה אבל אינו מגיע עד למצפור. המתכננים של האתר רצו לשמור על האוירה של החורש הטבעי. לכן ההגעה למצפור אפשרית רק ברגל, לאחר הליכה של כ-10 דקות בדרך עפר.

חפירות ארכיאולוגיות בהר אדיר

בראש ההר נחשפה מצודה גדולה, מתוכננת היטב מתקופת הברונזה המאוחרת, שנשלטה כנראה בידי הפניקים שישבו בצור ובצידון. מצודה זו נפגעה כתוצאה מהפיתוח הצבאי במרחב.

 מצודת טגארט

מצודת טגארט מדגם "מצדית" הנשקפת מהר אדיר
מצודת טגארט מדגם "מצדית" הנשקפת מהר אדיר

מזכרת מיום הזכרון לחללי צה״ל

הדרכה מוקלטת בהר אדיר

הדרכה מוקלטת
הדרכה מוקלטת

שביל ממראש ההר

שביל תלול מאוד באורך כ-1.5 ק"מ, מסומן ירוק, יורד מראש הר אדיר ומגיע לכביש 899, כקילומטר אחד ממערב למערת פער. מערת פער היא בולען המנקז את מי עמק סאסא. השביל מתאים למיטיבי לכת בלבד.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: