מצפה מנחם באמירים *

מצפה מנחם באמירים

מצפה מנחם הוקם לזכרו של הטייס סרן מנחם קשטן שנפל במלחמת יום הכיפורים. המצפה נמצא בקצהו המזרחי של מושב אמירים. המצפה הוקם בקצה רחוב האורנים, הרחוב העליון של הישוב. למזלם של אוהבי הטבע, המצפה עומד על אחת משלוחותיו של הר מצפה ימים. האנדרטה מעוצבת כמטוס אחד המורכב משברי מטוסים שונים (שחק, אוראגן ונשר). אחדים מחלקיו הובאו מהמטוס המקורי.

על גבי אנדרטת סלע שתי כתובות: "יד מנחם" ו"תהילת נצח לטייסים שנפלו במערכות ישראל".

במצפה הוצבו מספר ספסלים לנוחיות המבקרים. המצפה פתוח בכל ימות השנה ואינו דורש תשלום עבור כניסה.

מצפה מנחם
מצפה מנחם

הנוף

תצפית פונה לנוף מרהיב של הכנרת, נחל עמוד, רמת הגולן והגליל התחתון.

סרן מנחם קשטן

מצפה מנחם הוקם לזכרו של הטייס סרן מנחם קשטן, בן המקום, שנפל במלחמת יום הכיפורים. השתתף בקרבות אוויר ובמבצעים שונים במלחמת ההתשה. מנחם קשטן היה מדריך בבית-הספר לטיסה, והצטיין בהדרכה. היה אהוב ונערץ על חניכיו, הדריך במטוסי "סקייהוק" והיה טייס-קרב בטייסת "מיראז". במלחמת יום כיפור מנחם היה טייס נשר מס' 36 בטייסת "הצרעה". בכ' תשרי תשל"ד 16.10.73 הוא נפגע מטיל נ"מ מעל דוור סוואר שליד תעלת סואץ והתרסק.

מצפה מנחם
מצפה מנחם

מושב אמירים

אמירים הוא מושב וכפר נופש צמחוני-טבעוני בגליל העליון. גובהו 600 מטר מעל פני הים. בשנת 1950 הוקם כפר עבודה, בשם "פרוד עילית", על ידי עולים מתימן בשותפות עם מעברת העולים "פרדיה", ונקרא "שפר". ב-1956 הופרד לשני מושבים "אמירים" ו"שפר". מושב אמירים הוקם מחדש בשנת 1958 על ידי קבוצת צעירים בעלי מודעות בריאותית שעוסקים בענף ההארחה ומסעדות צמחוניות. בשל האופי הצמחוני של אמירים, לא מביאים לאמירים מוצרי בשר ודגים, ולא מעשנים או אוכלים בשר במסעדות, בחצרות הבתים, בצימרים ובמקומות הציבוריים.

שמו של הישוב לקוח מספר בראשית מברכת יעקב אבינו לנפתלי: "נפתלי אילה שלחה, הנתן אמרי שפר". ולכן גם הוא נמצא סמוך למושב שפר ("אמרי שפר" – אמירים שפר).

בישוב שתי מצפים: מצפה מנחם ומצפה כינרת – ע"ש יצחק רבין ז"ל.

השאר תגובה

דילוג לתוכן