מצפה בניה

מצפה בניה

לפני כמה ימים, סיירתי בגבול הצפון במסגרת מדרשת הגולן שבחספין. למזלי מורה הדרך לסיור הזה היה מנהל המדרשה, עודד פורת. כקינוח לסיור, שהתחיל בתל דן, סיימנו באחד המצפורים היפים של אצבע הגליל:- מצפה בניה. כאן מורה דרך יכול לסכם גיאולוגיה, תולדות מדינת ישראל וערכי צה״ל באתר אחד על רקע הנוף של אצבע הגליל.

רס״ן בניה ריין ז״ל

רב סרן בניה ריין ז"ל היה מ"פ בשריון בגדוד 46 -גדוד "שלח" של חטיבה 401. בניה ז״ל יועד להיות מ"פ בגדוד "שלח" ושהה בתקופת מעבר בין תפקידים, אך בטרם מונה לתפקידו פרצה מלחמת לבנון השנייה והוא התנדב להלחם במלחמה ובמהלכה נהרג. התעקש רב סרן ריין ז"ל להשתתף בלחימה וקיבל פיקוד על צוות טנקים שזכו לכינוי "כוח בניה". תפקידו העיקרי של "כוח בניה" היה לחלץ לוחמים וכלים שנפגעו בלחימה.

בתאריך י' באב התשס"ו (4 באוגוסט 2006) בניה ז"ל וצוותו אספו אליהם את שמונת לוחמי ההנדסה על גבי הטנק וחילצו אותם למקום מבטחים. מיד בגמר החילוץ נפגעה הפומ"ה התקועה מטיל נ"ט. בתאריך י"ח באב התשס"ו (12 באוגוסט 2006) בחרבת אל כסיף, בעיצומה של פעולת חילוץ נוספת של טנק שנותר בשטחי השמדה, נפגע הטנק של רב סרן בניה ז"ל מטיל נ"ט, וכל אנשי הצוות נהרגו. על אומץ ליבו קיבל רס"ן בניה הי"ד, צל"ש מאלוף פיקוד מרכז יחד עם כל אנשי צוות הטנק.

כשיצא במשלחת צוערי קורס קצינים לפולין כתב ביומנו:

"אני יודע שהמוות הזה הוליד חיים, והחיים האלה הם אני. החיים האלה הקנו לי את הזכות לייצג כחייל יהודי מארץ ישראל את כל אלה שהיו ואינם ואת אלה שישנם. החיים האלה תובעים ודורשים. מה בדיוק, קשה לי להגדיר, ועל זה אני חושב, אך ברור לי שהדרישות הן כבירות ומחייבות. מי ייתן ויהיה בי הכוח לעמוד בהן".

הקלטתי לקוראי הושבילים את ההדרכה של העמדה הקולית במצפה – הן בעברית והן באנגלית.

מסבירן קולי (עברית)

מסבירן (אנגלית) Bnaya lookout

 2016-11-29 03.40.02

מצפה בניה

מצפה בניה לזכרו של בניה ריין ז"ל ממוקם ליד גדר קיבוץ משגב עם. אנו נמצאים בצידו המערבי של העמק על ידי רכס רמים. מדרגות אבן עולה למרפסת התצפית המעניקה מבט מרהיב מרומי הר נפתלי על עמק החולה, הגולן והחרמון ועד לכפרי דרום לבנון במערב ובצפון. המצפה נמצא בגובה 740 מטר מעל פני הים, צמוד לגדר המערכת. בעמדה הקולית שבמקום מושמעת הקלטת סיפור חייו בקולה של אמו. חניה וכניסה ללא תשלום. המצפה אינו נגיש לכסא גלגלים.

איך להגיע

מכפר גלעדי נוסעים מערבה בכביש 9977 ופונים צפונה בכביש 886, המגיע למשגב עם. לפני שער הקיבוץ פונים מזרחה (ימינה) ונוסעים כ-150 מטר למצפה.

************

טיפ למשקיענים: מצפור קצה אצבע הגליל

המעוניינים לבקר בעוד תצפית נוף סמוכה בתוך קיבוץ משגב עם – "מצפור קצה אצבע הגליל", ייכנסו אל הקיבוץ פנימה. מצפה נוף זה הוקם אף הוא ע"י קק"ל, בנוי בצורת חצי גורן, ויש בו פרגולה שאפשר ולצפות בנוף. מהמצפה יוצא שביל הליכה המוביל אל תוך גן הארזים של הקיבוץ.

לתיאום הדרכה לקבוצות ב"מצפור קצה אצבע הגליל" בתוך קיבוץ משגב, יש להתקשר לטלפון: 04-6953135.הכניסה וההדרכה כרוכות בתשלום.

השאר תגובה

דילוג לתוכן