מצפה ארבל רייך

מצפה ארבל רייך

למרבה הפלא קיימים שני אתרים שונים המכונים ״מצפה ארבל״. גם Google Maps מתבלבל. אחד מהם נמצא, כמובן, ליד מושב ארבל ושייך לגן הלאומי ושמורת הטבע ארבל. השני, ליד קיבוץ רביד, הוא למעשה מצפה ארבל רייך לזכרו של  ארבל רייך ז״ל.

מצפה ארבל רייך
מצפה ארבל רייך

מצפה ארבל רייך

כק״מ ממערב לקיבוץ רביד בגליל התחתון המזרחי תמצאו את מצפה ארבל רייך ז״ל.  אל המצפה מוביל שביל שבפתחו שער המעוצב כסמל קק"ל.

מצפה ארבל רייך
מצפה ארבל רייך

לצד השביל, סלע שבמרכזו מוטבע לוח שיש ובו, על רקע דמותו של ארבל רייך, מובאים שמו, נסיבות נפילתו ומילות שיר שכתב חבר של ארבל, לאחר נפילתו:

"בעיניך השתקפות של שמים וים, והרוח שולחת אותך לאין סוף

ככה אהבת את הטבע, ועכשיו אתה כבר חלק מהנוף".

השביל מגיע אל רחבת מעוגלת ומוקפת בחומה נמוכה – ממנה תצפית יפהפייה לכיוון צוק ארבל, ימת הכנרת,  והרי הגולן. במקום שביל קצר ופינות ישיבה נעימות.

מצפה ארבל רייך
מצפה ארבל רייך

בכניסה לרחבת המצפה, לצד ספסל אבן, לוח ובו קורות חייו של הנופל. במרכז הרחבה סלע נמוך ורחב עם לוח שעל רקע דמותו של ארבל, דברים שכתב כשהיה למפקד בצבא.

מצפה ארבל רייך
מצפה ארבל רייך

על חומת הרחבה תמונה ותיאור של הנוף הנשקף.

  • מסלול ההליכה: ממקום החניה ליד שער המצפה. עולים ברגל • כדקה אל המצפה המרהיב.
  • אורך המסלול: כ־50 מטר
  • כיצד מגיעים: מכביש 65 פונים במחלף מסד-רביד החדש לקיבוץ לרביד. אחרי כ-2 ק"מ (1 ק"מ לפני היישוב) פונים דרומה דרך  ואחרי כ-300 מטר ההנצחה.
  • כניסה: ללא תשלום.
  • מפת סימון שבילים: מספר 3 – הגליל התחתון, העמקים והגלבוע.
הושבילים במצפה ארבל רייך
הושבילים במצפה ארבל רייך

ארבל (יצחק) רייך ז״ל

לוחם סיירת "עורב" בגבעתי, נפל בקרב מול מחבלים בעזה ביום כ"ו בתמוז תשס"ז (12.7.2007).

2017-11-03 01.09.25

קיבוץ רביד

במקור קיבוץ רביד הוקם בשנת 1982-1981 על-ידי התנועה הקיבוצית במסגרת תוכנית המצפים לגליל על הר רביד המשקיף לכנרת. מיקומו 6 ק"מ מזרח ליישוב מסד על אדמות הכפר הערבי אל־מנסורה שנכבש בשנת 1948. שרידי מרכז אל-מנסורה נמצאים צפונית-מערבית לכניסה לקיבוץ. הישוב נקרא על שם הנחל הנשקף ממנו, ואדי אל-רַבַּדֿיַה (נחל צלמון). המקום ננטש מספר פעמים. בשנת 1994-1993 הישוב הועבר לידי משוחררי נח"ל של הנוער העובד והלומד והיום דרור ישראל. הם הקימו קיבוץ חינוכי (או קיבוץ מחנכים) – וגם קיבוץ קבוצות.

המרכז החינוכי להתחדשות שתפנית

ברביד פועל "המרכז החינוכי להתחדשות שתפנית", מרכז סמינרים, חקר רעיוני, ופעילות חוץ. מטרת המרכז היא הכשרת צעירים ומחנכים לשליחות חינוכית משימתית בחברה הישראלית. פעולות המרכז כוללות בין היתר: סמינרים לתלמידי בתי ספר כולל לינות, מסעות בני נוער ומבוגרים לפולין,  סדרות חינוך לשוטרים וחיילים, פעילות תנועת נוער, והדרכה במוזיאונים. 

הכנות לשביל תחנות חייו של רבין בסמינר קיבוץ רביד
הכנות לשביל תחנות חייו של רבין בסמינר קיבוץ רביד

מה זה קיבוץ חינוכי? – תנועת הנוער העובד והלומד שואפת להקים קיבוצים חינוכיים, שהם המשלבים פעילות בחברה הישראלית בעלת אופי התנדבותי עם אורח חיים שיתופי.

מה זה קיבוץ קבוצות? – קיבוץ קבוצות" הוא בנוי ממספר קבוצות שיתופיות החיות בקומונות המקיימות ביניהן קשרים חברתיים ומשימתיים במשימות החינוך השונות.

המלצת מסלול: רביד – כפר זיתים

במסגרת סיור בהדרכת מתניה מיה (פרויקטור שביל הגליל) עליתי מכפר זיתים בבקעת ארבל עד למצפה ארבל רייך ליד רביד. מטרתו של מתניה היא לתכנן את השביל החדש של הגליל התחתון. מטרת המטיילים היתה להשתתף בחווית יצירתו של מסלול חדש – וכמובן לטייל בארץ ישראל. כדאי לכם להצטרף. זה בחינם! פרטים והרשמה: galtach@gmail.com

הכפר הערבי חיטין

حطّين היה כפר ערבי במורדותיו הצפוניים של הר קרני חיטין, ממערב לטבריה. הכפר הערבי שכן על שרידי העיירה התלמודית כפר חיטיא. במלחמת העצמאות עזבו התושבים הערביפ, ולא הורשו לחזור אליו לאחריה. במקום הוקמו המושבים ארבל וכפר זיתים.

נחל נמרים

המסלול יורד מערבית לכפר זתים, מבקעת הארבל, בתוואי של נחל נמרים, מדרום לצפון עד נחל ארבל. נחל נמרים נשפך אל נחל ארבל המגיע ממערב.

באר מיזגה

באר מיזגה נמצאת בקצה המערבי של גן לאומי הארבל על שביל 3130 (המסומן שחור) בנחל ארבל. מקום מתאים למנוחה או הרחבה.

באר מיזגה עליון
באר מיזגה עליון

השאר תגובה

דילוג לתוכן