מפת הדרכים הרומית Tabula Peutingeriana

 

מפת פויטינגר (Tabula Peutingeriana), היא מפת הדרכים של האימפריה הרומית ונערכה במאה הרביעית לספירה. חיבורה מיוחס לקוסמוגראף הרומי קאסטוריוס, שחי במאה הרביעית. המפה הועתקה במאות הי" א-י" ב, נתגלתה מחדש בראשית המאה הט"ו ונקראה על שם בעליה. במפה מתוארות כל ארצות האימפריה, מבריטניה וספרד במערב ועד הודו במזרח.במפה סומנו יותר מ- 550 ישובים ונקודות מנוחה, מקורות מים ומרחצאות.

  • קיימים שיבושים של מרחקים בין יישובים לאורך הדרכים. את אלה נראה שאפשר לתרץ בקלות יחסית כטעויות של מעתיקי המפה בימי הביניים.
  • רבי משמעות יותר הם קשיים, או קשיים לכאורה, שיש במהלכן של דרכים אחדות ובצורה ובכתיב של כמה משמות היישובים בארץ . קבוצה שלמה של שמות אינה הולמת כלל את המציאות הארץ-ישראלית במאה הרביעית, שבה כפי המקובל נתחברה המפה.
מפת פויטינגר - ארץ ישראל
מפת פויטינגר – ארץ ישראל

העובדה כי כמה ערים בארץ-ישראל מופיעות במפה בשמן הקדום מלמדת, שלגבי אזורנו השתמש עורך המפה במקור שאינו מאוחר למאה השנייה לספירה, והוא , כנראה, רשימתו (ומפתו ?) של פתולמאיוס. השפעתו של פתולמאיוס ניכרת בצורת כתיב שמות המקומות ובתיאור הדרך עבדת-אילת. אשר לשאר השיבושים בתוואי הדרכים- אין להסבירם בהסתמכות העורך על מקור קדום, אלא פשוט בערבוב נתונים , כלומר טעויות עריכה בזמן הכנת המפה. השמטת נתונים מן המפה באה, כנראה, כתוצאה מטעויות של מעתיקים.

מצגות קלריטה ואפרים – www.clarita-efraim.com

 

The Tabula of Peutinger

השאר תגובה

דילוג לתוכן