חזרה ל-מפל עיט *

מפך עיט - צילום:Hanay

חלק גדול של נחל עיט מהנחל הוא בערוץ עמוק, ובקטע זה נשפך מפל עיט אל קניון בזלת עמוק. יש תצפית מסודרת ונוחה על שני המפלים של נחל עיט. המפל נמצא על ציר המפלים בשל קרבתו לאפיקיהם של נחלי הגולן. כניסה: חינם.

מהחנייה יוביל אתכם אל המפלים שביל במרחק כמאה מטרים מהחנייה ונוח מרחק דקות הליכה מהכביש. בכניסה לתצפית של מפל עיט יש שביל שמותאם לנכים.

השבילי המזרחי מאפשר תצפית יפה ביותר על עמודוני הבזלת המיוחדים במקום (משושי אבנים רבים) וכולל מעבר על גשרון נוח.

בזלת עמודית היא שכבה בזלתית הבנויה מעמודים מצולעים. התופעה מתרחשת בלב קילוח בזלתי שבו הקירור איטי. במצב זה, הבזלת מתגבשת בצורת מנסרות (בדרך כלל משושות). בריכת המשושים שברמת הגולן היא דוגמה יפהפייה לתופעה זו.

השביל המערבי של התצפית, מאפשר לראות בבירור את המפל עם צמחיית המים שלו. התצפית המגודרת מאפשרת מבט נוח ולא מסוכן לילדים קטנים. בהמשך השביל המערבי עוד כ-200 מטר ניתן לראות את המפל התחתון. גם שם הוקם גודר בטוח.

איך מגיעים: מצומת קצרין פונים מזרחה לכיוון עין זיוון ואלוני הבשן. לאחר כ־2.5 קילומטר מגיעים לצומת המפלים, ופונים ימינה לכביש 808. לאחר כ־3.3 קילומטר פונים ימינה לרחבת חנייה מסודרת. מה כותבים בווייז: מפל עיט רמת הגולן.

באביב פורחים במצוק שיחים צהובים של חלבלוב מגובשש, תורמוס צר-עלים, ובקרבת מקום גם פריחת כרמלית נאה, צנון פגיוני, ונורית אסיה. בחורף בולטות כאן הרקפות.

חלבלוב מגובשש

מצפה אליהו

החניון והתצפית נקרא מצפה אליהו על שם רב סמל ראשון אליהו חורי שהיה שוטר שנהרג בתאונת דרכים במהלך המשמרת במשטרה. נטמן בבית העלמין ביריה.

מצפה אליהו
אנדרטה לזכר חללי משטרת ישראל קריית אתא

נחל עיט

נַחַל עַיִט הוא אחד מיובליו הגדולים של נחל יהודיה. הנחל זורם לאורך כ-7 ק"מ, במרכז רמת הגולן ליד כביש 808 צפונית לגמלא. לאורך הנחל קיימות בריכות רחצה רבות. בחלק מהנחל יש שביל שמותאם לנכים. מפת סימון שבילים: 1 – הגולן

בכניסה לאתר בדרך כלל נמצא חקלאי דרוזי תושב הרמה שמוכר פירות, ירקות, ומוצר מזון מהכפרים הדרוזים בגולן.

השאר תגובה

דילוג לתוכן