מערת נחל קנה – נחל קנה – وادي قانا‎ *

נחל קנה סמוך לקרני שומרון צילום: Revava Schatz

שמורת טבע נחל קנה (סגורה) שוכנת בחלקו המערבי של נחל קנה. בתוך השמורה שוכנת מערת נחל קנה, מערת נטיפים, שבה התגלה בעבר מטמון זהב יוצא דופן מלפני כ-6,000 שנה. ד"ר צביקה צוק, הארכיאולוג הראשי של רשות הטבע והגנים, שגילה את אוצר הזהב לפני 32 שנה.

The West Bank showing Israeli Nature reserves and Wadi Qana plus surrounding villages
https://www.ochaopt.org/content/settlement-expansion-around-israeli-declared-nature-reserve
יוצרUN OCHA

מעיינות נחל קנה

מעיינות נחל קנה דלים יחסית, אך נובעים כל השנה ויוצרים פלג שאורכו כשני ק"מ. מי המעיינות נובעים בקרבת הערוץ והם מזינים סדרה של בריכות ופלג המקשר ביניהן. 

נחל קנה – وادي قانا‎

נחל קנה הוא הצפוני שביובלי הירקון. מקורו של הנחל הוא מדרום למעלה שומרון – ונשפך לירקון באזור פרדס בחריה (במשך שנים נחשב לפרדס הגדול בארץ), מול שפך נחל שילה (בין הירקון מדרום ורמת הדר מצפון – כיום חלק מהוד השרון).

מבט לכיוון מזרח על נחל קנה, בסמוך לאורנית ובסמוך לנקודת כניסת הנחל ליער חורשים.
צילום: גיא אביב
מבט לכיוון מזרח על נחל קנה עם כניסתו ליער חורשים (שרובו אינו נראה בתמונה). בצד ימין – צפון-מערב אורנית צילום: גיא אביב
אל מתן היא התנחלות השייכת להתנחלות מעלה שומרון ומצויה בשטחה, כקילומטר מדרום לגבעת "לבונה", מעל לאפיקו של נחל קנה.  צילום: Daniel Ventura

אחת הסברות לשמו של הנחל היא על שם צמח הקנה הצומח על גדותיו.

מערת נחל קנה

פתח צר, המחייב זחילה כדי להיכנס דרכו, מוביל לאולם גדול ובו נטיפים וזקיפים מרהיבי עין. הפתח הנסתר של המערה, מתחבא בצלע ההר מתחת לאחת הטרסות המרוחקות. אין שביל מסודר לפתח מערת נטיפים המרשימה. הזחילה במערה הצרה לא פשוטה בכלל, למרות הלחות והבוץ הקריר שמכסה את הבגדים ואת הידיים, הגוף מזיע בטירוף. אורך האולם כ-30 מ' ועומקו המרבי כ-8 מ'.

נכנסים לאולם אבן ענק, באורך של 30 מטרים ובגובה מרבי של 8 מטרים, המלא בעמודי נטיפים וזקיפים. שם ד"ר צביקה צוק מצא את התגלית המרעישה ששנתה את חייו – מטמון הזהב. ב"מערת נחל קנה" הנמצאת סמוך לכפר הערבי קראוות בני חסאן נמצאו 8 מטבעות זהב מתקופה עתיקה ביותר. על פי הסכמי אוסלו כפר קראוות בני חסאן מוגדר כשטח B. למורדות הכפר שוכן ערוץ אלמגור ("אל-מג'ור) של נחל קנה. 

מפה הכפר משנת 1943 British Mandate Government – Palestine Survey

במחקר הארכיאולוגי העולמי כמעט שאין דוגמאות למטילי זהב מהתקופה הכלקוליתית (3,800-4,500 לפני הספירה) בייחוד לא בארץ ישראל. הזהב הקדום מקורו במצרים העתיקה. אז לא היה כסף ולא היו מטבעות. אולם מדובר באוצר בעל ערך גבוה מאוד לבעליו. קשה לדמיין את הדרך הארוכה שבה הגיעו מטילי הזהב האלה ממצרים לפה.

בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו במערה נמצאו שפע של ממצאים מתקופות ארכיאולוגיות:

גלוסקמאות עם עצמות בני אדם, כלי צור, חרוזים ושברי כלי חרס מהתקופה הנאוליתית הקרמית (התרבות הירמוכית, 5,800-6,400 לפנה"ס) ומתקופת הברונזה הקדומה (2,200-3,300 לפנה"ס).

שמונה הטבעות של מטילי הזהב ומתכת אלקטרום הנדירה (סגסוגת של כסף וזהב שכונתה בעבר הרחוק מאוד – "זהב לבן") הן במשקל כולל של כקילוגרם אחד, מהתקופה הכלקוליתית והם מוצגים תחת אבטחה במוזיאון ישראל בירושלים.

כנס שומרון השמיני – זהב קדומים גילוי מטמון נחל קנה / ד"ר צביקה צוק

כנס שומרון השמיני – התפתחות מערת נחל קנה ושכנותיה / עמוס פרומקין

ממצאי מערת נחל קנה

השאר תגובה

דילוג לתוכן
%d בלוגרים אהבו את זה: