מערת אבה הכהן

הגלוסקמה של "מתתיהו בן יהודה". ניתן לראות את פיתוחי הפרחים על הגלוסקמה. העתק שלה מוצג במוזיאון ישראל צילום: משה גלנץ

מערת אבה הכהן היא מערת קבורה שנתגלתה בשנת 1970 בביתם של רפאל וענת דילהרוזה, בשכונת גבעת המבתר בירושלים, בין רחוב ששת הימים לרחוב מדבר סיני. רפאל בעצמו חזר בתשובה בעקבות גילוי המערה וחקירת ההיסטוריה שמאחורי הממצאים. הביקור הוא בתיאום מראש בלבד, לקבוצות של מינימום 20 איש והוא אורך בדרך כלל שעתיים-שעתיים וחצי.

חדר הראשון – מערת אבה הכהן

כאן כוך קטן נתגלה גלוסקמה מפוארת מקושטת בפיתוחי פרחים עדינים. הגלוסקמה היתה מוסתרת ב"סליק" מתחת למערה. היו בה עצמות אדם צעיר כרות ראש. לפי הסברה של פרופ' יואל אליצור כאן הביא לקבורה, כנראה קבורה חשאית, ״הקובר״ – אבה בן הכהן אלעזר בן אהרון הגדול – את מתתיה אנטיגונוס (השני) בן יהודה אריסטובלוס – המלך החשמונאי האחרון, שהוגלה לבבל, הוצא שם להורג. אבה קנה בשטר את המערה הראשונה הימנית וקבר בה את מתתיה בן יהודה. לאחר גילוי המערה הוטסו לדנמרק לשם זיהוי ומחקר. זמן קצר לאחר הגילוי העלה פרופסור י"מ גרינץ השערה שמדובר במלך חשמונאי האחרון, מתתיה אנטיגונוס בן יהודה אריסטובלוס שהוצא להורג בעריפת ראשו באנטיוכיה בידי הרומאים וההשערה אכן התאמתה על ידי פרופסור ניקו האס שאישר שמדובר בשלד של גבר גבה קומה בשנות ה-20 לחייו אשר ראשו נערף במכשיר חד. בשנת 1990 הוחזרו עצמותיו של מתתיה אנטיגונוס למקומם בטקס קבורה על ידי אנשי אתרא קדישא של ירושלים ופרופסור יואל אליצור.

מתתיה אנטיגונוס (השני) בן יהודה  אריסטובלוס

מתתיה אנטיגנוס (השני) היה אחרון מלכי בית חשמונאי ביהודה בבית שני. הוא שלט בין השנים 40 לפנה"ס ל-37 לפנה"ס. אנטיגונוס הומלך בחסות הפרתים ובכך חידש במידה מסוימת את השלטון של השושלת החשמונאית (37-40 לפנה"ס). הוא הטביע את שמו במטבעותיו: "מתתיהו הכהן הגדול חבר היהודים אנטיגונוס". לעומת זאת, בשנת 40 לפנה"ס הוכתר הורדוס למלך על יהודה באישור הטריאומווירטים אוקטביאנוס ומרקוס אנטוניוס והסנאט הרומי.בשנת 40 לפסה"נ נצטרף אל צבא הפרתים לסלק מן הארץ את השלטון הרומי ועושי דברו וכן את דודו הורקנוס הכהן הגדול. בשנת 37 לפנה"ס הורדוס הטיל מצור על ירושלים. מקץ חמישים וחמישה ימי מצור נפלו בידי הורדוס העיר התחתונה ומעטפת בית המקדש. הנצורים נמלטו לעיר העליונה ולתחום המקדש. לבסוף נכנעה כל העיר. אנטיגונוס ירד מהבירה ונכנע בפני סוסיוס, שניצל את ההזדמנות להשפלתו. הוא מחא כפיים וקרא לו "אנטיגוני", כשמה של אשה. אנטיגונוס נלקח בשבי והוצא להורג באנטיוכיה בפקודת מרקוס אנטוניוס. הורדוס היה זה שדחף את אנטוניוס להוציא להורג את אנטיגונוס. על פי דיו קסיוס, לפני שהוציא אותו להורג, הורה אנטוניוס להלקות, לצלוב, ולקצוץ איבריו של אנטיגונוס. נמצא מסמר תקוע ביד הכרותה. רק לאחר מכן אנטיגונוס הומת בהתזת ראש. עונש כזה מעולם לא הוטל על מלך מידי הרומאים.

מערת אבה הכהן
הכתובת שנמצאה במערה השניה המוצגת במוזיאון ישראל
צילום: משה גלנץ

קבורה יהודית בבית שני

ביהדות של בית שני בעלי יכולת היו חוצבים לעצמם מערות קבורה משפחתיות. שיטת הקבורה במערות אלו הייתה נערכת בשני שלבים. לאחר שנתמלאו כל מקומות הקבורה בתוך המערה (בחז"ל מוזכר בהקשר זה זמן של שנים עשר חודש), היו מלקטים את עצמות הנקברים הראשונים ובבית שני היו שמים אותם בארון קבורה קטן עשוי מאבן גיר. שמו של הארון הוא גלוסקמא. גודלה המינימלי של הגלוסקמה חייב היה, אפוא להיות, באורך העצם הארוכה ביותר, שהיא עצם הירך, וברוחב העצם הרחבה ביותר, שהיא עצם האגן.

החדר השני – הפנימי – מערת אבה הכהן

הגלוסקמה השניה נמצאה על ידי בעל הבית מר רפאל דילהרוזה לאחר שרשות העתיקות הודיעה למשפחה כי היא יכולה לבנות על גבי המערה. בחדר הפנימי נמצאה כתובת בגודל 65 על 85 ס"מ (בתרגום):

"‬אני אבה בן הכהן אלעזר בן אהרון הגדול, ‪‬אני אבה המעונה הנרדף שנולד בירושלים ‬וגלה‬ לבבל והעלה את מתתיהו בן יהודה וקברתיו במערה שקניתי בשטר"

הכתובת כיום מוצגת בתערוכה קבועה במוזיאון ישראל. בחדר זה נמצא ארון הקבורה של ״הקובר״ אבה בן הכהן אלעזר בן אהרון הגדול – לפי דבריו כהן עם DNA ישיר לאהרון הכהן, אחיו של משה רבינו. לאחר הוצאתו להורג של מתתיה אנטיגונוס, אבה הלך לאנטיוכיה והביא משם בחשאי את עצמותיו של מתתיהו אנטיגנוס וקבר אותו בחדר הראשון. אבה חצב את החדר השני כמקום קבורה לעצמו, התקין את הכתובת להנצחתו, ובבוא עתו נטמן שם בהיותו כבן ארבעים שנה. עצמות ילד בן משפחתו שמת בדמי ימיו נקברו עמו.

אבה בן הכהן אלעזר בן אהרון הגדול

במאמר של פרופ' אליעזר שמשון רוזנטל (כתובות מתקופת בית שני, המשנה והתלמוד באתר החברה להגנת הטבע; S. Rosenthal, "The Giv'at Ha-Mivtar Inscription", Israel ) הוא מצביע על חילוף נוסח קבוע במקורות חז"ל באשר לשמו של התנא ר' יהודה בן בבא הנמסר לפעמים 'בן אבא' ואף 'בן אבה', 'בן אוא' בהיקף גדול ואף בכתבי היד המוסמכים ביותר של המשנה.

יוסף בן מתתיה מספר (קדמוניות טו , אנשי מעלה ובעלי השפעה 155-151 25) שבקרב אנשי מעלה ובעלי השפעה משפחה שנקראה בני בבא שהיו מקרוביו של הורקנוס ובעת עלייתו של אנטיגונוס למלוכה היו נאמנים לו. בעת שהיה הורקנוס האתנרך ביהודה היה נאמן לו, וגלה עימו לבבל. בני המשפחה חזרו לירושלים תוך כדי מלוכתו של מתתיה אנטיגונוס עד לסופו המר. לאחר שהביא לקבורה את מתתיהו אנטיגונוס עברו עליו שנים של הסתתרות ואימת מוות. כשכבש הורדוס את ירושלים בני המשפחה ותומכיהם חיו במסתור שתים עשרה שנים.

מערת אבה בערוץ 10

צור קשר לסיור מודרך במערה

צילום הכותרת: הגלוסקמה של "מתתיהו בן יהודה". ניתן לראות את פיתוחי הפרחים על הגלוסקמה. העתק שלה מוצג במוזיאון ישראל. צילום: משה גלנץ

השאר תגובה

דילוג לתוכן