מעלה נעמה – מעלה צאלים – נחל משמר – שביל חוצה מדבר יהודה

עם סיום ההליכה באזור השומרון, אנו שבים ונפגשים להליכה במספר מסלולים במדבר יהודה, במגמה של חציית השטח.

נפגשנו לטיול נוסף בימים רביעי – חמישי, יד' – טו' שבט התשע"א, 19-20/01/11.
הלינה היתה לבקשתנו בתנאי אכסניה ולא בשטח, בטיול הבא תהיה לינת שטח.[על זה עוד נדבר.] המסלול שלנו היה בנחל צאלים שהוא אחד המסלולים היפים במדבר יהודה, צוקים ענקיים, מעלות קדומים, מעין קטן אך משמעותי בלב המדבר ואולי גם גבי מים (אם שטפון יעבור בנחל לפני הטיול). לטיול זה הצטרף גם ידידנו הותיק ואחראי לאירגון כל הטיולים שלנו, נדב אברהמוב.
מסלול הטיול המתוכנן:
יום א:
גבעת גורני: מכונה גם מצפור גורני. ניתן להגיע ברכב 2X4 לפי המפה בלינק בכביש 3199 . בדרך עוברים ליד כפר נוקדים. התצפית משהו משהו! מדבר יהודה פרוסה לפניך על המרחבים, הקניונים וריבוד השכבות. במרחק על קו האופק מזהים תחנות מטיולינו הקודמים בשביל ישראל ודרום יהודה. במצפה מספר שלטי הנצחה מיוחדים ומפות ממתכת (שעוד לא גנבו). מכאן אפשר לרדת ברגל לבריכת צפירה בנחל צאלים או לרדת במעלה נעמה. אנו בחרנו לרדת המעלה נעמה בשביל 11232 (כחול)- 11137 (אדום) ושביל 11145 (ירוק) עד בריכת נעמה.
מעלה נעמה(בירידה) במסלול מתגלים מספר נקודות מעניינות ביותר: כגון מלכודת הנמרים (ראה תמונה) קיר המאובנים (ראה תמונה), מערות בר כוכבא וריצפת המאובנים (ראה תמונה).
בריכת נעמהבבריכה, גב עצום, נחנו מהירידה הקשה. ציפורי המקום הסתכלו על האורחים החדשים. הבריכה לא היתה מלאה (ראה תמונה) אך רואים את הסימנים של השטפונות בשמים עברו.
נחל צאליםהתקדמנו בנחל בשביל 11138 (כחול) על כתף הצוק מעל מפלים יבשים. בסוף ירדנו לערוץ הנחל ב"שביל מעניין" דרך חריץ בצוק בשביל 11132 (ירוק). אז חיכתה לנו ההפתעה של זחילה מתחת לסלעי ענק ליד עין נמר. המשכנו בערוץ גיא בהק וגיא סלעים בשביל 11129 (שחור) שבו חייבים להצטייד בחבל. אפרשר גם בשביל 11132 (ירוק)-שביל 11137 (אדום). יוצאים לחניון הלילה בחניון צאלים דרך שביל 11131 (כחול) ושביל 11101 (שחור). היה נהדר! היכרנו את תופעות המאובנים בני 80 מליון שנה וביקרנו את מלכודת הנמרים. כמובן היתה עוד עליה במגמת ירידה שאיפשרה לנו להציץ על ים המלח ועל מצדה ליד חניון צאלים.

לינה: אנ"א ערד
יום ב: מעלה צאלים (בעליה)
רמת מדבר יהודה
תצפית מערת המטמוןמעלה משמר (בירידה)
נחל משמר
המפגש ביום הראשון היה בחנייה של אנ"א ערד בשעה 06:30 לשחרית, לאחר התפילה, בקור וברוח כי האכסניה סגורה, סביב 07:00 היתה הקפצת אוטובוס לתחילת המסלול, בסוף היום היתה הקפצת אוטובוס לאכסניה. ביום השני ירדנו ברכבים לים המלח.

הגעה לאכסניה: נכנסים בכניסה הראשית לערד, לאחר שער הכניסה לעיר (מול מלון ענבר) פונים ימינה, עוברים את התחנה המרכזית, רחוב אחד לאחר התחנה המרכזית פונים ימינה ע"פ שילוט אל האכסניה (נמצאת מול המשטרה)
מדריך הטיול: עזרי רקנטי, איש סוסיא ( מס' הנייד שלו 052-4825681)

אוכל : ארוחת ערב – עצמאית. ארוחת בוקר יש באכסניה, צהריים – עצמאית.
טו' בשבט – יפה ויחיאל גולדשטיין ארגנו סדר ט"ו בשבט ביום רביעי בערב באכסניה. הם לוקחו על עצמם את הסדר: פירות ארץ ישראל, יין, סדר ט"ו בשבט בחוברת שערו, וכיבוד קל.

ציוד למסע:
4 ליטר מים ליום, כובע, נעלים, פנסים, מי שמעוניין לרחוץ במים להביא בגדים בהתאם, אוכל.
ציוד מומלץ: מפת סימון שבילים דרום מדבר יהודה
מומלץ לפני הטיול להאזין לתחזית מזג האוויר ולהתארגן בהתאם בהבאת הציוד ( ציוד חם , מעילי גשם ועוד )

בית ספר שדה כפר עציון
מדרשת הגולן – חיספין
מרכז סיור ולימוד סוסיא

השאר תגובה

דילוג לתוכן