מעלה לבונה

הישוב מעלה לבונה היום

מעלה-לבונה ממוקמת בפסגת הר בגובה של 782 מטר מעל פני הים כחלק מגוש שילה – עלי. היישוב שוכן בגבולות המועצה האזורית מטה בנימין ושייך לתחום שיפוטה. מיקומו על ציר כביש 60 (המחבר בין ירושלים לשכם), ומרוחק כ- 10 דקות ממכללת אריאל , וכ-40 דקות מירושלים ומפתח-תקווה. מעלה- לבונה החלה כהיאחזות נח"ל, וביום העצמאות ה'תשד"מ (1984) אוזרח היישוב. אופי היישוב: קהילתי – דתי. האוכלוסייה מגוונת ומונה כמאה ועשרים משפחות. זוגות צעירים, עולים חדשים וותיקים. הנוף הנשקף מהיישוב מרהיב וחובק את גבולות הארץ. לכיוון צפון – הר החרמון והגלבוע, לכיוון מערב – מישור החוף והים התיכון, לכיוון דרום – הבקעה וים המלח.

המעלה


מעלה מפותל הנושא את אותו שם, על כביש 60 הישן, מירושלים לשכם. על המעלה, שהוא חלק מדרך עתיקה המכונה דרך האבות‏‏‏‏, מצוי חאן בשם חָא'ן אָ-לֻובָּאן, אשר שימש בה תחנת דרכים.

בתוך היישוב ובסביבתו ישנן עדויות רבות ליישוב הקדום אשר היווה מרכז התיישבותי באותם ימים. קרב מעלה לבונה, הקרב הראשון בין צבאו של יהודה המכבי לבין הצבא הסלאוקי, ניטש בקרבת מקומו של היישוב המודרני.

שמו של היישוב על שם הצמח הריחני "לבונה" שגודל באזור לצורך הקטרת הקטורת בבית המקדש.
Daniel Ventura

תג מחיר

מערכת הושבילים מגנה בכל תוקף תופעת "תג מחיר".

 

חורבת גרב

התנ"ך מספר לנו על "בית מיכה" שבהר אפרים, שהיה בסמוך לדרך הראשית, שהרי כאן עברו בני דן במסעם צפונה בחיפוש אחר נחלה חדשה (שופטים יח). חז"ל נותנים לנו נקודת ציון מדויקת יותר – "רבי נתן אומר מגרב לשילה ג' מילין" (בבלי סנהדרין קג, ב). אך לאיזה כיוון משילה נחפש? את החלק האחרון בפאזל משלים המדרש: "פסלו של מיכה היה עומד במערבו ובית המקדש היה עומד בשילה" (פסיקתא רבתי קל"ז, ע"ב). אם נמתח קו של כשלושה ק"מ משילה מערבה, נגיע לאזור שבו שוכנים כיום חאן לבונה וחורבת אל עוף – חאן לבונה הינו חאן עתיק אשר יושב במקום אסטרטגי על הדרך הראשית משכם לירושלים ואילו חורבת אל עוף הנקראת גם חורבת ג'רבה, משמרת את שמה של גרב – עירו של מיכה. על דבר עבודת האלילים של מיכה אמרו חז"ל: "בקשו מלאכי השרת לדוחפו אמר להן הקב"ה הניחו לו שפתו מצויה לעוברי דרכים" (בבלי סנהדרין קג, ב) ומכאן חשיבותה הגדולה של מצוות הכנסת אורחים. היכן אם כן שכן "בית מיכה", בחאן לבונה או בחורבת גרב? על שאלה זו קשה להשיב, אך נראה כי לפחות בזמנם של חז"ל (בימי בית שני) התקיים בחורבת גרב יישוב כפרי קטן בו התגוררו יהודים. במקום ישנם שרידי יישוב יהודי מימי בית שני הכוללים בין השאר: מקווה טהרה, מערות קבורה, בורות מים וגת. האם יישוב זה המשיך להתקיים גם לאחר חורבן הבית? כנראה שכן, בסמוך למקווה הטהרה נחצבה מחילת מסתור שהובילה לבור מים גדול. נראה כי מחילה זו נחצבה בתקופת מרד בר כוכבא שפרץ כ-60 שנה לאחר חורבן בית שני, עת שימשה כחלק ממערכת מסתור לתושבי היישוב בימי המרד.

 

לינה בסלע

אחרי 2000 שנות קם אורחן במעלה לבונה. האורחן יושב במקום שבו ישב מלון האורחים של מיכה התנכי (שופטים יז).

View Larger Map

השאר תגובה

דילוג לתוכן