מעין צורים אל ראש צורים *

עין צורים

תחילת דרכו של קיבוץ עין צורים (הקיבוץ הדתי) הייתה בכ"ח תשרי תש"ז -23 באוקטובר 1946, אז הוקם כנקודת היאחזות בגוש עציון. מקימיו היו חברי גרעין ה' של בני עקיבא ששהו קודם לכן בביריה ובטירת צבי. מקור שמו של הקיבוץ נמצא במעין הנובע מבין הצורים בשטח הקיבוץ.

בערב קום המדינה, במלחמת השחרור, נפל הקיבוץ, כמו שאר יישובי הגוש, בידי הירדנים, והגברים ששהו בו נפלו בשבי ונלקחו למחנה השבויים במפרק עד תום המלחמה. כאשר שבו בנו לגבולם, בשנת 1949, הם התארגנו והקימו את עין צורים מחדש בבקעת שפיר במישור החוף הדרומי, באתר בו שכן הכפר הערבי סואפיר שרקיה שחרב במלחמת העצמאות. [יש מקור שמציין א-סוואפיר אל-ע'רביה.] היישוב החדש נקרא בשם "עין צורים" כדי להנציח את היישוב המקורי.

מראה מן הקיבוץ בגוש עציון, 1947
מראה מן הקיבוץ בגוש עציון, 1947

קיבוץ ראש צורים

עם חידוש ההתיישבות בגוש עציון אחרי מלחמת ששת הימים, נוסד על מקומו ההיסטורי של עין צורים הקיבוץ ראש צורים. קיבוץ ראש צורים של הקיבוץ הדתי נוסד בט"ו באב תשכ"ט, 31 ביולי 1969 במקום בו שכנה עין צורים החרבה. ראש צורים היה היישוב השני בגוש עציון המתחדש שלאחר מלחמת ששת הימים אחרי כפר עציון.

לצורך הקמת המקום הופקעו הקרקעות בסביבה. מקרקעות ההפקעה הוחרגה חרבת זכריה (קבר זכריה) לבקשת אנשי דת מוסלמים שטענו שמדובר באתר קדוש. בשנות התשעים הוקמה בקיבוץ שכונת הרחבה.

שם הישוב מנציח את עין צורים הישנה ומתכתב עם הפסוק:

כִּי-מֵרֹאש צֻרִים אֶרְאֶנּוּ וּמִגְבָעוֹת אֲשוּרֶנוּ הֶן-עָם לְבָדָד יִשְכֹּן וּבַגוֹיִם לֹא יִתְחַשָּב.  (במדבר,  כ"ג, ט')

הקמת קיבוץ ראש צורים צילום:אוסף יהודה נוימן - ראש צורים, מרכז למדיה דיגיטלית, ספריית יונס וסוראיה נזריאן, אוניברסיטת חיפה.
הקמת קיבוץ ראש צורים
צילום:אוסף יהודה נוימן – ראש צורים, מרכז למדיה דיגיטלית, ספריית יונס וסוראיה נזריאן, אוניברסיטת חיפה.

מצפור ראש צורים

קיבוץ ראש צורים הקימה אתר הנצחה-תיירותי, ליד בית הכנסת, בנקודת הפסגה של המשק הכולל מצפה. זו אנדרטה להנצחת קיבוץ עין צורים הישנה במלחמת השחרור. המתחם כולל תיאטרון (מה שמכנים בטעות ״אמפיתיאטרון״) וגן. על הקירות סיפורו של עין צורים מסופר באמצעות צילומים, מפות, עמודי עתונים וגם מודל של בנין השומרים שהיה הבית הקבוע היחיד בתחילת עין צורים הישנה. אם אתם רעבים, כל זה ממוקם צמוד לצרכניה של הישוב ומאפייה כיפית בשם ״פת במלח״.

בריכת שכשוך קטנטנה בעין צורים

בין המטעים של קיבוץ ראש צורים, בתוך מערה קטנה החצובה בסלע, נובעים מי מעיין צלולים וזכים ממעין רדוד. בעבר שימשו המים כמי השתייה של קיבוץ רבדים, שהוקם בשנת 1947 סמוך למעיין. טמפרטורת המים כ-19 מעלות.

כיום נאגרים המים בבריכת שכשוך קטנטנה, שכיף לשבת לצידה ולשכשך בה את הרגליים.

שלג ראש צורים 10-1-2013

פת במלח – ראש צורים

מאפיה בראש צורים המציעה בנוסף ללחמים עשירים העשויים מקמח מים ומלח בלבד גם התנסות חוויתית, חינוכית ומעשית בהכנת מגוון סוגי לחמים.

השאר תגובה

דילוג לתוכן