מסע שביל יהודה ושומרון – ממעלה חבר ועד מעלה עמוס

המסלול:

יום ד

  • מעלה חבר , היא פני חבר מדרום לכפר בני נעים, הנקרא כך כי הוא פונה לכיוון נחל חבר. נחל חבר (בערבית חברה) מתחיל מחברון ונשפך לים המלח. מגיעים לפני חבר מכביש 60, כביש 356 וכביש הגישה ליישוב.  במסלול מתקדם במגמת ירידה וחוצה את הגבול בין המזרע ובין המרעה. הבדואים זורעים באיזור צחיח זה שעורה וקצת חיטה. אם זה מצליח קוצרים ידנית ואם לא זה משמש למרעה. ישנם מקומות בנחל שלמעלה על השלוחה מתקיימת חקלאות בדואית- כרמי זיתים- ובערוץ מרעה צאן. גבולות החלקות מסומנים בגלי אבנים המכונים "רג'ום". לכל האורך של הנחל פוגשים רועים בדואים. באיזור הזה אין בארות מים אך יש שפע של בורות המנקזים גגר עליון. לפי מה שראינו בטיול הזה כולם מלאים. לא חסרים מים לצאן. בנחל הרבה מערות ומעניין לדעת אם ארכיולוגים בדקו את כולם. קיימים ישובים בדואים בהם בתים מסודרים להפליא (אולי בזכות ההכנסות מחציבה בלתי חוקית). גם ארגוני צדקה דתיים אירופיים מסייעים לפיתוח הכפרים. מתצפית בכפר הבדואי אפשר לראות היטב את כרמל מטיולנו הקודם. המסלול ממשיך באיזור יבש לגמרי בו כמעט לא צומח דבר- אך מתקיימת רעייה ואולי רעיית יתר. כאן הבדואים גרים באוהלים צבאיים עם מבנה שירותים צמוד ובמקום אחד גם ראינו סוללה סולארית ליצירת חשמל. הילדים הבדואים חוזרים מבית הספר מיום הלימודים הקצר שלהם על גבי חמור. כל הזמן היינו במתח אם השביל ידרוש מאתנו לעלות על איזה הר-שפיץ. גם נחשים ארסיים לא חסרים.
  • רוג'ום א- נאקה אחרי יום שלם של ירידה שביל יהודה מעמיד את האתגר של טיפוס לרג'ום אל נקה. המבנה היה תחנת משמר פרשים של ממלכת ירדן במטרה להפגין נוכחות ולשלוט על הבדואים. כיום נפגשים בערב גברים בדואים צעירים שדוהרים במדבר בסובארות ללא לוחיות רישוי כנראה לשתיית אלקוהול. במקום החריג הזה אפשר גם להתפלל מנחה.  מכיון שהאוטובוס לא היה יכול להגיע עד רג'ום א- נאקה בגלל בעיות עבירות התקדמנו לקראתו עוד ארבעה קילומטר עד לצומת. מסתבר שזו לא תחנת המשמר הראשונה כאן כי עברנו על יד שרידי מיצד עתיק בדרך.
    שביל יהודה ממעלה חבר למעלה עמוס

          יום ה

  • רוג'ום א-נאקה בנסיעה מנקודת המפגש בכפר עציון עוברים בצומת הגוש ופונים מזרחה (ימינה) בצומת אפרת בכביש 3157 לכיוון הכפר הערבי תוקוע היושב על ח'ירבת תוקע היא תקוע שלנו. כאן חוצים את קו פרשת המים וכן את הגבול בים כרמי ענבים (גבוה יותר) וכרמי זית (באיזור נוך יותר).  ממשיכים בכביש 3698 ועוברים בכפר הבדואי רשידה. כולם גרים בבתי ולא אוהלים ויש בית ספר יפה ומסגד. כמו כן ניתן לראות את הקוביות שתרמו אירופיים למען הבדואים אך הם היו כל כך קטנים שאפילו הבדואים לא רצו לאכלס אותם. חולפים על יד היישוב מיצד ולאחר מכן מעלה עמוס ורואים את העליה הקשה שמחכה לנו בסוף היום. כדאי לראות את הצורה הגיולוגית המיוחדת של "הסכין". כשמגיעים למפגש עם שביל העפר המוביל לרג'ום א נאקה בולטים שרידי המחנה הצה"לי הנטוש, אחד משניים – חצצון עליון וחצצון תחתון. לידו עדיין פועלת מערכת המים של הבסיס להנאתם של הבדואים באיזור ומטיילים מזדמנים. ליד המחנה עדיין קיימים חומות המגן של המטווחים.
  • נחל ערוגות עילי טיפוס קצר על שלוחה מוביל לנחל ערוגות עליון בו נתקדם המגמת עלייה של הפרש גובה של 200 מטר למשך כל היום. על תשכחו לבקר את נציג ממשלת הולנד האוהל הבדואי שלו בנחל. כאן מגדלים גם תרנגולים לבשר ואף בנו להם לול תת-קרקעי. בנחל אין חקלאות והוא מרובה מערות. במערות ניתן להסתתר מהשמש בצל. מדי פעם ראינו פרח בערוץ.  בערוץ אפשר למצוא עצמות וקרניים של חיות שנטרפו. ככל שמתקדמים ועולים יש יותר ויותר רעיית צאן וגמלים. אחת התופעה החמורות היא החציבה הבלתי חוקית שפוגעת בנוף. בדואיים מכפר רשידה שוברים סלעים ומפילים לערוץ את אבני הבנייה. צריך להיזהר שלא יפלו אליך! נהג הטרקטור הבדואי שאוסף את האבנים לערימות הלך איתנו כברת דרך והתנהלה שיחה מעניינת בערבית. חלק מהאבנים משמשות לגשרים מאולתרים בנחל. לטובת הצאן והחוצבים מורידים מים בצינורות השקייה לערוץ. לאורך הנחל רואים שמוחמד כתב את שעורי הבית שלו על הסלעים. במנוחת צהריים המדריך גדי הציג לנו את מלאכת יצור ראשי חץ. אחד מסימני ההתישבות במקום הוא משפרת סיד להכנת טיח עבור הבורות.
  • חר' א-דיר: לא רחוק מערוץ הנחל נמצאים שרידי מנזר לנזירים מתלמדים. הם עסקו בחקלאות, קליעת סל נצרים ובעיקר התבודדות באלפי המערות באיזור. הסלים נמכרו בירושלים.
  • מעלה עמוס בסוף יום הטיול יש צ'ופר של טיפוס הפרש גובה של עוד 200 מטר עד למעלה עמוס. זה הטיפוס שראינו בבוקר. אל דאגה אפשר בסוף לקנות קרטיב במרכול של מעלה עמוס.

 לינה – המלצות: אפרת, אלון שבות וכפר עציון

אוכל – הבאה עצמית של כל הארוחות.

 ציוד למסע:

4 ליטר מים ליום, כובע, נעלים, פנסים, אוכל ליומיים, תכשירי הגנה נגד שמש, נייר טואלט, תיק הליכה.

ביגוד – מומלץ להתעדכן לפני הטיול מה מזג האויר הצפוי ולהערך בהתאם . בכל מקרה ההליכה בתנאי מדבר, יש להערך בהתאם.

ציוד מומלץ: מפת סימון שבילים מס' 11 – מדבר יהודה

 טיולי שביל יהודה ושומרון בחסות: בית ספר שדה כפר עציון          מדרשת הגולן – חיספין      מרכז סיור ולימוד סוסיא

להרשמה: נדב אברהמוב   מרכז סיור ולימוד סוסיא   www.susya.org.il       נייד : 0524825680

לצפיה בתמונות שביל יהודה מהר עמשא עד למעלה חבר

 מה אתם חושבים על המסלול של שביל יהודה ושומרון?

השאר תגובה

דילוג לתוכן