מסע חוצה שומרון: אלון מורה – סרטבה

שלום לכולם !
וואו, עבר הרבה זמן מאז המכתב האחרון (כך כתב לנו ידידנו נדב אברהמוב) והנה אני שוב יושב וכותב לכם על טיול חדש שיצא לדרך מייד לאחר חג הסוכות.
לאחר סיום ההליכה באזור יהודה התחלנו ללכת בהרי שומרון ובשישה ימי הליכה נלך מאלון מורה לירושלים.
נפגשנו בעז"ה לטיול בימים רביעי – חמישי, כח' – כט' תשרי התשע"א, 6-7/10/10
תודה לנדב אברהמוב מסוסיא שהכין את הטיול כרגיל בצורה מצוינת ולמדריך הנהדר דביר רביב.

המסלול:
יום ד:
נפגשנו בשעה 07:00 לתפילת שחרית בבית הכנסת של אלון מורה. בכניסה לישוב ובבנייני הציבור שלו מקום מרכזי לאנדרטאות קרבנות הטרור, כפי שניתן לראות בתמונות. בעליה התלולה התרשמנו מהמבנה הטופוגרפי הקשה של הישוב. גם לא פספסנו את מערת הנטיפים שמתחבא לה בשקט ליד הסיבוב. לאחר התפילה המשכנו עם הרכבים שלנו בשביל מספר 5369 עד נקודת ההתחלה שלנו בחוות סקאלי ובסוף היום אוטובוס החזיר אותנו לרכבים.
הר כביר : הר כביר הוא מכונה שמורת הר כביר – "שמורת טבע" ועל ידי כך נשמר בשליטתנו. דרך הנוף מתאים לרכב פרטי. קיימת תצפית נפלאה ליד נ.ג. 765 האפשר לראות את הגלבוע , החרמון והגלעד. צפינו כמו על כף היד על המרחבים הריקים, הן מיהודים והן מערבים ,בכל צפון השומרון. מקרוב רואים את הר גריזים,שכם, הר עיבל, נחל תרצה (ואדי פרעה), הר בזק, שייח בילאל, נחל בידן (ואדי אברד), אילון מורה ואיתמר.

חוות סקאלי:כאן כדאי לשוחח עם התושבים המעניינים ולבקר בתצפית ליד נ.ג. 792
שייח כאמל: התחלנו לעקוף סביב השטח הפלסטיני בבית דג'ן ובית פוריך. בדרך ביקרנו בבית בד ונחנו בצלו של החרוב הבודד ליד שייח' כאמל. כמה שמחנו על עץ זה!
מעיין העם (עין שעב אל ביר): ראה תמונות. רק יחיאל היה גיבור לקפוץ למים הקרים.
תאנת שילה: כאן התחברנו תולדות עם ישראל במקום – זו המומחיות של דביר. למדנו על אגוזי פרך רמוני בדן.
אסור לשכוח את העלייה הישירה לגבעות עולם. מאמץ לא קטן אך היה שווה רק כדי לשתות שם את יוגורט העזים הקריר. תפילת מנחה בבית הכנסת המיוחד במקום והקפצה חזרה לרכבים.
לינה: במדרשת חלקת השדה – אלון מורה. ארוחה באכסניה באילון מורה ושיחה מרתקת עם בני קצובר.

יום ה:
איתמר: ביום השני נסענו ברכבים דרך איתמר לגבעות עולם שם התחלנו ללכת ברגל.
גבעות עולם: הוא מפעל מרשים ומסודר ביותר. תודה עבור נקודת הקפה. לאחר התפילה סיירנו בגלעד לזכר יהושע בן נון שעוצב ע"י אסף קדרון וכן גם ביקב. את קבר גדעון השארנו לפעם הבאה.
מצפה שלשת הימים: מצפה ליד גבעות עולם. גם אם תחפש שלשה ימים לא תראה שלשה ימים.
עין ינון: בדרך מצאנו מערת קבורה לא רחוק מח'רבת ינון, אך לא ברור אם זה של יהודים או שומרונים. חלפנו על פני ינון בשביל מס' 5460 המסומן אדום – ותצפתנו מהצל בשמורת נבי ינון על ינון (על שם ינוח), "הבית הבוסני" וגם על המשת"פים הבלונדיניים מאירופה.
עין ג'היר: לאחר הירידה התלולה היה מפגש עם עדר כבשים ליד המעיין. אז התחלנו ללכת לאורך קיר הצוק של ואדי המוביל אל ואדי אל אחמר. המשך בואדי עד כביש אלון.
סרטבה: עליה מטורפת של שעתיים בשמורת סרטבה כשהחושך נושף בעורף בשביל 5420 (שחור), 5435(ירוק) ו- 5520 (אדום) עד לקרן סרטבה נ.ג. 320. הירידה למקום המפגש בשביל 5423 (ירוק). לשם הגיע האוטובוס בכביש שיותר טוב לא להסתכל עליו בזמן הנסיעה.
בסיום היום, הקפצה מן הסרטבה חזרה לגבעות עולם.
פצאל: לביצוע בטיול הבא.

אוכל – הבאה עצמית לכל הארוחות.
מדריך הטיול: דביר רביב
ציוד למסע: 4 ליטר מים ליום, כובע, נעלים, פנסים, אוכל ליומיים, תכשירי הגנה נגד שמש, נייר טואלט, תיק הליכה.
ציוד מומלץ: מפת סימון שבילים מס' 5-6 – בקעת הירדן ומזרח השומרון

בית ספר שדה כפר עציון מדרשת הגולן – חיספין מרכז סיור ולימוד סוסיא

השאר תגובה

דילוג לתוכן