מסלול מהושעיה לכאוכב אבו אל היג'א

הר כיל מולדתי! נחל כהנים מכורתי!

מפינת "איש תחת גפנו" שלי (במלעיל) – מה שמכנים היום "פרגולה" בעברית צחה – הקניט אותי רכס יטבת, "אתה לא יכול!"

ביום שישי זה קמתי נחוש לעמוד בהתערבות, לבצע את המשימה ולתרגל עליות מטורפות. לשמחתי אני משתף אתכם בסיפור ההצלחה ולא חלילה להפך: מסלול מהושעיה לכאוכב אבו אל היג'א !!

המסלול

נקודת התחלה: הר כיל (שטוח-מאוזן) בשלב א' של הושעיה דרך כביש הגישה של הישוב

חציית כביש 77: ברמזור והליכה לידי הכביש הרומי עד שמגיעים לכביש הכניסה לכבר הבדואי  רומת אל הייב. בשדות ראיתי לאורך הכביש היו המון עובדים זרים כפופים מעל צמחי אבטיח צעירים. ידיד הושעיה, ראובן מיכאלי, חקלאי ממושב ציפורי, נאות לעצור ולהסביר לי כיצד הפועלים מבצעים הפרייה מלאכותית לאבטיחים.

כפר רומאנה (רימון): הולכים בכיוון צפון עד סוף רומת אל הייב ופונים ימינה (מזרחה) לרומאנה.  מעט לפני רומאנה ניתן לפנות שמאלה (צפונה) לשבילים חקלאיים. אני מצרף מפת צילום אוירי שניתן להיעזר בה.

ניווט ישיר צפונה דרך השדות בשביל אופנעיים 3173 (מסומן אדום). בדרך עוברים ליד ח'ירבת תל אל וואיאת (תל התנים). כאן פגשתי את חמזה, אשר הזמין אותי לנוח בצל הסוכה שלו. כאן ובצד השני של המוביל יש לו אדמות בהן הוא מגדל ירקות לשימוש ביתי. היום הוא הוביל מים בג'ריקנים – אבל רק לעגבניות.

מעבר מעל המוביל הארצי ונחל יפתחאל: שביל זה עובר את המוביל (שיש בו מים) ונחל יפתחאל (שאין בו מים) ומטפס במעלה נחל יודפת עד לנקודת ההתחלה של טיול משוטטי הושעיה בנחל אבליים.

ח'ירבת רג'מה

ח'ירבת קנה

עלייה בנחל יודפת: (סמוך לשמורת הר עצמון): שביל האופניים ממשיך כל הדרך בנחל יודפת. לצד המסלול מדרום אנו רואים את שמורת הר עצמון, יער אלונים טבעי.

תל יודפת: ממשיכים במגמת עליה כשברקע הר השאבי מטיולנו הראשון עם משוטטי הושעיה. עוברים ליד מחנה השכטריסטים מיודפת ויורדים עד שפוגשים את השביל הכחול מטיולנו בנחל אבליים. כאן חייבים לעלות בעליה המטורפת לתוך הכפר. זכרתי שיש מכולת בכיכר וחלמתי על גלידה קרה. מה לעשות שהיא סגורה בימי שישי. אל דאגה יש מספיק "חילונים" בעלי מכולות אחרות בכפר.

נקודת סיום: כאוכב אבו אל היג'א

חניה: ניתן לחנות בתחנת הדלק כאוכב אבו אל היג'א, שם אפשר לקנות שתיה קרה אצל מי שאין לו הכשר ואינו מוכר את החמץ בפסח.

התאמה לילדים: טיול למטיבי לכת

משך הטיול: כשש שעות

אורך המסלול:

רמת קושי: בינונית

כניסה: חינם

עונות השנה: אביב, וסתו (אפשר גם בקיץ – אבל מוקדם !)

איזור: הגליל התחתון

תחומי ענין: חקלאות, נוף, עתיקות, כפרי מיעוטים, צמחיה, ציפורים ובעלי חיים

ציוד נדרש: כובע, מים, משקפי שמש, שמן שיזוף (מה שמכנים היום קרם הגנה) לפי הצורך, נעלי הליכה/ספורט נוחות. כדאי לקחת מפות 1:50,000 מספר 3 "הגליל התחתון, העמקים והגלבוע".

המסלול: קטע לא מעגלי וחייבים לפחות שתי מכוניות

סימון: חלקי

מקורות מים: אין

השאר תגובה

דילוג לתוכן