מסלול בית רימון – מגדל התצפית של קק"ל בהר טורעאן

בנקודת ההתחלה בשער בית רימון (407 מ') ניתן לחנות את הרכב ליד השער. זה מסלול משפחתי מומלץ, רב עונתי, בדרגת קושי קלה, אך לא מתאים לעגלות. במקרה הצורך יש צרכניה בבית רימון.

נקודת ההתחלה ליד שער בית רימון
נקודת ההתחלה ליד שער בית רימון

מגיעים לבית רימון בכביש מצומת בית רימון. [מגיעה הערה שלילית למועצה האיזורית גליל תחתון על התחזוקה הלקויה של הכביש: ללא שוליים, עשביה לא גזומה, אבנים מידרדרות, בלי גדרות בטחון, חוסר פסי סימון על הכביש ואפילו בורות ניקוז פתוחים].

המסלול מרכב משני שבילים מסומנים. שניהם מתאימים לרכב 4X4, טרקטרונים ואופניים:

  • שביל מספר 3167 המסומן שחור בשטח ובמפות 1:50,000 לצד צפון של הרכס. שביל זה מחבר בין בית רימון ובין מגדל התצפית של קק"ל בהר טורעאן -548 מ' – הפרש גובה 1 50 מ' נטו עם עליות וירידות. יש קטעים סלעיים וצרים.
  • שביל מספר 3164 המסומן כחול בצד הצפוני נמוך יותר. בין שני השבילים ליד מגדל התצפית מחבר כמה מאות מטר של שביל מספר 3166 המסומן ירוק. בכל הקטע של 3164 הולכים על שביל כורכר מסודר.
    הגגות הירוקים של השכונה הקהילתית בבית רימון
    הגגות הירוקים של השכונה הקהילתית בבית רימון

כל המסלול אורך כשלש שעות. בתחילת המסלול עוברים ליד הרפת של הקיבוץ – תנשמו עמוק את אוויר ההרים אבל לא ליד הרפת. המסלול ממשיך דרך חורש טבעי ויער קק"ל. הנוף כולו צפוני בשבילים וצפוני ופנורמי ודרומי במגדל התצפית.

אם תראו חוט חשמל תלוי על עצים בשטח, מנסיוני, אל תגעו! זאת גדר בקר והיא יעילה מאד.

גדר בקר חשמלית - זהירות!
גדר בקר חשמלית – זהירות!

מטיילים ומנווטים קודמים השאירו את זכרונותיהם בגרפיטי מענין על כל מיני עצמים בשטח: "כל אגוז מלך", "שבט עזריאל", "זאבי- חמם לי את האסלה בבודפסט", "אחים חמודה בשטח!" ממש תערוכה של "עמך ישראל".

פילוסופיה ביער - אמנות עממית
פילוסופיה ביער – אמנות עממית

התחושה כאילו יושבים במטוס במושב ליד החלון.

טיסה מספר 3164 של נתיבי אוויר קק"ל ממריאה מבית רימון...
טיסה מספר 3164 של נתיבי אוויר קק"ל ממריאה מבית רימון…

 בכל פינה תצפית מגבוה על הישובים השכנים: מצפה נטופה עם הגגות האדומים, בעינה-נג'ידת, עוזיר והרחבת בית רימון עם הגגות הירוקים.

כפר עוזייר וקבר נבי עוזייר
כפר עוזייר וקבר נבי עוזייר

[נבי עוזייר נקרא על שם עזרא הסופר שאת קברו מראים באותה מידה אף באבו גוש. על פי מסורת האיסלם קם עזרא לתחיה מאה שנה לאחר מותו – ומן הזכרון בלבד הכתיב לסופרים את כל דברי התורה שנשתכחו בשנות הגלות הארוכות.]

שיא המסלול הוא מגדל התצפית המעניק פנורמה 360 מעלות. מבחינה ארכיטקטונית מגדלי התצפית של קק"ל מילאו אותו תפקיד בזמנם (השתלטות על הנוף) כמו צריחי המסגדים של הכפרים הערביים היום.

מדגל התצפית בהר תורעאן
מדגל התצפית בהר טורעאן

ביום כ"ט תשרי חל היארצייט של י"ז הרוגי תאונת הדרכים ליד מצפה נטופה בשנת 1999 . ערב אותו יום (גם אז כ"ט היה בשבת) הגעתי בטיול לאנדרטה שהקימו חבריהם ומשפחותיהם ליד מגדל התצפית על הר טורעאן. עמדתי רגע דומיה לזכרונם.

מצפור ה- 17 : יארצייט לתאונה
מצפור ה- 17 : יארצייט לתאונה

מי שמעונין להמשיך לטייל עד מצפה נטופה במסלול לא מעגלי יכול להמשיך בשביל מספר 3166 עד כביש מספר 65 בין צומת גולני לכניסה למצפה נטופה.

הגגות האדומים של בית נטופה
הגגות האדומים של בית נטופה

One comment

  1. מנחם נהיר

    למשקיעים – אפשר להמשיך בשביל עד מצפה נטופה !

השאר תגובה

דילוג לתוכן