מסגד סולימניה – Suleymaniye camii

מסגד סולימאניה הוא המסגד הגדול ביותר באיסטנבול. מסגד סולימאניה תוכנן כקוליה (kulliye), מתחם עם מבנים סמוכים המשרתים צרכים דתיים ותרבותיים כאחד.

הטעם של הסולטאן העות׳מאני סולימן המפואר (1520-1566) היה ממש מפואר. על אף שהיה עשיר כקורח, הטעם המעודן שלו סיפק את ההשראה לעיצובו המינימליסטי של מסגד זה, ואיפשר נגיעות פשוטות – כמו אלומות אור שעוברות דרך חלונות הויטראז'.הפשטות של המסגד היא גם הייחוד שלו. החלל "נקי" וטהור.

כיפת המסגד מתנשאת לגובה 53 מ` – כמו בניין בן 20 קומות, והוא גם מכונה בשם "מסגד 1001 הכיפות", על שום המספר הגדול של כיפות שנבנו כאן. את כל המבנה העצום הזה בנה הארכיטקט מימאר סינאן,"מיכאלאנג`לו המוסלמי", משנת 1550 ועד 1557 – שבע שנים בלבד. מתחם המסגד כולל ארבעה בתי ספר דתיים, חאן לאורחים, בית חולים ומטבח לעניים, בית ספר לרפואה ושוק שלם של חנויות.

Mimar Sinan
Mimar Sinan

מימאר סינאן הספיק לבנות חוץ מן מסגד סולימניה 81 מסגדים ענקיים, 50 מסגדים קטנים, 55 בתי ספר, 32 ארמונות, 22 חמאמים למרחץ, 19 מבני קבורה מפוארים, 15 מטבחים ציבוריים, שבעה בתי ספר גבוהים לקוראן, שישה אקוודוקטים, שלושה בתי חולים ושני גשרים ענקים.

השפעתו של מימאר סינאן בארץ ישראל

The_Damascus_Gate
צילום: Praisethelorne

בארץ השאיר סינאן את חותמו. הוא עיצב את שער שכם בחומת ירושלים העתיקה.

 

ביקור במסגד סולימאניה

מסגד סולימאניה

פתוח מדי יום, בין 09:00 ל-17:30. המקום נסגר חמש פעמים ביום לתפילות.

Suleymaniye camii
Suleymaniye camii – Görüntü 5/12

השאר תגובה

דילוג לתוכן