מנזר סן סלוודור – (מנזר המושיע הקדוש) ירושלים *

מנזר סן סלוודור

מנזר סן סלוודור – Monastery of Saint Saviour הוא מנזר פרנציסקני, ליד השער החדש (נפרץ בשנת 1889), ברחוב סנט פרנסיס ברובע הנוצרי שבעיר העתיקה בירושלים. השטח עליו בנוי המנזר נרכש בשנת 1560 מידי הכנסייה האורתודוקסית הגאורגית באישור הסולטן סולימאן המפואר. שטח המנזר מהוה שליש משטח הרובע הנוצרי. כיום גרים במנזר כ-100 נזירים. בשטח המנזר מצויים מבני מגורים לנזירים, בית ספר לבנים ולבנות, ספריה, בית דפוס, בתי מלאכה, יקב, ואף בית מלאכה לבניית עוגבים הפעיל עד היום.

Franciscan Printing Press
Franciscan Printing Press

כתובת: רחוב פרנציסקוס הקדוש 1
שעות: ב-ש – 8:00-11:00; ראשון וחגים נוצריים – סגור
טלפון: 6266605/13
אוטובוס: 20 לשער יפו, 23 לשער שכם
הערות: המנזר פתוח למבקרים בתיאום מראש בלבד.

הכניסה דרך השער החדש

השער החדש- باب الجديد‎  נפרץ בשנת 1889. השער החדש מחבר בין המתחם הצרפתי ומנזר נוטר דאם דה ז'רוזלם הנמצא מחוץ לעיר העתיקה, לרובע הנוצרי, הנמצא בתוך העיר העתיקה. זה השער הגבוה ביותר מכל השערים של העיר העתיקה של ירושלים.

ברוכים הבאים למנזר סן סלוודור

ברכה של Father Alberto

הכניסה למנזר הוזמנה מראש. האב אלברטו פתח לנו את השער והסביר את תולדות המנזר. בסוף הוא בירך את הקבוצה בברכת כהנים באיטלקית.

האב אלברטו בשער
האב אלברטו בשער

מבנה הכנסייה

האתר המרכזי במנזר הוא מבנה הכנסייה שבמנזר נבנה בשנת 1885 על פי תוכניותיו של האב רפאלה צ'ינגולאני (Father Raffaelle Cingolani da Montecassiano). מבנה הכנסייה הוא היחיד הפתוח לקהל בכל ימות השבוע. כנסיית סן סלוודור היא מהיפות בעיר העתיקה של ירושלים. את התרומה הראשית לבניית הכנסייה העמיד הקיסר האוסטרו-הונגרי פרנץ יוזף בעת ביקורו בירושלים בשנת 1869. מבנה הכנסייה בעל צורת בזיליקה האופיינית לכנסיות, אך בשונה מכנסיות רגילות כנסייה זאת נבנתה על ציר צפון-דרום. הדבר נולד מתוך אילוץ גיאוגרפי של המבנים השונים במנזר.

אולם הכנסייה של מנזר סן סלבדור צילום: Etan J. Tal
אולם הכנסייה של מנזר סן סלבדור
צילום: Etan J. Tal

מגדל פעמונים

מגדל הפעמונים, שנבנה יחד עם הכנסייה, היה בתחילה נמוך יותר, אך ב-1932, באישור עיריית ירושלים המנדטורית, נוספו לו 8 מטרים, לציון למאות 700 שנה למות אנטוניוס הקדוש מפדואה -Saint Anthony of Padua, פטרון הכנסייה ומדינת ברזיל כולה. זהו המגדל הגבוה ביותר בעיר העתיקה.

מגדל הפעמונים
מגדל הפעמונים

בית ספר למוזיקה – MAGNIFICAT INSTITUTE School of Music St. Saviour's Monastery

בית ספר למוזיקה
בית ספר למוזיקה

בית חולים

אחיות ממסדר סן ז'וזף של ההתגלות – Sisters of the congregation  of Saint Joseph of the Apparition, שהגיעו לארץ בשנים 1848-1847. הן השתכנו במנזר סן סלוודור. הנזירות ניהלו את בית החולים French Saint-Louis Hospital תחילה במבנה קטן הקשור למנזר סן סלוודור ברובע הנוצרי בעיר העתיקה, ולאחר במבנה החדש של בית החולים הצרפתי סן לואי שהושלם ב-1881. סן לואי שוכן בצד השני של  רחוב הצנחנים. האחיות העניקו טיפול לבני כל הדתות וכן החזיקו משק בית, ספריה, בית מרקחת וחדר תפילה.

מוזיאון טרה סנקטה

במקום אגף של מוזיאון טרה סנקטה אשר מוקדש לנצרות המוקדמת ולשימור המקומות הקדושים. המוזיאון מחולק לשלשה אגפים. ניתן לעקוב אחר התקדמות הבניה כאן.

  • התצוגה הארכאולוגיה ב-קפלת ההלקאה Chapel of Flagellation
  • תצוגת המולטימדיה שמיועדים לשכון בבית הספר הפרנציסקני למקרא, ברובע המוסלמי ליד קפלת ההלקאה.
  • התצוגה ההיסטורית בתהליכי בניה במקום שכן בית הספר הפרנציסקני למקרא, במנזר סן סלוודור בשנים 1901-2.

מסדר הפרנציסקנים

מסדר הפרנציסקנים (Ordo Fratrum Minorum – מסדר האחים הקטנים) הוא מסדר קתולי אשר הוקם בשנת 1209 על ידי פרנציסקוס מאסיזי, אטליה (1182-1226). אביו סחר עם צרפת (מכאן שמו – פרנסיס "הצרפתי"). פרנציסקוס הקדיש את כל חייו לעוני ודלות. אחר הקמת האינקוויזיציה תפסו הפרנציסקנים מקום חשוב ברדיפת מינים. המסדר הוקם מלכתחילה כדי להיאבק במינות, וברבות השנים ניצל את ניידותם של הנזירים הקבצנים למטרות חקירה והטפה בשירות האינקוויזיציה. תפקיד זה הקנה לחברי המסדר עוצמה ויוקרה רבים. ברבות השנים תפסו הפרנציסקנים גם מקום בתעמולה קנאית נגד יהודים, מומרים וקבוצות שוליים אחרות, כמו זונות. בספרד היה לפרנציסקנים ולהטפתם האנטישמית בחיזוק האינקוויזיציה הספרדית ורדיפת האנוסים.

בראש הסמל, מעל המגן, מוצגת היונה המוכתרת המסמלת את רוח הקודש. בחלקו העליון של המגן מוצג הצלב הלטיני (שהציר האנכי שלו ארוך מצירו האפקי) ותחתיו שתי ידיים מצולבות עם סימני הסטיגמטה – יד עירומה היא ידו של ישו ויד עטויה גלימה היא ידו של פרנציסקוס הקדוש. בחלקו התחתון של המגן מוצג הצלב המרובע, הקרוי "צלב ירושלים". צלב זה התנוסס על אניותיהם של הצלבנים. מתחת למגן מצולבים ענף זית, המסמל את השלום וענף תמרים הבא להזכיר את ענפי הדקלים בהם התקבל ישו בכניסתו לירושלים.

הנזירים הפרנציסקנים נועלים סנדלים ולובשים גלימה חומה, למותניהם חבל ובו שלושה קשרים המסמלים את נדרי הנזיר: פרישות, צניעות וציות. למורי דרך סיפורים רבים אודות שמירת הנדרים על ידי הנזירים. זה לא המקום לחזור עליהם.

יציאה ממנזר סן סלוודור
יציאה ממנזר סן סלוודור

אכסניית קאזה נובה

האכסניה שוכנת ברובע הנוצרי, סמוך למנזר סן סלוודור. מבנה האכסניה הוקם בשנת 1755 על גבי בית קברות פרנציסקני, במטרה לשמש מקום מגורים לצליינים קתולים העולים לרגל לירושלים. בשנת 1806 הוספו לאכסניה חדרים נוספים, ואילו ב-1866 נבנה המבנה מחדש. באכסניה 87 חדרים.

אכסניית קאזה נובה טבריה
אכסניית קאזה נובה טבריה

משמורת הארץ הקדושה – Custodia Terrae Sanctae

בשנת 1342 קיבלו הפרנסיסקנים תפקיד מיוחד מטעם האפיפיור קלמנס השישי והוא שמירה על המקומות הקדושים מטעמו ("קוסטודיה דה טרה סנטה" – משמורת הארץ הקדושה).  בראשם עומד הקוסטוס (השומר). המשמרת כוללת, לבד מארץ ישראל, גם את סוריה, לבנון, ירדן, מצרים, קפריסין ואת האי רודוס שביוון.

תחילה מרכזם של הפרנסיסקנים בארץ היה בהר ציון וסביב חדר הסעודה האחרונה. כאשר כבשו העותומנים את ארץ ישראל מצבם הורע שכן את מקומם תפסו הנוצרים היוונים אורתודוכסים הקרובים יותר לעותומנים. בשנת 1522 גורשו מהר ציון ובשנת 1560 רכשו מידי ה הכנסייה האורתודוקסית הגאורגית את מנזרם הקטן ברובע הנוצרי שנקרא סן סלוודור ובמשך השנים הרחיבו אותו עד למימדיו כיום.

 Sean Connery מגלם נזיר פרסיסקני בסרט The Name of the Rose

מסדר הנשים הפרנסיסקניות

קלרה מאסיזי (Chiara d'Assisi) מקימת מסדר נזירות ברוח פרנציסקנית. מסדר שלאחר מותה נקרא על שמה "המסדר של קלרה הקדושה". הייתה האשה הראשונה שכתבה תקנה של מסדר.

Saint Clare intervenes to save a child from a wolf, in this panel by Giovanni di Paolo, 1455.
Saint Clare intervenes to save a child from a wolf, in this panel by Giovanni di Paolo, 1455.

השאר תגובה

דילוג לתוכן