מיני ישראל
מיני ישראל

מיני ישראל Mini Israel

מטרת מיני ישראל

מיני ישראל מיצג מודע ומתוכנן של מרכיבים מתוך המציאות הגיאוגרפית, החברתית והתרבותית, אך קריאה ביקורתית שלו מעלה שהוא חושף יותר מכפי שהתכוונו מתכנניו. השאלה הבסיסית העומדת היא מה הופך את מיני ישראל לאטרקציה פופולרית כל כך, מה הסיפור שהיא מספרת לאזרחי ישראל המבקרים בה  , וכמובן, מה היא מספרת עליהם מיני ישראל.

מיני ישראל
מיני ישראל

ובכן מיני ישראל הוא אחד האתרים הפופולריים בישראל, הן לתיירות נכנסת והן לתיירות מקומית. יש מבקרים המתייחסים לאתר כאילו אין מדובר בדגם אלא במציאות של ממש.

במבנהו נועד האתר להיות אתר צלייני חילוני, ולכונן, מעבר לחוויה התיירותית, גם את תחושת הקדושה של עלייה לרגל.

ניתן לראות באתר מבשר של ישראל פוסט ציונית. מיני ישראל מתיימר לייצג את העולם הממשי שמחוץ לגדרותיו, אלא גם לספק חוויה של ממשות ואותנטיות לבאים בשעריו.

אבדן אוטנטיות של האדם המודרני

המיניאטורות של מיני ישראל מיועדות לחבר את האדם המודרני אל האותנטיות האבודה שלו. אמנם כל אותנטיות של Mini Israel היא מומצאת ומבוימת. עצם הקמת האתר הוא ביטוי להיותה של ישראל חלק מהעולם הגלובלי ולטשטוש ההבדלים בינה ובין מדינות אחרות שיש בהן ערי מיני דומות. אך יחד עם זאת, בולטת בו מאוד הטענה לייחודיות לאומית שמצדיקה את קיומו.

למיני ישראל יש "משמעות של דרג ראשון" = דנוטציה, כלומר המשמעת המילולית של המילה. אך יש לה גם ״משמעות של הדרג השני״ =  הקונוטציה, שבה המסמל מבטא את המסומל באופן פשוט. זאת אומרת שהמיניאטורות מחליפות ועומדות במקומם של המבנים האוטנטים.

בחירת המוצגים

עצם הבחירה דווקא באתרים כמו הכותל המערבי, יד ושם ומפעל קוקה קולה מלמדת על החברה הישראלית ועל ערכיה בעשור השישי לקיומה של המדינה ". מיני ישראל מכונן במודע כטקסט שבאמצעותו ניתן לקרוא את הארץ לפי כוונתם של מתכנני האתר.

  • אתרים היסטוריים שחרבו אינם מיוצגים באתר.
  • לכל היפה , הטוב , החשוב והמיוחד שיש לנו בארץ הנהדרת הזאת מוקצים שטחים הדומים לאזורי מרכז הארץ ולפריפריה – חלוקה שאינה מייצגת את המציאות.
  • האתר אינו מגדיר במפורש את עמדתם בעניין גבולות המדינה.
  • האתרים המוסלמיים והנוצריים המיוצגים באתר מוכללים אף הם במשולשים של המגן דוד (בסיס התכנון של האתר).
  • רמת הגולן נכללת בבירור בדגם , וכך גם ירושלים המזרחית, כולל העיר העתיקה.
  • שטחי יהודה ושומרון ורצועת עזה אינם זוכים כמעט לייצוג , למעט מערת המכפלה שבחברון וקבר רחל שבבית לחם.
  • מה שאינו מיוצג במיני ישראל הוא חומת ההפרדה.

בסיכום: ניסיון הדה פוליטיזציה נכשל.

המיניאטורה לפיכך ממעיטה לא רק בגודלו של האתר אלא גם בתחושת היראה של הניצבים.

ביבליוגרפיה:

פייגה, מיכאל, ארצנו הקטנטונת : מודל, אוטופיה ומציאות בישראל ובמיני ישראל, מראי מקום : זהויות משתנות ומיקומים חברתיים בישראל עורכים זאב שביט, אורנה ששון-לו,ין גיא בן-פורת, חלק שני : מלמעלה למטה : מדינה , אזרחים וכינון זהויות, 284

See also:

Mini Israel

Mini Israel Park 

השאר תגובה

דילוג לתוכן