מים ישראליים לעמאן בששון *

מחסור המים בירדן – הסכם המים עם ממלכת ירדן

המחסור במים בירדן מהווה אינטרס חיוני לממלכה. הדרישה למי שתיה אף הוגברה עם קליטת מיליוני פליטים בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה. ירדן היא השלישית בין המדינות הצמאות ביותר בעולם. כמות המים השנתית לנפש (200 מ״ק) היא שליש הממוצע העולמי וצפויה עוד לרדת בקרוב עקב רמת ילודה גבוהה. מים רבים הולכים לאיבוד עקב שאיבת יתר ונזילות בצנרת ישנה ולא מתוחזקת. התושבים בעמאן מקבלים מים אחת לשבוע למשך יממה! המים הללו נשמרים במיכלים על הגגות. קשה לנו להבין את זה. מדינת ישראל והתעשיה הישראלית השכילו לרקום בשקט מערך של שותפות אנטרסים בתחום המים – לשגר מים ישראליים לעמאן למען השלום.

מים לעמאן

מים מישראל לירדן – חיבור לצרכן ממלכת ירדן

לפי ההסכם השלום שנחתם בין ישראל וממלכת ירדן בשנת 1994, מקבלת ירדן מישראל באופן ישיר ועקיף כ 50 מיליון מ"ק מים (מי שתיה באיכות גבוהה) בשנה מצפון הארץ. המים האלה משמשים לשתייה ברבת עמון ובסביבתה. בהסכמי המים ויתרה ישראל על רוב זכויותיה למי הירמוך. ישראל נערכת להגדלת אספקת מים לממלכת ירדן. לפי הסכם נוסף שנחתם בשנת 2010 התחייבה ישראל להעביר עד 50 מיליון מטר קוב מים נוספים, לממלכה ההאשמית. ישראל מגבה את המערכת הקיימת על ידי הנחת קו כב"ש (כנרת –בית–שאן) החדש על מנת להכפיל את כמות המים המסופקים לירדנים מ- 50 מלמ"ק כיום לכ- 100 מלמ"ק בשנים הבאות. מערכת המים לירדן מתחילה במיכל, משאבות וצנרת באתר דן צמחי. המים יכולים לזרום בגרביטציה עד נהר הירדן. משם הירדנים הקימו קו הסנקה שמעלה את המים 200 מטר עד גובה פני הים ועוד 1000 מטר מעל פני הים לעמאן, בירת הממלכה.

בירידה לנהר הירדן המים עוברים ליד מצוקי ככר הירדן (ע'ור).

2017-04-034

ליד המערכת המודרנית עומדת נטושה תעלת מים עילית.

תעלת מים עילית נטושה
תעלת מים עילית נטושה (צילום יעקב ספיר)

מעניין לציין שהצנרת שמעבירה את מי השתיה לירדן עוברת ליד 'גשר הפגישה' (ג'יסר אל-מג'מע), בין קיבוץ גשר בישראל לחרבת א-שונה בירדן. הגשר קיבל את שמו בגלל קירבתו למקום המפגש בין נהר הירמוך ונהר הירדן. קיבוץ  גשר נקרא על שמו. היום, ג'יסר אל-מג'מע מסמל את המפגש בין הממלכה ההאשמית ומדינת ישראל.

מים מירדן לישראל

בתמורה ישראל תקבל מירדן כ 20-10 מיליון מ"ק מי תהום בערבה וממתקן ההתפלה הירדני שעתיד היה לקום בעקבה. סוכם שרבע ממי הירמוך יועברו לישראל. לא רחוק מאתר דן צמחי נמצא מפעל ירמוכים על משאבותיו ומאגר תפעולי.המים נאספים מן הירמוך למאגר תפעולי ומשם נשלחים לכנרת.

יתרונות הסכמי המים עם ירדן

הסכמי המים בין ישראל לממלכה ההאשמית ביססו את הגבול הבינלאומי: עד אזור נהריים, נהר הירדן נמצא בריבונות מלאה של ישראל, ומנהריים ודרומה נהר הירדן מהווה את הגבול הבינלאומי עד ים המלח. הוסכם על גבול משותף כאשר התוואי של נהר הירדן הוא הגבול, ובמקרה של שינוי זרימתו הוא יקבע מחדש לפי התוואי.קיימת שיתוף פעולה ההקמת התשתיות. חלק גדול של מסימות הבטחון השוטף מבוצעות על ידי ירדן. ישראל סייעה לירדנים להשתמש באמצעי השקייה חוסכי מים. כמו כן יעצה לירדן להתאים את החקלאות לתנאיי האקלים והסביבה ולהמקד בענפים בעלי צריכת מים נמוכה. בעקבות הסכמי המים עם ירדן מדינות ערביות נוספות מעוניינות לפתח הטפלה מים עם ידע ישראלי.

השאר תגובה

דילוג לתוכן