מחנה ישראל

מחנה ישראל

מה היתה השכונה הראשונה שנבנתה מחוץ לחומה? כולם יודעים! (משכנות שאננים) ומה היתה השכונה השניה שנבנתה מחוץ לחומות? זו מחנה ישראל – והיא גם הראשונה שהוקמה על ידי תושבי העיר העתיקה עבור עצמם. המנהיג והיוזם היה הרב דוד בן שמעון (המכונה רדב"ש, או 'צוף דב"ש' על שם ספרו). בשנת 1864-66 נרכשו קרקעות מן היוונים האורתודוכסים. השכונה נבנתה על ידי קבוצת יהודים יוצאי צפון אפריקה (מערבים, מוגרבים) – להבדיל משכונת המוגרבים שהיתה ליד הכותל. טבעי שמרכז יהדות מרוקו נמצא בשכונה. במחנה ישראל הוקם בית כנסת שנקרא "צוף דב"ש" על שם ספרו של הרדב"ש.

מלון "וולדורף אסטוריה" הוקם על שרידי מלון "פאלאס הוטל" מתקופת המנדט. בשנות השבעים של המאה הקודמת זה היה משרדי משרד המסחר והתעשיה.

בית הכולל ב"מחנה ישראל"
בית הכולל ב"מחנה ישראל"

בית הכולל שבמרכז השכונה שינה פניו והיום הוא "מרכז עולמי למורשת יהודי צפון אפריקה".

בית לורנצו
בית לורנצו – צילום: יח"צ

עדות לבית ערבי-נוצרי בממליא הסמוכה עם מדונה ופעמון על הגג בחצר לורנצו – רחוב אגרון 24. מדובר על חצר ובה שני בתים משני צידיה.

 

קבוצת תושבי השכונה שואפת לשקם את שכונה בית ישראל על יד הקמת גינה ציבורית – גינת אור בזמנהוף, שימור מבנים ואירועי תרבות. הקבוצה פועלת לשמר פינה מקורית לאור הבניה המסיבית של מלונות ודירות רפאים בשכונה. רחוב זמנהוף הוא מקביל מערבית לרחוב המערבים. על אספרנטו כבר דיברנו?

השאר תגובה

דילוג לתוכן