מזכרת בתיה

תולדות מזכרת בתיה

מזכרת בתיה הוקמה כמושבה בשנת 1883 (סוכות ה'תרמ"ג ), ביוזמתו של הרב שמואל מוהליבר ממנהיגי חובבי ציון. הפרעות ברוסיה בשנים 1882 – 1881, הביאו להקמת אגודת "חובבי ציון", שהרב מוהליבר היה בין מייסדיה. הברון הסכים לתמוך בקבוצת יהודים אשר הם עובדי אדמה מנעוריהם ויהיו מוכנים לעלות לא"י מרצונם ועל חשבונם. המתישבים הראשונים עלו מכפר איכרים יהודים בשם פבלובקה, ליד העיר רוז'ינוי בפלך גרונדה, פולין (היום – רוסיה הלבנה).

זו המושבה הראשונה בארץ ישראל שהוקמה על ידי הברון אדמונד ג'יימס דה רוטשילד. שמה המקורי היה עקרון ולבקשת הברון, במהלך ביקורו במקום באפריל 1887, תושביה החליפו את שמה למזכרת בתיה על שם אם הברון, בטי.

העולים חברי חובבי ציון רכשו באמצעות הלוואה של הברון רוטשילד אלפיים וחמש מאות דונמים באזור הכפר הערבי עאקיר, שם ראו אדמה שחורה המתאימה לגידול חיטין.

מזכרת בתיה
בית הכנסת במזכרת בתיה – צילום: ליזי שאנן

מזכרת בתיה במלחמת השחרור

במלחמת העצמאות מילאה מזכרת בתיה תפקיד חשוב, כבסיס להתארגנות השיירות בדרכן לירושלים הנצורה.

שימור העיר

במזכרת בתיה הוקם מוזיאון לשמר ולתעד את ההיסטוריה של המושבה. רוב מבניה ההיסטוריים של מזכרת בתיה נותרו בה עד היום ושמרו על צביונם המקורי. זו אחת המושבות הבודדות בארץ, שנותר בה מתחם שלם של ישוב בן העלייה הראשונה. חלק גדול מהאתרים ההיסטוריים עבר שחזור ושימור. הרחוב הראשי קיבל טיפול מיוחד: שוחזרו גדרות העץ, ריהוט הרחוב ופנסי תאורה שהחזירו לו את צביונו מאז. ביקור במושבה, כיום מאפשר לחוות ביקור במושבה חלוצית ארץ – ישראלית, ייחודית ומרתקת.

סיפור הקמת המושבה מזכרת בתיה

מזכרת בתיה 1913 Mazkeret Batya

 

מזכרת בתיה
מזכרת בתיה

One comment

  1. חיים בקל

    שמי בקל חיים אימי נחמה בקל זל היא בת זקונים למפחת ארקין ממזכרת בתיה היא אחותה של תמר ברנשטיין זל לבית ארקין אמו של סאל יואב שחם ברנשטיין זל הרבה מילדיתי בליתי במזכרת בתיה אצל משפחת ברנשטיין בבית האצרון לפני כביש הירידה לקבוץ נענ ואצל שתי אחיות נוספות של אימי בת דבע דומב זל ומילכה וולפסון זל שהיתה גם מזכירת מועצת הפועלים בישוב בשנות ה 60

השאר תגובה

דילוג לתוכן