מזבח העולה בהר עיבל – מזבח יהושע

hoshvilim.com - מזבח יהושע

מזבח העולה בהר עיבל – מזבח יהושע

hoshvilim.com
מזבח העולה בהר עיבל עמודים 1-3
hoshvilim.com
מזבח העולה בהר עיבל עמודים 4-6

הסיור למזבח יהושע בהר עיבל אורגן על ידי מדרשת שומרון בהדרכה של שוקי לוין. מקום המפגש היה בכיכר המרכזי של שבי שומרון. בכיכר שוכנים בית ספר, בית כנסת והמסגד של המחנה הירדני. למרות שהמסלול לג'בל עיבל (הר עיבל 940 מ') עובר לכל אורכו בשטח "C" בשליטה ישראלית, חייבים ליווי צבאי לפתיחת המחסומים בציר. הציר נסלל על פסי רכבת של הרכבת העות'מאנית. הסיור מתמקד הגילויו של אדם זרטל שסקר הארכיאולוגי בהר מנשה והחפירות הר עיבל מהוות  שיאי עבודתו.

פרופ' אדם זרטל

זרטל התפרסם בציבור הרחב בעקבות חפירת האתר בהר עיבל, בו זיהה מזבח ישראלי. על פי פרשנותו, זהו המזבח סביבו נערך טקס הברית המוזכר בספר יהושע ולכן הוא כינה את המזבח הזה – מזבח יהושע. הצעתו היא שהר עיבל הוא אכן הר הקללה, אלא שהר הברכה הוא הר כביר שממזרח לו, ולא הר גריזים של היום, בו יושבים השומרונים. את קורות התגלית והתייחסות הממסד האקדמי אליו סיכם זרטל בספרו "עם נולד – מזבח הר עיבל וראשית ישראל".

טענתו לגבי מזבח יהושע זכתה להתנגדות מצד מספר ארכאולוגים, בין השאר משום שהיא מנוגדת לטענות של גישת ביקורת המקרא באשר לתאריך חיבורו של ספר דברים ולמידת מהימנותו ההיסטורית. כך, למשל, ראה ישראל פינקלשטיין באתר לא יותר מאשר שרידים של מגדל שמירה קדום. מאידך, גם תומכי גישתו העלו טענות כנגדו, בהקשר אחר. זרטל "הזיז" את הר גריזים ממקומו הנוכחי הידוע, להר כביר הסמוך, משום שלדעתו כתוב במקרא שבני ישראל בהנהגת יהושע ראו מהר עיבל את הר גריזים, דבר בלתי אפשרי גאוגרפית. זאב ח' ארליך סבור, כי אין כל צורך "להזיז" את הר גריזים ממקומו, כפי שזרטל עושה. עיון בפסוקי ספר יהושע יראה כי לא אמור להיות כל קשר בין מיקומו של המזבח בהר עיבל לבין הר גריזים. קשר העין בין ההרים הללו היה רק בעת הקראת הברכות והקללות, שכאמור, לא היו בהכרח באזור המזבח, אלא באזור אחר בהר, הצופה על הר גריזים.

תכנון "שביל הר עיבל"

בחדשים הקרובים יתחיל ביצוע פרויקט "שביל הר עיבל". המסלול הרגלי מתוכנן  לאורך השביל הקיים בשטח "C" להר עיבל, שביל המקיף את המחנה של צה"ל בפסגת הר עיבל, תצפית על קבר יוסף בשכם, עד מזבח יהושע. השביל יהיה הנצחה לרב בנימין הרלינג הי"ד ושני הטייסים שנהרגו בתאונת טיסה בהר עיבל: הטייס, רס"ן אורי קולטון ז"ל, והנווט, סרן אורי מנור ז"ל.

hoshvillim.com
קראו "הושבילים" בטלפון נייד.

One comment

  1. נצה גאן

    היי, זה בתוקף?? על מתי מדובר?
    בחדשים הקרובים יתחיל ביצוע פרויקט "שביל הר עיבל".

השאר תגובה

דילוג לתוכן