מושב טפחות *

רואים צילום מרחפן של ישיבת ההסדר נתיב טפחות. בימין רואים את בית המדרש ומעליו את הקרוואנים של התלמידים. צילום: Yuv.h

טפחות הוא מושב ישראלי דתי הממוקם כמה מאות מטרים מדרום למע'אר ושייך למועצה אזורית מרום הגליל. היישוב נקרא על שם הגבעה עליה הוא ממוקם.

המושב הוקם בשנת ה'תשמ"ב 1980 על ידי בני משפחות מהמושבים הסמוכים ובעזרתה של הסוכנות היהודית. המושב מונה כ-80 משפחות.

ישיבת הסדר נתיבי טפחות

ישיבת נתיבי טפחות היא ישיבת הסדר במושב טפחות, שבמועצה אזורית מרום הגליל. ראש הישיבה הוא הרב אייל גריינר. לישיבה כרם בגודל של 40 דונם הנקרא כרם טפחות.

בתמונה רואים צילום מרחפן של ישיבת ההסדר נתיב טפחות. בימין רואים את בית המדרש ומעליו את הקרוואנים של התלמידים. צילום:Yuv.h

בשנת 2001 נוסדה הישיבה בראשות הרב גריינר, מתוך מגמה לחזק את הנוכחות היהודית בגליל. מאז הקמת הישיבה גדל המושב משלושים לתשעים משפחות, ורוב המשפחות החדשות כוללות את בוגרי הישיבה.

בשנת ה'תשע הצטרפה הישיבה למסלול "ההסדר". לומדים בה כמאה תלמידים. בשנת תשע"ז הצטרף לצוות הר"מים הרב יונתן דון יחיא, רב המושב "הזורעים".

בישיבה ישנו מרכז מתנדבים המרכז התנדבויות במספר תחומים:

  • פרויקט בר מצווה – הכנת ילדים עולים בני העדה האתיופית לקראת בר המצווה.
  • נקודת הזנקה של מד"א – בישיבה נפתחה נקודת הזנקה של מד"א ובמקום מוצב אמבולנס המאויש 24 שעות ביממה על ידי חובשי הישיבה ונותן מענה זמין ומהיר לתושבי מרום הגליל.
  • הקמת גרעין קהילתי בטפחות – בעקבות ישיבת טפחות הגיעו ליישוב עוד כ-30 משפחות אשר עובדים בעיקר בתפקידי חינוך באזור. בשנת 2008 חנכה הישיבה שכונת קרוואנים ע"ש רס"ן רועי קליין ז"ל שנבנתה בסיוע החטיבה להתיישבות, המשרד לפיתוח נגב – גליל והמועצה האזורית מרום גליל, עבור זוגות צעירים בוגרי הישיבה/
  • הפעלת גמ"ח של מוצרי מזון וביגוד על ידי חברי הקהילה.
  • פרויקט ופרצת ע"ש פרידה ויהודה קליגמן – תנועת נוער של ילדים בגילאי 6-12 המופעלת על ידי תלמידי הישיבה אשר משמשים חונכים לילדים ברחבי יישובי המועצה.

חורבת ממלח – ח'רבת ממליא

כשני קילומטרים מדרום מזרח למושב נמצא האתר הארכאולוגי חורבת ממלח, אתר ארכאולוגי שבו שרידי יישוב יהודי מתקופת התלמוד.

החורבה ממוקמת על גבעה ברום של כ-120 מטרים מעל פני הים, בסמוך ממערב לכביש 65, כשני ק"מ מצפון מזרח ליישוב מסד וכשני ק"מ מדרום מזרח ליישוב טפחות.

הוצע לזהות את החורבה עם היישוב מלחיא הנזכר בתלמוד, וכן עם היישוב ממלח או ממליח הנזכר אצל אלעזר הקליר ובכתבי הגניזה הקהירית כמקום מושבה של משמרת הכהונה חזיר.

בחורבה נתגלו שרידי בית כנסת קדום ומערכת של מחילות מסתור, שלידה בור מים מטויח. באתר בית הכנסת, שחזיתו פונה דרומה לעבר ירושלים, אותרו שרידים ארכיטקטוניים המאפיינים בתי כנסת באזור, ובהם אבני גזית, מזוזות מעוטרות, משקופים ועמודים.

בית הכנסת נמצא בראש המדרון הדרומי בציר צפון דרום עם כמות גדולה של שרידי קשת ומזוזות עמודים וחוליות. סביר להניח שמדובר בבית הכנסת של הישוב למרות שאינו עומד בראש הישוב ויש לכך תקדימים.

על השרידים הקדומים יש שרידי ישוב דרוזי מתקופת שלטונו של האמיר הדרוזי פח'ר אל-דין אל-מעני בא"י (1590-1634)

שכומת קרוואנים על שם רס״ן רועי קליין ז״ל

בשנת 2008, לאחר מלחמת לבנון השניה הוקמה במושב טפחות שכונה על שם רס״ן רועי קליין הי״ד. השכונה מיעדת לבוגרים ואברכים של הישיבה.

השאר תגובה

דילוג לתוכן