מושב ארגוב לא הוקם. מדוע?

תצפית לעבר סוריה מהר חזק צילום: שלמה

היה גרעין. היתה קרקע. אז מדוע לא הוקם מושב ארגוב ברמת הגולן? תעתוע של שלום עם המשטר בדמשק דחה את העליה לקרקע משנה לשנה ומגרעין לגרעין. לבסוף מושב ארגוב לא התגשם וגם מושב מצפה דליות לא הוקם. כמה טוב שלא הסורים יושבים על רכס בשנית (רכס חַזֵקָה).

ארגוב התנ״כי

ארגוב היה שמו של אזור בבשן בעבר הירדן המזרחי בתקופת המקרא – אך מיקומו המדויק לא נודע. אוסביוס, מחבר האונומסטיקון בתחילת המאה ה-4 לספירה, הציע לזהות את ארגוב עם העיר "רגב" (כיום ראג'ב) בגלעד, אך זיהוי זה מוטל כיום בספק.

שבטי ישראל כבשו את ארגוב לפני כניסתם לארץ ישראל המערבית:

"וַנֵּפֶן וַנַּעַל דֶּרֶךְ הַבָּשָׁן וַיֵּצֵא עוֹג מֶלֶךְ הַבָּשָׁן לִקְרָאתֵנוּ הוּא וְכָל עַמּוֹ לַמִּלְחָמָה אֶדְרֶעִי: וַיֹּאמֶר ה' אֵלַי אַל תִּירָא אֹתוֹ כִּי בְיָדְךָ נָתַתִּי אֹתוֹ וְאֶת כָּל עַמּוֹ וְאֶת אַרְצוֹ וְעָשִׂיתָ לּוֹ כַּאֲשֶׁר עָשִׂיתָ לְסִיחֹן מֶלֶךְ הָאֱמֹרִי אֲשֶׁר יוֹשֵׁב בְּחֶשְׁבּוֹן: וַיִּתֵּן ה' אֱלֹהֵינוּ בְּיָדֵנוּ גַּם אֶת עוֹג מֶלֶךְ הַבָּשָׁן וְאֶת כָּל עַמּוֹ וַנַּכֵּהוּ עַד בִּלְתִּי הִשְׁאִיר לוֹ שָׂרִיד: וַנִּלְכֹּד אֶת כָּל עָרָיו בָּעֵת הַהִוא לֹא הָיְתָה קִרְיָה אֲשֶׁר לֹא לָקַחְנוּ מֵאִתָּם שִׁשִּׁים עִיר כָּל חֶבֶל אַרְגֹּב מַמְלֶכֶת עוֹג בַּבָּשָׁן:"(דברים, פרק ג', פסוקים א'-ד')

יאיר בן מנשה חלש על חבל ארגוב, שנקרא מאז על שמו "חות יאיר":

"יָאִיר בֶּן מְנַשֶּׁה לָקַח אֶת כָּל חֶבֶל אַרְגֹּב עַד גְּבוּל הַגְּשׁוּרִי וְהַמַּעֲכָתִי וַיִּקְרָא אֹתָם עַל שְׁמוֹ אֶת הַבָּשָׁן חַוֹּת יָאִיר עַד הַיּוֹם הַזֶּה:" (דברים, פרק ג', פסוק י"ד)

בן גבר אשר ישב ברמת גלעד הופקד על חבל ארגוב בבשן וחות יאיר בן מנשה בגלעד, בממלכת שלמה.

"בֶּן גֶּבֶר בְּרָמֹת גִּלְעָד לוֹ חַוֹּת יָאִיר בֶּן מְנַשֶּׁה אֲשֶׁר בַּגִּלְעָד לוֹ חֶבֶל אַרְגֹּב אֲשֶׁר בַּבָּשָׁן שִׁשִּׁים עָרִים גְּדֹלוֹת חוֹמָה וּבְרִיחַ נְחֹשֶׁת:" (מלכים א', פרק ד', פסוק י"ג)

טרכון

אונקלוס מתרגם תמיד את "כל חבל הארגב" כ"כָּל בֵּית פֶּלֶךְ טְרָכוֹנָא". טרכונא היא טרכון (חבל ארץ הנמצא באזור הבשן, צפונית מזרחית לחבל ההיסטורי דקפוליס ודרומית-מזרחית לאגן דמשק). משמעות השם טרכון לפי היוונים היא אזור קשה ומסולע. לא-לג'אה, חבל ארגוב שמוזכר במקרא הוא אל-לג'אה (اللجاة)הסורית.

טרכון - ארץ ישראל לאחר הורדוס צילום: Ori~
טרכון – ארץ ישראל לאחר הורדוס
צילום: Ori~

גרעין ישורון ארגוב

גרעין נחל של בוגרי בני עקיבא התגייסו בשנת 1977 במטרה להקים מושב שיתופי דתי בשם ארגוב היכן שהיום מושב שיתופי דתי אלוני הבשן. באותם הימים הוצעה תוכנית מדינית לשלום עם סוריה תמורת "תיקונים קוסמטיים בגולן". ממשלת ישראל ביטלה את התוכנית ליישב את ״ארגוב״ בשולי רכס בשנית ובתום השירות הצבאי חברי הגרעין התפזרו לישובים שונים. שניים מהם יושבים לידי בבית הכנסת בהושעיה. השבועון מוצ״ש (ט״ו באדר תשע״ח – 02.03.2018) כיבד את חברי גרעין ישורון בצילום קבוצתי של 40+.

גרעין ישורון ֿצילום: יאיר פריימן
גרעין ישורון
ֿצילום: יאיר פריימן

אלוני הבשן

כעבור כמה שנים, בל"ג בעומר ה'תשמ"א – מאי 1981, גרעין נחל אחר של בני עקיבא עלו להכשרה ברמת מגשימים. חברי הגרעין רצו להקים מושב שיתופי דתי במרכז הגולן שהיה דליל בהתיישבות. המושב היה מיועד לעלות למזרעת קונייטרה ולהיקרא "מצפה דליות" – מקום של כפר סורי נטוש מדרום לצומת דליות בין יובלים עליונים של נחל סמך ונחל כנף. משמעות המילה דליה בעברית היא ענף של גפן. במקום הזה שכן מושב שעל עד שעבר לצפון הגולן.

ועד ישובי הגולן התנגד לתוכנית ״השלום״ המוצעת וחיפש גרעין התיישבותי. הוועד חיפש גרעין שיתיישב באזורים המיועדים להיות חלק מה"תיקונים הקוסמטיים". הוועד פנה לגרעין שישב ברמת מגשימים וביקש ממנו להתיישב בצפון הגולן, מצפון לגבעת פזרה (גבעה ליד צומת בשן ועליה מספר טנקים), בשטח המיועד למסירה.

אלוני הבשן ממוקם ברכס בשנית. הוא הישוב המזרחי ביותר בישראל. המרחק מן הגבול הסורי הוא כ- 700 מטרים בלבד. היישוב שוכן בגובה של 980 מטרים מעל פני הים.

מקור השם אלוני הבשן

וְעַל כָּל-אַרְזֵי הַלְּבָנוֹן הָרָמִים וְהַנִּשָּׂאִים וְעַל כָּל-אַלּוֹנֵי הַבָּשָׁן  (ישעיהו ב יג)

חברי הגרעין התלבטו ולבסוף הסכימו אם כי בניגוד לדעתה של התנועה המיישבת, איגוד המושבים של הפועל המזרחי שהתנגד להקמת היישוב הרחק מגוש היישובים הדתיים של דרום רמת הגולן. באופן זמני נקרא המקום "גרעין ג'ואיזה" (על שם כפר ג׳ואיזה הצ'רקסי הסמוך ועין ג׳ואיזה عين جويزا) עד קביעת השם הקבוע.

השאר תגובה

דילוג לתוכן