מונטסראט (הר)

זה פרק הפתיחה של מסע שורשים מדהים בעקבות שני צעירים, נרדפי הנאצים, שמצאו את דרכם לדרום צרפת במאי 1944 בסיוע המחתרות בהולנד ובצרפת בתקוה להגיע לחופש בספרד הניטרלית . קבוצה של 60 פליטים יהודים התרכזה לרגלי הפירנאים הנישאים לגובה 3,800 מטר והמכוסים בשלג. כדי לא לעורר חשדם של הכוחות הגרמנים בדרום צרפת ועוזריהם הצרפתים התחילו את מסעם ללא ציוד הליכה, ביגוד חורפי ומזון. חלקם היו בכושר גופני סביר אך חלקם היו חלשים מאד לאחר חדשים רבים של הסתתרות מפני הנאצים בארצות מוצאם. הם סמכו על מדריך צרפתי שיוביל אותם בהרים ויכוון אותם לאותם צריפי מחסה הרריים. במקרה זה המדריך היה משענת קנה רצוץ אשר ברח והשאיר אותם להתמודד עם סכנת המסלול לבדם.

מונטסראט

לא נשתף אתכם כאן בכל הדינמיקה המשפחתית, אלא רק נתאר את הצד המקסים של הטבע בדרום צרפת, בהרי הפירנאים ובקטלוניה של ספרד.

נסענו למסע שורשים שני זוגות. אני העזתי להכין את המסלול לבד לאחר שלמדתי היטב את כל המסלולים שמציעות חברות הטיולים המאורגנים הישראלים וכן מנסיונם של אחרים – בנים של חברי הקבוצה שעברה את הפירנאים במאי 1944. ניסיתי להגיע (ברכב) לכמה שיותר נקודות בהן הקבוצה הלכה ברגל. צירפתי לרשימה מוזיאון "דרך החירות" בעיר סן ג'ירון, צרפת וגם מוזיאון בית הסוהר בעיר סורט, ספרד. שיא הטיול היה מתוכנן להתגשם בכפר הנטוש הספרדי (יש מאות כפרים נטושים בספרד) מונטגארי  Montgarri שהיה הישוב הראשון אליו הגיעו חברי הקבוצה בצד הספרדי לחופש. על זה עוד תשמעו.

רכשנו כרטיסי טיסה של אל על לברצלונה. גם טיסה ישירה וגם כשר. שריינו מספר ימים בסוף לבילוי בברצלונה.

יום הראשון הוקדש לנסיעה מברצלונה צפונה לעיירה איינסה Ainsa. הטענו את ה-GPS הישראלי שלנו במפות של ספרד וצרפת והוא פעל ללא תקלות. נסענו מערבה בכביש A2 לכיוון ליידה Lleida ומשם צפונה בכביש A22 עד ברבסטרו Barbastro ולאחר מכן בכביש A138 עד איינסה.

החלק הדרומי היה שטוח ומשעמם אך פתאום הזדקר רכס צוקים . בהתחלה לא הבנו מה ההר המוזר הזה. זיהינו שזה הר מונסראט. היינו קצת עייפים מן הטיסה והנהיגה אך לאחר התלבטויות החלטנו "לזרום" ולהעפיל למנזר על ההר. זאת היתה החלטה מצויינת.

 

ביקור בברצלונה לא תהיה שלמה בלי עליה למנזר מונטסראט הקסום החבוי בין צוקים משוננים. המנזר מפורסם עקב פסל המדונה השחורה (La Moreneta).

ניתן להגיע למונסראט ברכב שכור, רכבת  ואוטובוס טיול מאורגן. יש די חניה ליד הרכבת במוניסטרול וליד המנזר.

מתחנת הרכבת ניתן להעפיל למנזר באמצעות: רכבל AERI  ורכבת קלה Funicular. מן המנזר יש עוד פוניקולר (רכבת קלה) לפסגת ההר.

מקהלת נערי הכנסייה (Escolanía), שמתקיימים בו מדי יום  בשעה 13:00, למעט בתקופת החגים ובחודש יולי.

סביב המנזר קיים שפע של מסלולי הליכה.

שעות פתיחת המנזר: 08:00-10:30, ו-12:00-18:30.

שעות פתיחת המוזיאוןwww.museudemontserrat.com

שעות פתיחת המוזיאון: ב'-ו' – 10:00-17:45, סופי שבוע – 10:00-18:45.

הקטע האחרון בנסיעה שלנו צפונה הוביל אותנו לאורך ריו צ'ינקה Rio Cinca על סכריו ואגם ארוך, ארוך, ארוך עד פאתי איינסה.

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן