מונטגארי, ספרד

 Montgarri, Spain

כיום כפר מונטגארי, ספרד (1,640 מ' מעל פני הים – אוכלוסיה רשומה בשנת 2009 סה"כ 4 נפשות) הוא כפר נטוש כמו רבים אחרים בספרד לרגל מיכון החקלאות והגירה פנימית לערים. בתי האבן של הכפריים התמוטטו. כפר זה היה הישוב הראשון אליו הגיעו קרובינו ביום ל"ג בעמר מאי 1944 במעבר הפירנאים בבריחה מהנאצים. זה היה היעד המרכזי של מסע השורשים שלנו. למונטגארי הגיעו לא מעט צעירים יהודים מהולנד שניצלו הודות למחתרת של יוהאן חרארד "יופ" ווסטרויל  Joop Westerweel, חסיד אומות העולם שנתפס והוצא להורג בהולנד על ידי הנאצים. מעבר ההרים של הקבוצה בשנת 1944 היה סופר אקסטרים. כדי לא לעורר את חשדם של הכובש הגרמני בצרפת לא יכלו להכין מזון, ביגוד חם ונעלי הרים. המדריך של הקבוצה הפקיר אותה בשלג ובערפל במעלה ההרים. מונטגארי היה יעד מסע השורשים שלנו. תכננו להגיע אל מונטגארי מדרום, דרך ספרד, הפוך מכיוון הבריחה, כי רק מדרום נמצא שביל שאמור להיות עביר לרכב.

כדי להגיע למונטגארי נוסעים בכביש C28 ופונים צפונה בעיירת הסקי בקיירה Baqueira ועולים, עולים, עולים לאורך נהר נוגוארה פלרסה Noguera Pallaresa  לראש רכבל הסקי ברט Beret . מכאן כביש האספלט הצר הופך לשביל לא סלול. –

Le Sancutary of La Mair de Diu de Montgarri

הכנסיה של הכפר שהוקה בשנת 1117 עומד על תלו במצב טוב.  גורמים פרטיים וממשלתיים מעודדים עליה לרגל שנתית לכנסיה לתפילה וחגיגה, טיולים ממרכז הסקי השכן Baqueira-Beret, ורכיבת סוסים, מזחלות כלבים בחורף.

Montgarri Refuge

חלק ממתחם הכנסייה שופץ ומשמש כאכסניה למטיילים. זה כמובן חמישה כוכבים לעומת בקתות הרועים והמבריחים בהרים.

המפגש הדרמטי במונטגארי

עקב הגשמים העזים שירדו כמה ימים לפני כן השביל בו התכוונתי לנסוע הפך לנהר.

פתאום – נס! הגיעה אלינו שיירה של ג'יפים עם מטיילים ישראלים של חברת מד-רפט בהדרכת צחי גלובין. המדריך השני, אמיר פתר, בג'יפ הראשון היה לא אחר מנינו של יופ! לאחר מפגש מרגש והרבה חיבוקים ונשיקות צחי נתן הוראה לצרף אותנו לג'יפים ולהתקדם לעבר מונטגארי. שם ערכנו טקס בו אמיר סיפר את סיפורו של הסבא-רבא שלו ואנו סיפרנו את הסיפור כיצד הסבא-רבא שלו הציל את בני משפחתנו. מטיילי מד-רפט עוד לא ראו דבר כזה. המפגש היה כל כך מקרי – אבל אנו יודעים שאין מקרים בעולם. לא יכולתי לתכנן מפגש יותר יפה מזה. זה היה שיא מושלם למסע השורשים שלנו.

שם השוואה לצילומים שלי אני מביא צילומים של מונטגארי בחורף כפי שנראו כשבני המשפחה שלנו ברחו מן הכיבוש הנאצי. תודה לחברת Montgarri Outdoors .

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן