מוזיאון סאסא לארכיאולוגיה *

מוזיאון הארכיאולוגי בסאסא – קיבוץ סאסא (אחד המוזיאונים הקטנים בישראל) נוסד בשנת 1970 לזכרו של אברהם (אברמיק) רשקס, שנהרג בקרבות לשחרור רמת הגולן במחלחמת ששת הימים.

סיור במוזיאון הכולל: הדרכה, סיור בעתיקות תל סאסא, סרטון על ארכיאולוגיה באזור עם תצפית לגבול לבנון וסיפורו של קיבוץ סאסא. המוזיאון שוכן בבית אבן ישן בעל חצר פנימית מוצלת ונעימה – שהיה כנראה בית המוכתר.

שרידיו של היישוב היהודי התלמודי סאסא, שעל חורבותיו נבנה לימים הכפר הערבי סעסע, ולבסוף עם קום המדינה תקע בו יתד גרעין ציוני של בני השומר הצעיר, שהקים את קיבוץ סאסא. תושבי הקיבוץ התעקשו לבנות את בתיהם מאבן, כדי לשמר את אופיו הגלילי של המקום כפי שהיה טרם הגעתם. הקיבוץ שוכן בהרי מרום הגליל, על תל בגובה 856 מטרים מעל פני הים. בתל נחספו 12 שכבות אוכלוסיה.

המוצגים והממצאים במוזיאון מתארים את ההתיישבות בתל סאסא מתקופת האבן ועד ימינו. החפירות בתל חשפו התיישבות רציפה בתל של תרבויות שונות שהחליפו זו את זו במשך ארבעת אלפים שנה (עד ימינו).

ברחבי הקיבוץ שרידי בית הכנסת העתיק של הכפר היהודי סאסא, אחוזת קברם של התנאים לוי בר סיסי ויוסי בר סיסי וכן בית קברות יהודי עתיק, מקווה וגת לייצור יין. בסמוך לקברים הנ״ל, במאה ה-19 איתרו החוקר הצרפתי ויקטור גרן וחוקרי הקרן הבריטית לחקר ארץ ישראל שרידי בית כנסת עתיק.

כתובת:קיבוץ סאסא, ד. נ. הגליל 1387
טלפון:04-6988536
 050-551-1868
דוא"ל:ruthylr@walla.co.il
פייסבוק
שעות פתיחה:א-ה10:30יש לתאם ביקורים בטלפון או באמצעות דוא"ל

ביבליוגרפיה

סאסא – דני שיאון ויוסף נגר – 08/09/2014

סאסא – אורי ברגר ומיכאל פלג – 15/04/2019 – דוח סופי

רב"ט אברהם (אברמיק) רשקס ז"ל

השאר תגובה

דילוג לתוכן