מגילות ים המלח – מוזיאון רוקפלר

המגילות הגנוזות

מגילות ים המלח, המכונות גם מגילות קומראן, מגילות מדבר יהודה והמגילות הגנוזות, הן המגילות שהתגלו במערות קומראן שבמדבר יהודה, וכן באתרים נוספים באזור, בחפירות שנערכו במקום בין השנים 1947-1956. המגילות העבריות הקדומות, שנתגלו באקראי בשוליו של מדבר יהודה בשנת 1947 על-ידי נער בדווי, עוררו התלהבות ציבורית נרחבת וגם עיסוק מחקרי רציני לאורכה של כמחצית המאה שחלפה מאז הגילוי הראשון. לפי סברה של החוקרים האמריקנים מייקל באיג'נט וריצ'רד לי, מדובר במגילות שנכתבו בידי הנוצרים הראשונים.

מגילות ים המלח
מגילות ים המלח

בקרב החוגים המשכילים עדיין לא פג רושמה הקשה של השערוריה משנת 1883, אשר נודעה כ'פרשת שפירא'. מ' שפירא, סוחר עתיקות ירושלמי, הודיע ברבים על דבר גילוי נוסח קדום של ספר דברים. הכתבים שהיו ברשותו של שפירא, שנטען שנכתבו על חמש-עשרה יריעות עור, עוררו עניין רב באירופה ואפילו הוצגו במוזיאון הבריטי. זמן קצר אחר-כך הוקיעו חשובי החוקרים באירופה דאז את הכתבים הללו כזיופים ותו לא.

מגילות אחדות נכתבו והועתקו במאה הג' לפסה"נ, אך רובן המכריע, ובפרט הללו המשקפות אמונות ואורחות-חיים של כת מתבודדים, הוא כתבי-יד מקוריים או העתקות מן המאה הא' לפסה"נ; כתבים אחדים זמנם מאוחר, מן השנים שקדמו לחורבנו של היישוב בחורבת קומרן בשנת 68 לסה"נ בידי הלגיונות הרומיים.

 

 

 

עורך המצגות: http://www.clarita-efraim.com

הספרייה המקוונת של מגילות מדבר יהודה

השאר תגובה

דילוג לתוכן