מגדל גלאטה – Galata Kulesi – Galata Tower

 

מגדל גלאטה – Galata Kulesi  הוא מגדל אבן שנבנה בשנת 528 בתקופת שלטונו של הקיסר הביזנטי יוסטינינוס ברובע גלאטה / קראקוי (Karaköy) של איסטנבול שבטורקיה, צפונית לקרן הזהב.

גם היום המגדל הינו אחד המבנים הבולטים בקו הרקיע של איסטנבול. תפקידו של המגדל המקורי היה לפתוח ולסגור שרשרת שחסמה את תנועת האניות לנמלי קרן הזהב. המגדל זה נהרס במהלך מסע הצלב הרביעי.

מגדל גלאטה
מגדל גלאטה

המגדל חדש הוקם צפונה יותר (רחוק מחוף קרן הזהב) בשנת 1348 ונקרא Christea Turris – Tower of Christ. בעת שיקומה של העיר על ידי הגנואזים בחלק זה של קונסטנטינופול המגדל השתלב בביצורי האזור. בתקופת העות׳ומאנים שימש המגדל ככלא, בית מלאכה, מגדלור ומבנה לפיקוח אש.  בשנת 1990 המגדל נפתח לציבור כמגדל תצפית, ומסעדה ובית קפה.

זהו אחד מהאתרים המרשימים ביותר בעיר; מבנה גבוה בצורת גליל, אחד מהבולטים בקו הרקיע של איסטנבול, המציע נוף יפהפה של העיר העתיקה וסביבותיה.

לעוף מן המגדל

הפולקלור של מורי דרך מספר על הזארפן אהמט צ'לבי שבמאה ה-17 עף ממגדל גלאטה אל צידו השני של הבוספורוס לאזור אוסקודר תוך שימוש בכנפיים מלאכותיות.

אסירים שנכלאו במגדל גלאטה בתקופה העות'מאנית היו מדמיינים כיצד הם חוצים את הבוספורוס ובורחים אל החופש. כיום, הנופים הפנורמיים המפורסמים (נקודת תצפית פנורמית של 360 ממש) של מגדל גלאטה והמסעדה הפופולרית מציעים שפע של הנאה לכל המבקרים במקום.

הביקור שלי במגדל

כשעליתי במגדל גלאטה ציפתי לגרם מדרגות לוליאני אין סופי. בדחילו ורחימו נכנסתי למגדל ולהפתעתי מצאתי מעלית מודרנית עד קומת המסעדה ורק עליה קצרה לקומת התצפית. כשחזרתי לקבוצה עשיתי את עצמי כאילו התאמצתי לטפס למעלה. איזה צחוק!

גובהו של המגדל בן תשע הקומות הוא 66.90 מטרים. במגדל 143 מדרגות וב״ה גם מעלית.

שעות פעילות: התצפית פתוחה מידי יום בין השעות 09:00-19:00; המסעדה והמועדון פתוחים מידי יום (מלבד ימי ראשון) בין השעות 20:00-24:00

תתכוננו לתור ארוך מאד ודמי כניסה.

סביבת מגדל גלאטה

ברובע גלאטה תמצאו מגוון בוטיקים מיוחדים כגון כלי נגינה, בולאות, אספנות מבטעות ושטרות. מבנים רבים מקושטים בגרפיטי אמנותי. רובע גלטה היה אחד משכונות היהודים מהמאה ה-16 (גירוש יהודי ספרד). עד מחצית המאה הקודמת התגוררו בו רוב יהודי איסטנבול והוקמו בו מספר בתי כנסת. החשוב והפעיל ביותר באיסטנבול עד היום הוא בית הכנסת "נווה שלום", שפיגוע רצחני אירע בו בשישה בספטמבר 1986.

תצפית ממגדל גלאטה

התנועה סביב המגדל הוא רק לכיוון ימין. חבלשלא כל המבקרים שומרים על הכלל הזה. הנוף הוא לא מהעולם הזה: מם, שכונות, אניות – מה לא!

Sema Ceremony – Whirling Dervishes

לא רחוק מן המגדל תוכל לצפות באחד הטקסים של האסלאם הסופי :הריקוד המסתובב של המסדר המוולוי ("הדרווישים המסתובבים"). תבדקו מתי באיזה יום הם מקיימים את הטקס כי יש שינויים מעונה לעונה. תקנו כרטיסים מראש כי הכניסה מוגבלת.

השאר תגובה

דילוג לתוכן