לב השומרון

תל שכם העתיקה, צילום ממצפה יוסף. במרכז - "מצבת יהושע" צילום:Avi1111 Dr. Avishai Teicher

לב שומרון

במסגרת ימי עיון בתנ"ך (לזכר חנן פורת ז"ל) בקיץ תשע"ב בחרתי להשתתף בסיור של זאב (ז'אבו) ארליך ב-לב שומרון במסלול הר כביר, רכס איתמר, והר גריזים. מסיבות שונות לא יצא לי לטייל עם ז'אבו למרות ששמו הולך לפניו ועל כן החלטתי הפעם להפסיד את ההזדמנות. זה לא דבר פשוט כי חייבים להירשם בצורה מקוונת (יעני- online) ו להיכלל בין 45 הראשונים. כל הקודם זוכה. לדאבוני האתר במקוון נפל כבר ביום הראשון להרשמה וניסיתי את מזלי בדואר רגיל (snail mail ) ולהפתעתי – זכיתי. זכיתי זה לא מילה כי נהניתי מכל רגע משפע הידועות של ז'אבו בהסטוריה, קצת פוליטיקה, גיאוגרפיה, תנ"ך, מדרש  וכמובן כל מה שקשור לשומרונים.  אני ממליץ בחום לכל אחד להשתתף במסגרת איכותית ויחודית זו. רק תדעו לכם כי זה טיול ל"מיטיבי לסת" ללא מאמץ פיזי בכלל.

לקראת השנה הבאה יש להירשם:

ממכללת הרצוג – גוש עציון

טל: 029937313

פקס': 0774448964

tanach@herzog.ac.il

www.herzog.ac.il

בדרך למסלול: ז'אבו ניצל כל רגע להסביר מה רואים מחלונות האוטובוס מימין ומשמאל. בין היתר הסביר לנו על ח'ירבת ביטין (בית אל).

ח'ירבת ביטין
ח'ירבת ביטין
שייח' בילאל על הר כביר
הר עיבל: המזבח של אדם זר-טל בצד ימין (צפון)

היעד הראשון המסלול היה הר כביר. האוטובוס עלה בקושי לגובה 765 לשייח' בילאל מעל לישוב אלון מורה. בדרך אפשר לבקר בניקבה, בור מים, בריכה ובמערת נטיפים. הניקבה זורמת מתחת לכביש ויוצרת בריכה שאנשי שמאל דואגים להרוס מדי פעם. הר כביר מתיצב מול הר עיבל עליו נמצא המזבח שגילה אדם זר-טל.  ויש טוענים שהר כביר הוא למעשה הר גריזים. ז'אבו מתנגד בתוקף לתיאוריה זו. לפי דעתו הר גריזים הוא הר גריזים.  במצפה לונץ השמור היטב על ידי חיילי צה"ל, רואים בצד מערב את שכם המזרחית, הר עיבל והר גריזים.  בצפון צופים על שמורת הר כביר, נחל בידן ונחל תרצה. כדאי לקרוא בענין זה את מאמרו של ז'אבו ב"מקור ראשון" 14.07.2006 "מועצה אזורית בנות צלפחד".

קבר גדעון על רכס איתמר

היעד השני היה קבר גדעון ברכס איתמר (בערבית ג'בל ג'דוע)  בגובה 851. במפות 50,000 הקבר מכונה קבר שיח' מוחמד ובכל מקרה לפי ז'אבו הזיהוי לגדעון הוא שגוי למרות השילוט הבולט "שופט גדעון". מצפון מתחת לתצפית רואים את בית פוריק (למדתם על אגוזי פרך?) ובית דג'ן. בהמשך הרכס רואים בגובה 866 את מצפה שלושת הימים בו ניתן לראות את הכנרת, ים המלח והים האחורי (הים התיכון). יש אומרים שזה נקרא כך כי רואים משם רק שלשה ימים בשנה.

מנוחה במסעדת "אח שלי גיבור"

הפסקת צהריים ערכנו המסעדת "לאח שלי גיבור"  (02-9401112 ) שמשרתת בעיקר את החיילי המוצבים בסביבה. כדאי לכם להיכנס ולהכיר את בעל המסעדה ולראות את אוסף התגיות, כובעי מצחיה, דגלי יחידה וסמלי יחידה שלו. המסעדה (כשרה) נמצאת במסוף תחבורה ציבורית בגב ההר.

"אחותי" בחטמ"ר שומרון

ליד אח שלי גיבור ממוקם סניף של "אחותי" מרכז למחזור לבוש מבעלות קודמת. "אחותי" חטמ"ר שומרון היא שיתוף פעולה עם "אחותי" הושעיה ומשרת את אוכלוסית ההתנחלויות בשומרון. ישר כח!

אמפי-תיאטרון טבעי בין הר גריזים והר עיבל

היעד השלישי היה הר גריזים. עלינו בכביש ליד הישוב ברכה והגענו למצפה קצת נמוך משכונת השומרונים על הר גריזים. ממש עמדנו מעל לאמפיתיאטרון הברכה והקללה על הר עיבל והר גריזים. [כן – תיאטרון זה חצי מעגל, ואמפי תיאטרון זה מעגל שלם.]

בית מוניר אל מצרי על הר גריזים

מיד משך את תשומת לבנו הארמונו של מוניב אל-מצרי הענק על גב ההר.

תל שכם עם מצבת אבני בני ישראל

מתצפית זו זיהינו את תל שכם: טרם נמצאו מקורות המים של העיר העתיקה הזו. קיימות שכבות עתיקות מתחת לפני העיר הנוכחי שטרם נחפרו. מימין לתל הוצב עמוד לבן לזכר מצבת אבני בני ישראל.

קבר יוסף בשכם

קבר יוסף הצדיק  בשכם (כיפה לבנה) שופצה בשיתוף פעולה ישראלי-פלסטיני. אין בעיה להגיע לשם. הבעיה היא איך לחזור.

ובאר יעקב (מתחת לגג האדום).  התצפית מאובטחת על ידי צה"ל. אוי כמעט שכחתי: הקניון של שכם! (הבנין הגדוך עם כיפה לבנה גדולה מאד) מתי נוכל לקנות שם?

הקניון של שכם

ארבעה נחלים מובילים לשכם:

 • סהל מח'נה: העמק היחיד בארץ שהולך דרום-צפון. אנו הגענו מירושלים דרך נחל זה. אנו הגענו בכביש 60 דרך נחל זה.
 • סהל עסכר (משם שמו של מחנה הפליטים) בצפון
 • סהל בית דג'ן במזרח – שם טיילתי עם קבוצת בוגרי שביל ישראל.
 • נחל שכם במערב. שם בעזרת ה' אנו עוד נזכה לטייל.

שיא המסלול היה הסיור באתר הר גריזים של רשות הטבע והגנים בשיתוף עם המינהל האזרחי ליהודה ושומרון. האתר שייפתח בסוף יולי 2012 מכונה רק "הר גריזים" ואינו גן לאומי, פארק לאומי או שמורת טבע. האתר ממוקם בפיסגת הר גריזים לא רחוק משכונת השומרונים ומשמש לשומרונים אתר עליה לרגל. לעומת זאת הקרבת קרבן הפסח נערך במתחם בתוך השכונה השומרונית. כל האביזרים והשלטים מוכנים. מגדל אחד משופץ כמו שהיה בתקופה הביזנטית. על יסודות מגדל אחר הקימו שטח מוצל להסברים לתיירים. כבר עכשיו פגשנו מטיילים שומרונים מחולון. הגישה לאתר מכביש 60 בצומת ברכה. עוברים את ברכה וחוצים את שכונת השומרונים. גם בנסיעה בשכונה ניתן לחוש במסורת השומרונית, כגון לוחות משקוף (בדומה למוסלמים) עליהם פסוקים מן התורה בכתב השומרוני (דומה לכתב העברי העתיק).  לפי ההלכה השומרונית הלוחות הללו הם מזוזות.

מזוזה שומרונית

בין הנקודות החשובות לאורך מסלול הסיור בהר גריזים תמצאו:

גבעת עולם: התחליף השומרוני לאבן השתיה כאשר הר גריזים מחליף את הר המוריה.

גבעת עולם – מקום קדוש לשומרונים
 • המתחם ההלניסטי ובית המידות ההלניסטי
 • גרם המדרגות המזרחי ההלניסטי המונומנטלי המוביל לשער המזרחי של המתחם הקדוש
 • גרם המדרגות המזרחי
 • 12 האבנים: לפי המסורת השומרונית זהו המזבח שנצטוו בני ישראל לבנות בעוברם את נהר הירדן (דברים כ"ז, ד')
 • 12 האבנים (מקום קדוש לשומרונים)
המגדל הצפון-מזרחי וקטע מהכניסיה המתומנת על שם מאריה

כניסית מריה ליאוטוקוס (יולדת האל) והמתחם בביזנטיני: הנוצרים הקימו לפי ז'אבו את הכניסיה על "גבעת עולם" המקורי של השומרונים ולכן השומרונים נאלצו להעבירה כמה מטרים מערבה.

המצודה ההלניסטית המשוחזרת
 • מזבח יצחק (וכן מזבח יצחק ומזבח נח)
מזבח יצחק (לפי מסורת השומרונים) בהר גריזים
מזבח יצחק (לפי מסורת השומרונים) בהר גריזים

Scan_Pic0429

חבל רק שלא היה זמן להיכנס למוזיאון השומרונים בשכונת השומרונים על הר גריזים.  זה יישאר לפעם הבאה. בינתיים אפשר לצפות בסרטון הסברה של השומרונים.

One comment

 1. אהבתי.מוגש כלכך ברור ועושה חשק

השאר תגובה

דילוג לתוכן