כנסיית הזיכרון על שם הקייזר וילהלם *

כנסיית הזיכרון על שם הקייזר וילהלם

כנסיית הזיכרון על שם הקייזר וילהלם (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche) היא כנסייה פרוטסטנטית הנמצאת בכיכר ברייטשייד ברובע שרלוטנבורג – Charlottenburg בברלין.

כנסיית הזיכרון על שם הקייזר וילהלם הישנה

הכנסייה המקורית נבנתה בשנות ה-90 של המאה ה-19. תוכנית הכנסיה הישנה כללה מבנה בסגנון נאו רומנסקי, בו בין היתר פסיפס קיר בשטח של 2,740 מטר רבוע. הכנסייה עודדה תחייה של הסגנון הנאו-רומנסקי ובניינים רבים בסביבתה נבנו בסגנון דומה, והעניקו לאזור את הכינוי "הפורום הרומאי".

800px-Emperor_Wilhelm's_Memorial_Church_(Berlin,_Germany)

The old church around 1900

חמשת הפעמונים בכנסייה הם היו שניים בגודלם ובמשקלם רק לפעמונים של קתדרלת קלן. נאמר שהם היו מצלצלים בעוצמה כזו עד שהזאבים בגן החיות של ברלין היו מתחילים ליילל באימה. הפעמונים נוצקו מתותחים צרפתיים שנלקחו שלל במלחמת צרפת פרוסיה ב-1871.

מראה הכנסייה ההרוסה בינואר 1954 Stadtaufnahmen Berlin. Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche
מראה הכנסייה ההרוסה בינואר 1954
Stadtaufnahmen Berlin. Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche

הכנסיה ניזוקה קשות בהפצצות מהאוויר בשנת 1943. רק חלק ממגדל הפעמון (שגובהו 68 מטרים) נותר עומד.

כנסיית הזיכרון על שם הקייזר וילהלם החדשה

המבנה הנוכחי נבנה בין השנים 1959-‏1963. נשאר המגדל הישן כאנדרטה למלחמה, והמבנים החדשים ניבנו סביבו. קירות הכנסייה הם כוורת עשויה בטון המורכבת מ-21,292 לבני זכוכית קטנות, כגרסה מודרנית של הוויטראז'ים המסורתיים.

פסל ישו בכנסיית הזיכרון החדשה צילום:Avi1111 dr. avishai teicher
פסל ישו בכנסיית הזיכרון החדשה
צילום:Avi1111 dr. avishai teicher

תוך משחק מילים עם שם האדריכל ("איירמן" – "איש הביצים") מכונה הכנסייה על ידי תושבי ברלין בכינוי "קרטון הביצים" או "קופסת הפודרה" (Puderdose).

21,292 לבני זכוכית קטנות
21,292 לבני זכוכית קטנות

בחלק הדרומי נמצאים שלושה מוצגים המסמלים את ההיסטוריה של הכנסייה – מימין צלב עשוי מסמרים מקורות הגג של קתדרלת קובנטרי שנהרסה במהלך הבליץ על קובנטרי על ידי הפצצות הלופטוופה, באמצע פסלו של ישו, ומשמאל צלב שהעניקה הכנסייה הרוסית הפרבוסלבית ב-1988.

כנסיית הזיכרון על שם הקייזר וילהלם
כנסיית הזיכרון על שם הקייזר וילהלם

כיכר ברייטשייד – Breitscheidplatz

הכיכר הוקמה בשנת 1889 נקראה הכיכר "כיכר גוטנברג" על שם יוהאן גוטנברג ממציא הדפוס. בשנת 1892 שונה שמה של הכיכר ל"כיכר אוגוסטה ויקטוריה". ב-1947, שונה שם ל-רודולף ברייטשייד, חבר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית אשר מת במחנה ריכוז נאצי בשנת 1944.

רובע שרלוטנבורג – Charlottenburg

בתקופת רפובליקת ויימאר הייתה שרלוטנבורג למרכז חיי הלילה הסוערים של העיר הסוערת ביותר בעולם בעשרות בתי הקפה והקברטים. אחד מסמלי החורבן ההפגזות של מלחמת העולם השניה האיקוניים של העיר, שריד המגדל הבודד של כנסיית הזיכרון על שם הקייזר וילהלם. לאחר המלחמה, הייתה שרלוטנבורג למרכז המסחרי והתרבותי של ברלין המערבית.

השאר תגובה

דילוג לתוכן