כנסיות אבו-גוש

מסלול מומלץ: כנסיות אבו-גוש

מנזרי בית ג'מאל, כנסיות עין כרם, מנזר השתקנים, הכנסיות באבו גוש, חלונות שאגאל בבית החולים הדסה

בפוסט הזה נתמקד בכנסיות אבו-גוש הראויה לסיור מיוחד בעצמה. הרחבות על יתר האתרים במסלול רשומים בתחתית הפוסט.

כנסיית התחייה הצלבנית באבו ע'וש – המנזר הבנדיקטיני באבו גוש

המנזר הבנדיקטיני באבו גוש - כנסיות אבו-גוש
המנזר הבנדיקטיני באבו גוש

 

זוהי כנסייה צלבנית מושלמת שנבנתה על ידי ההוספיטלרים בסוף המאה ה-12-תחילת המאה ה-13 על שרידים ביזנטיים. חלק מהקירות היו מצוירים, כאשר שרידים מעטים של עיטורי הפרסקאות המקוריים שרדו, בעיקר בחלק המזרחי של הכנסייה.

בשנים האחרונות משחזרים את הפרסקאות שעל הקירות, שמתוארכים לתקופה הצלבנית (השנים 1170-1180 לערך).

מסדר סן ז'וזף של ההתגלות (או ההופעה ) זהו מסדר הנשים הראשון שהגיע לארץ מהמערב בעת החדשה, לאחר שהוזמנו לארץ על ידי הפטריארך הלטיני ב-1847. הייעוד של המסדר הוא לעסוק בשירותי בריאות וסיעוד. במתחם של המנזר היה בית חולים קטן שיכול היה לספק שירותים ברמה מאד מתקדמת במחצית הראשונה של המאה ה-20. במבצע נחשון הנזירות סיפקו שירותי בריאות גם לכוחות הפלמ"ח.

הנזירים שבמנזר הם נזירים קתולים נזירים בנדיקטינים. כיום חיים במנזר כאן 8 נזירים. במנזר נפרד של הבנדיקטינים שבאבו ע'וש חיות כיום 13 נזירות.

המנזר הבנדיקטיני באבו גוש

האח אוליביה נמצא במקום מזה כ-38 שנים, לאחר ששהה במשך חמש שנים במנזר בנורמנדי שבצרפת. כל נזיר בסוף המסלול שלו צריך לנדור נדר של קביעות במנזר מסוים, והאח אוליביה נדר להישאר כאן עד סוף ימיו. מספר הטלפון של האח אוליביה הוא 0526-342423.

כנסיית גבירתנו של ארון הברית – Notre-Dame de l'Arche d'Alliance

לאחר שהפלשתים השיבו את ארון הברית בחזרה לבני ישראל, הוא הועבר מבית שמש לקריית יערים.  בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו בגבעת אל אזהר הסמוכה לאבו ע'וש, המזוהה בקרב רוב החוקרים עם קריית יערים המקראית התגלו ממצאים מתקופת בית ראשון שמחזקים את זיהוי המקום.

כנסיית גבירתנו של ארון הברית
כנסיית גבירתנו של ארון הברית

מכאן דוד העלה את ארון הברית לירושלים:

"וַיֹּסֶף עוֹד דָּוִד אֶת כָּל בָּחוּר בְּיִשְׂרָאֵל שְׁלֹשִׁים אָלֶף. וַיָּקָם וַיֵּלֶךְ דָּוִד וְכָל הָעָם אֲשֶׁר אִתּוֹ מִבַּעֲלֵי יְהוּדָה לְהַעֲלוֹת מִשָּׁם אֵת אֲרוֹן הָאֱלֹהִים אֲשֶׁר נִקְרָא שֵׁם שֵׁם יְהוָה צְבָאוֹת יֹשֵׁב הַכְּרֻבִים עָלָיו. וַיַּרְכִּבוּ אֶת אֲרוֹן הָאֱלֹהִים אֶל עֲגָלָה חֲדָשָׁה וַיִּשָּׂאֻהוּ מִבֵּית אֲבִינָדָב אֲשֶׁר בַּגִּבְעָה וְעֻזָּא וְאַחְיוֹ בְּנֵי אֲבִינָדָב נֹהֲגִים אֶת הָעֲגָלָה חֲדָשָׁה. וַיִּשָּׂאֻהוּ מִבֵּית אֲבִינָדָב אֲשֶׁר בַּגִּבְעָה עִם אֲרוֹן הָאֱלֹהִים וְאַחְיוֹ הֹלֵךְ לִפְנֵי הָאָרוֹן. וְדָוִד וְכָל בֵּית יִשְׂרָאֵל מְשַׂחֲקִים לִפְנֵי יְהוָה בְּכֹל עֲצֵי בְרוֹשִׁים וּבְכִנֹּרוֹת וּבִנְבָלִים וּבְתֻפִּים וּבִמְנַעַנְעִים וּבְצֶלְצֱלִים. וַיָּבֹאוּ עַד גֹּרֶן נָכוֹן וַיִּשְׁלַח עֻזָּה אֶל אֲרוֹן הָאֱלֹהִים וַיֹּאחֶז בּוֹ כִּי שָׁמְטוּ הַבָּקָר. וַיִּחַר אַף יְהוָה בְּעֻזָּה וַיַּכֵּהוּ שָׁם הָאֱלֹהִים עַל הַשַּׁל וַיָּמָת שָׁם עִם אֲרוֹן הָאֱלֹהִים. וַיִּחַר לְדָוִד עַל אֲשֶׁר פָּרַץ יְהוָה פֶּרֶץ בְּעֻזָּה וַיִּקְרָא לַמָּקוֹם הַהוּא פֶּרֶץ עֻזָּה עַד הַיּוֹם הַזֶּה. וַיִּרָא דָוִד אֶת יְהוָה בַּיּוֹם הַהוּא וַיֹּאמֶר אֵיךְ יָבוֹא אֵלַי אֲרוֹן יְהוָה. וְלֹא אָבָה דָוִד לְהָסִיר אֵלָיו אֶת אֲרוֹן יְהוָה עַל עִיר דָּוִד וַיַּטֵּהוּ דָוִד בֵּית עֹבֵד אֱדֹם הַגִּתִּי. וַיֵּשֶׁב אֲרוֹן יְהוָה בֵּית עֹבֵד אֱדֹם הַגִּתִּי שְׁלֹשָׁה חֳדָשִׁים וַיְבָרֶךְ יְהוָה אֶת עֹבֵד אֱדֹם וְאֶת כָּל בֵּיתוֹ. וַיֻּגַּד לַמֶּלֶךְ דָּוִד לֵאמֹר בֵּרַךְ יְהוָה אֶת בֵּית עֹבֵד אֱדֹם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר לוֹ בַּעֲבוּר אֲרוֹן הָאֱלֹהִים וַיֵּלֶךְ דָּוִד וַיַּעַל אֶת אֲרוֹן הָאֱלֹהִים מִבֵּית עֹבֵד אֱדֹם עִיר דָּוִד בְּשִׂמְחָה. וַיְהִי כִּי צָעֲדוּ נֹשְׂאֵי אֲרוֹן יְהוָה שִׁשָּׁה צְעָדִים וַיִּזְבַּח שׁוֹר וּמְרִיא. וְדָוִד מְכַרְכֵּר בְּכָל עֹז לִפְנֵי יְהוָה וְדָוִד חָגוּר אֵפוֹד בָּד. וְדָוִד וְכָל בֵּית יִשְׂרָאֵל מַעֲלִים אֶת אֲרוֹן יְהוָה בִּתְרוּעָה וּבְקוֹל שׁוֹפָר. וְהָיָה אֲרוֹן יְהוָה בָּא עִיר דָּוִד וּמִיכַל בַּת שָׁאוּל נִשְׁקְפָה בְּעַד הַחַלּוֹן וַתֵּרֶא אֶת הַמֶּלֶךְ דָּוִד מְפַזֵּז וּמְכַרְכֵּר לִפְנֵי יְהוָה וַתִּבֶז לוֹ בְּלִבָּהּ. וַיָּבִאוּ אֶת אֲרוֹן יְהוָה וַיַּצִּגוּ אֹתוֹ בִּמְקוֹמוֹ בְּתוֹךְ הָאֹהֶל אֲשֶׁר נָטָה לוֹ דָּוִד וַיַּעַל דָּוִד עֹלוֹת לִפְנֵי יְהוָה וּשְׁלָמִים. וַיְכַל דָּוִד מֵהַעֲלוֹת הָעוֹלָה וְהַשְּׁלָמִים וַיְבָרֶךְ אֶת הָעָם בְּשֵׁם יְהוָה צְבָאוֹת" (שמואל ב, ו, א-יח).

השם "גבירתנו של ארון הברית" לא מעיד על קשר ישיר בין מרים ובין ארון הברית, אלא הרעיון הוא שמרים עצמה היא ארון הברית, שהכילה את דבר האלוהים ברחמה.

כנסיית גבירתנו של ארון הברית
כנסיית גבירתנו של ארון הברית

במבט מלמטה על פסלה של מרים שמתנוסס מעל הכנסייה, אפשר לשים לב לכך שיש דבר משונה בארון הברית שבפסל: על ארון הברית היו כרובים (מלאכים), שפנו זה אל זה. אולם בפסל שכאן הכרובים פונים החוצה, וזאת כדי להעביר מסר תיאולוגי: הברית שכרת הקב"ה עם עם ישראל נשברה. גבירתנו של ארון הברית מציעה ברית חדשה בין הקב"ה ובין האנושות, דרך ישוע.

כנסיות עין כרם

מנזרי בית ג'מאל

מנזר השתקנים

חלונות שאגאל בבית החולים הדסה

ציוד:

נעלי הליכה, ביגוד מתאים, אוכל ושתייה לכל היום.

ביבליוגרפיה:

  1. מדריך לאתרים נוצרים בא"י/אריאל.
  2. ירושלים לאחר תקופת בית שני ועד לתקופה העותמאנית / אריאל.
  3. אטלס כרטא לתולדות ירושלים / דן בהט.
  4. אטלס כרטא לתולדות ירושלים / מ. בן דב.
  5. ירושלים וכל נתיבותיה / יד בן צבי.

השאר תגובה

דילוג לתוכן