כלא שאטה

מה לי ולבית סוהר? תתפלאו אבל זה היה אחד הסיורים המדהימים בהם השתתפתי השנה. למדתי להכיר את המסירות ואת המקצועיות של הצוות העמל בתנאים קשים ביותר – נפשיים ופיזיים. כלא שיטה נקרא על שמו של הישוב הערבי "שאטה" (יעני – פלפל חריף) שקדם לקיבוץ בית השיטה היום. הכלא נפתח ב- 1952.

הוא מתקן כליאה לכ-700 אסירים משלשה סוגים: פליליים ברמה חמורה (שפוטים לשבע שנות מאסר ולמעלה עד מאסר עולם), אסירים ביטחוניים ברמת סיווג ביטחונית גבוהה ואסירים עד גמר ההליכים. כל סוג דורש התיחסות שונה. חיים לא פשוטים לסוהרים.

הכניסה לבית סוהר שאטה
הכניסה לבית סוהר שאטה

באתר בית הסוהר פעלה במחצית הראשונה של המאה ה-20 תחנת רכבת בקו רכבת העמק שנקראה "תחנת שאטה" של קו חיפה דמשק שנחנך בשנת 1905.

תחנת רכבת העמק שאטה
תחנת רכבת העמק שאטה

בית הסוהר ממוקם בעמק חרוד, סמוך לקבוץ בית השיטה, במבנה מצודת טגארט ששימש במקור את הכוחות הבריטים בתקופת המנדט הבריטי. המצודה עצמה בנויה על גבי מבנה חאן עות'מאני. כמה שכבות היסטוריות יש כאן! עות׳מאנית, מנדטורית וישראלית.

 

מצודת טגארט
מצודת טגארט

 

שיחה עם מ׳ מפקד כלא שיטה

מפקד הכלא מ׳ הסכים לפגוש את חברי הסיור ולהסביר כיצד הכלא מתנהל. מ׳ הדגים את מגוון האסטרטגיות של ניהול בתיסוהר בעולם. יש ארצות שממעטות בכליאה (ראשונה) ומסייעים לאסיר המשתחרר בדיור ובעבודה. אם חלילה האסיר יחזור לחיי פלילים ענשו יהיה ביותר. לעומת זאת בארצות אחרות נוהגים להעניש את העבירה בעונש חמור. בשאטה מנסים להעניק לאסיר הדרכה מקצועית והשכלה. השעורים והשתתפות באחד מבתי המלאכה של הכלא הם רשות – אך ההשתתפות מקנה הטבות משמעותיות. תמורת העבודה האסירים מקבלים משכורת. יש אסירים ששולחים כסף הביתה למשפחה. כל אסיר מקבל סכום מסוים לשימוש בקנטינה של הכלא. אם הוא מעשן הרבה הוא יכול לשרוף את כל התקציב שלו.

מ׳ אומר שכ-70% מן המשתחררים מסתבך שוב עם החוק. אבל מ׳ עובד כדי להציל את ה- 30% שיכולים לחיות בחוץ. מ׳ סיפר כיצד שמח לפגוש ״בוגר״ שעבד במסעדה כשהוא נכנס לאכול.

לא פשוט להפריד בין חיי המשפחה והחברה של הסוהר בחוץ ובין המשמעת של הכלא. צריך לעשות switch – כפי שהסביר לנו מ׳.

 

הדרכה מקצועית

בתוך חומות הכלא פועלים בתי מלאכה. חלקם פועלים ממש כקבלני משנה בשוק האמיתי. לדוגמה מדי האסירים נתפרים כאן בשאטה. לחק מן האסירים זו ההזדמנות הראשונה שלהם בחיים ללמוד מקצוע חוקי שנדרש בשוק.

תעסוקה
תעסוקה

 

 השכלה

אסירים רשאים להשתתף בשעורים להשלמת בגרות וכן לימודים תורניים. אסירים שואפים להיות עוזרי הוראה ולעבוד בשיעורי עזר לחבריהם. אסירים בטחוניים כבר אינם רשאים ללמוד באוניברסיטה הפתוחה מאז עסקת גלעד שליט. למטה צילום של חצר הכיתות. זכינו לצפות במשחק כדור בו אסירים פליליים סייעו ועודדו אסירים פליליים אחרים שסובלים ממוגבלות גופנית ונפשית. מדהים – ללמוד להיות בן אדם!

השכלה
השכלה

מרד האסירים

בשנת 1958 התרחש "מרד שאטה" בו השתלטו אסירים ביטחוניים על סוהרים. במהלך המרד נהרגו שני סוהרים: אלכסנדר יגר ויוסף שבח, זכרם לברכה. ‏

מדי אסירים

מדי האסירים הצבעוניים הם תוצרת מפעל במתפרה של הכלא.

אסירים בטחוניים
אסירים בטחוניים
אסירים פליליים
אסירים פליליים

תיאום ביקור בבית סוהר שיטה

תיאום סיור

זיהוי בית סוהר עם ישוב אזרחי

בפי העם שמות רבים לכלא זה: בית סוהר שיטה, לשעבר בית הסוהר שאטה (כלא שאטה). בשנת 2007 שונה שם בית הסוהר מ"שטה" ל"שיטה". זה מזכיר לי מה שקרה בעיר הולדתי Ossining, NY בה נמצא בית הסוהר המפורסם Sing Sing. במשך השנים שינו את שם העיר ואת שם בית הסוהר מספר פעמים כדי להבחין ביניהם.

השאר תגובה

דילוג לתוכן