כובע טמבל – למה כובע?

מהו כובע טמבל?

כובע טמבל הוא כובע בד חאקי דמוי קערה, בלי מצחיה ובלי שוליים בולטים, המגן מפני השמש וסופג זיעה. מחירו של ה״כובע טמבל״ הוא זול משום שקל לתפור אותו (מחמש שאריות בד בלבד). הכובע נוצר מחומר שמאפשר עבודה מרובה בשטח מחוץ למבנה. הוא ניתן היה לקיפול מהיר, ולכן ניתן היה להכניס אותו לכיס, מה שהפך אותו לנוח ביותר. בארץ ישראל החלוצים היהודים חבשו כובע טמבל מתחילת המאה עד לשנות השבעים של המאה העשרים.

שרוליק - כובע טמבל

סמל לאומי

״כובע טמבל״, יחד עם סנדלים תנ״כיים ומכנסיים קצרים, הפך לאחד מסימני ההיכר של הישראלי הטיפוסי – כפי שיוצג על ידי שרוליק – ה"צבר". שְׂרוּלִיק (השם הוא שם חיבה אשכנזי ל"ישראל") הוא דמות מצוירת המסמלת את ישראל החדשה. הדמות צוירה לראשונה ב-1956 על ידי הקריקטוריסט והמאייר דוֹש (קָרִיאֵל גַרדוֹש), ניצול השואה שעלה לישראל מהונגריה, והופיעה במשך שנים רבות בקריקטורות שפרסם ב"מעריב" – אז העתון הנפוץ במדינה. ה״כובע טמבל״ שימש סמל ויזואלי עוצמתי לעומת הכפייה הפלסטינית.

מקור השם כובע טמבל:- למה קוראים לכובע טמבל בשמו? מקור השם "כובע טמבל" אינו ברור. גם לא ברור מה קדם למה – המושג "כובע טמבל" או מושג "טמבל" שפירושו בשפה המדוברת "טיפשון".

מקורו של הכובע טמבל מן בשפה הטורקית

המילה "טמבל" חדרה לעברית מן השפה הטורקית Tembel, ומשמעותה "עצלן".‏ המלה חדרה גם לשפה הערבית, ומשם לעברית, באותה משמעות אך מבוטאת אחרת. ב"מילון הסלנג הישראלי" של רפאל ספן, שהופיע בשנת ,1965 מוגדרת מלה זו עדיין כסלנג. המילונאי אברהם אבן שושן נתן למלה הכשר של כניסה לשפה התקנית ותאר אותה במילונו כ"מילת גנאי השגורה בפי הנוער".

מקור הכובע טמבל בראשיהם של המתישבים הטמפלרים

השם "כובע טמבל" נטבע מכיוון שהיה בשימוש על ידי כת בני ההיכל הטמפלרים שעלו לארץ מגרמניה. הערבים כינו את הכובע כובע "טמפל" על שם הטמפרים. בהגייה ערבית של תושבי ארץ ישראל הערבים מחליפים את ה-פּ' ב-בּ'.‏

אך זו דעה לא מתקבלת על הדעת שכן הטמפלרים, לפי תמונות שנותרו מתקופתם, לא חבשו כובעי טמבל.

מקור הכובע טמבל ב״כובע של טיפש – duncecap"

צורתו הקונית של הכובע טמבל דומה לכובע המחודד בו הכריחו כעונש תלמידים חלשים לחבוש. משמעות המילה dunce קרובה מאד למילה- dumbbell (פעמון אילם). הדמיון המצלולי כביכול הוא מקור השם.

מקור הכובע טמבל במקווה ישראל

בעבר קראו לכובע טמבל ״כובע מקוואי״, משום שבית הספר החקלאי הראשון של ארץ ישראל במקווה ישראל הנהיג את הכובע הזה לראשונה.

האגדה האורבנית מספרת שבשנותיה הראשונות של הפנימייה החקלאית מקווה ישראל, כ-350 ילדים אסופים / עזובים מקצווי תבל עמדו לפני נסיעה מרוכזת לתיאטרון, כאשר התברר כי כולם נגועים בכינים. אנשי המוסד גילחו את כל הראשים. הילדים התנגדו לצאת קרחים להצגה, לכן נתפרו עבורם כובעים אחידים. כאשר הגיעו בהסעה לתיאטרון פגשו בהם "ילדי השמנת" של תל אביב ואמרו: "הנה הטמבלים עם הכובע". וכך נוצר המונח "כובע טמבל".

ביחידות הפלמ"ח נהגו לחבוש את כובע הטמבל בקביעות. אך מי שיכול היה העדיף את הכובע האוסטרלי רחב השוליים המגן טוב יותר מפני השמש אך הוא יקר בהרבה מכובע הטמבל.

״הכובע האוסטרלי הופך כל טמבל להעלד (גיבור ביידיש) ואילו הכובע המקוואי הופך כל העלד לטמבל.״ – יגאל אלון,מפקד הפלמ"ח בשנת 1948

מקור הכובע טמבל בפועלי כפיים

הכובע טמבל היה כובעם של פועלי כפיים. הוא נקרא כך כי מי שחבשו אותו היו לרוב אנשים לא משכילים במיוחד.

 

מקור הכובע טמבל ב- bucket hat

הרשו לי להציע פתרון משלי למוצא כובע הטמבל.

סביב שנת 1900, נוצר כובע הדלי (כובע דייגים, כובע כפרי אירי – bucket hat, session hat, waway, fisherman's hat, or Irish country hat) בעל שולים רחבים נוטים כלפי מטה, מבד כותנה חזק עבור חקלאים ודייגים אירים. בין מלחמות העולם כובע ההליכה האירי התפשט באירופה והתקבל במהירות על ידי חקלאים (אולי גם חברי כת בני ההיכל). יתרונו היה שאפשר היה לקפל אותו בקלות להכניס לכיס ואם התלכלך מבוץ אפשר היה לרחוץ אותו בקלות. התפשטות כובע הדלי תואמת תקופת ההתישבות של הטמפלרים והעליות הראשונות – מכאן שאולי זה מקור ה״כובע טמבל״.

 

וכמובן גם הושבילים חובש כובע טמבל!

הושבילים בכובע טמבל

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן