ירושלים המוסלמית

מסלול:

ידידנו שפן הסלע של הושבילים מתכבד להגיש מסלול סיור לימודי להכרת ירושלים המוסלמית: הר הבית, הרובע המוסלמי, הבנייה הממלוכית בעיר, שוק הכותנה, הכותל הקטן, שער הברזל, ומבנים ממלוכיים לאורך רחוב השלשלת. אי אפשר להכיר את ירושלים מבלי ללמוד את תולדות האסלאם והתקופות המוסלמיות (המוסלמית העתיקה, ממלוכית, עות'מאנית, והמוסלמית מודרנית) של בירתנו.

הר הבית

הרשות לפיתוח ירושלים פרסמה שני סרטוני סיור קולי המוקדשים לירושלים המוסלמית. מומלץ לצפות בו לפני תכנון המסלול.

מתחם הר הבית – סיור קולי מונגש בעיר העתיקה בירושלים – עברית [באנגלית]

מתחם הר הבית – סיור קולי בעיר העתיקה בירושלים

שפן הסלע "הושבילים" כבר סיפר איך ב"פוקס" הצליח לצלם את מסגד אל אקצא מבפנים. "השובילים גם דיווח על סינון מבקרים יהודים בעלייה להר.  באותו מקרה המשטרה לא אפשרה לבודדים לעלות להר הבית והוא צורף ליהודה גליק  – וכך זכיתי למדריך האולטימטיבי להר הבית.

הרובע המוסלמי והבנייה הממלוכית בעיר:

שוק הכותנה

בשנות ה – 30 של המאה ה – 14 בתקופה הממלוכית נבנה שוק הכותנה ( המכונה גם "רחוב החנויות") על ידי האמיר תנכיז , מושל דמשק, והוא מחבר את הר הבית עם רחוב הגיא. אורכו כ – 95 מטרים. רחוב החנויות בנוי על קמרונות וגשרים על פני גיא הטרופיאון (גיא עושי הגבינה ) של תקופת בית שני.

 

הכותל הקטן

כותל הקטן הינו חלק קטן של הכותל המערבי של הר הבית, ללא בתים שמסתירים אותו, כמאתיים מטרים צפונה מרחבת הכותל המערבי, ובצמוד לשער הברזל. הכותל הקטן נמצא קרוב לאמצע הכותל המערבי, מול מקום קודש הקודשים המשוער ומותר ליהודים להתפלל לידו. במנהרות הכותל נמצא המקום הקרוב ביותר, מול קודש הקודשים (המשוער)  בדיוק.

שער הברזל

שער הברזל הינו אחד משערי הכניסה להר הבית בכותל המערבי. השער עוצב בצורת קשת פרסה ונבנתה באמצע המאה ה-14 על ידי מושל דמשק האמיר ארע'ון אלכאמילי. מכאן בערבית השער מכונה גם על שמו באב ארע'ון. הבניינים הסמוכים מעוצבים בארכיטקטורה האופייני למבנים ממלוכיים.  , "הכותל הקטן" נמצא כ-15 מטרים צפונית לשער.  הכניסה להר הבית דרך השער מותרת כיום למוסלמים בלבד. כדי להגיע אל השער הולכים הינה רגלית  מרחוב הגיא בלבד. רחוב הגיא הינו הרחוב המקשר בין שער שכם לשער האשפות.

 

מבנים ממלוכים לאורך רחוב השלשלת

רחוב השלשלת מוביל ממגדל דוד אל שער השלשלת בכותל המערבי של הר הבית.  הרחוב בנוי מעל גשר קדום שהוליך בתקופת בית שני להר הבית ונמצא בחלקו המזרחי של נחל צולב, שעליו נבנה בירושלים בתקופה הרומית דקומנוס.

 

ציוד:              נעלי הליכה, ביגוד מתאים, אוכל ושתייה לכל היום.

 ביבליוגרפיה:

  1. איל מירון, ירושלים וכל נתיבותיה, יד בן צבי, 2010, פרקים רלבנטיים.
  2. תולדות ירושלים מחורבן בית שני ועד לתקופה העות'מאנית,  אריאל 83-84.
  3. ספר ירושלים בתקופה האיובית ממלוכית, יד בן צבי, 2012
  4. וגר אליהו, סיורים בירושלים, יד בן צבי, 1988.
  5. פראוור (עורך) ההיסטוריה של ארץ ישראל, הכרך העוסק בתקופה המוסלמית והצלבנית. יד בן צבי, 1984.
  6. עפר לבנה-כפרי, עיונים במעמדה של ירושלים באיסלאם הקדום: קובץ מאמרים. יד בן צבי, 2000.        

הכנה לסיור במסגרת קורס מורי דרך תשע"ד (חופים) שלוחת חיפה
מדריך: ירון עובדיה

השאר תגובה

דילוג לתוכן